Magazín
Návrat Purdjakovej k MS a jej absolútnemu triumfu
dátum: 07.11.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Skúsená pretekárka SAKFST Jana Purdjaková si pred dvomi týždňami pripísala na konto svoj desiaty svetový titul. K deviatim prvenstvám v ženskej kulturistike to na IFBB MS v Montreale bolo tentoraz premiérove zlato vo women's physique a čerešničkou na torte bol absolútny triumf v tejto kategórii. Janka sa rada s nami podelila o dojmy z tohto šampionátu.

Aká to bola súťaž?

Veľmi dobrá. Nevýhodou bolo, že som išla na pódium tak-povediac na konci pretekov, keď za nami už bola v programe len kategória physique mužov. Trochu som závidela dievčatám, že už majú po súťaži a ja som stále súťažila. Potom, keď som zvíťazila svoju výškovú kategóriu, tak prišla na radu absolutka. V každej ženskej kategórii to tak bolo, že dievčatá bojujúce o absolútne víťazstvo vyšli na pódium, urobili povinné postoje, následne zišli z pódia a o 2 – 3 minúty ich čakal konečný verdikt, akurát v mojej kategórii to bolo inak. Po nás znovu išla kategória physique mužov, takže ja som tú halu, kde sa konali MS, vlastne zatvárala.

 

Zdolala si nielen víťazku Arnolda a amatérskej Olympie, ale aj svetovú a európsku šampiónku!

Som rada, že v absolutke i mojej kategórii som zvíťazila suverénne, vyhrala som s náskokom 23 bodov. To som vôbec nečakala. V semifinále som nevedela, ako som na tom. V prvom kole som bola vyvolaná, vedela som, že finále bude, ale netušila som, ako ma vnímajú rozhodcovia. Potom už po semifinále boli také odozvy, že ani nie je o čom uvažovať, že som najlepšia, ale pokiaľ nepočujete ten verdikt, tak neveríte. Hlavne ma vždy zaujíma výsledková listina. Potešilo ma, že u každého rozhodcu som bola na prvom mieste. Zosadila som z trónu reprezentantku Ukrajiny (Olga Chernous), ktorá bola majsterkou sveta i Európy vo physique. Ona skončila na druhom mieste. Na treťom mieste bola pretekárka z Litvy (Alina Cepurniene – tohtoročná víťazka Arnolda i Olympia Amateur), ktorú som veľmi túžila zdolať, čo sa mi podarilo. No a napokon v absolutke som porazila Brazílčanku (Silvia Fraga) a tiež jednoznačne.

 

V čom si dominovala?

Hlavne vo vyváženosti. Nemala som žiadnu slabinu, že by niečo na mojom tele zanikalo a niečo prevyšovala. Napríklad Ukrajinka mala veľké ramená, ale slabšie nohy, potom mala hrubší pás. Ja som bola vlastne kompletná. Po súťaži sa vyjadrili, že ja som ten prototyp v ženskom physique, čomu som veľmi rada.

 

Svetových titulov máš desať, ale ten posledný vždy teší asi najviac.

Mňa teší to, že som ho získala vo physique a že moja kategória bola najviac obsadená. Keď som videla pri prezentácii tie pretekárky a volala som potom s priateľom, ktorý je aj mojím trénerom, povedala som mu, že moje súperky sú veľmi dobré, že sa cítim veľmi chudá pri nich. On sa len zasmial a veril mi, lebo vedel, že som veľmi dobre pripravená. Už pred odletom do Kanady mi povedal, že nielen vyhrám svoju kategóriu, ale aj absolutku.

 

Koľko si vážila na súťaži?

Veľmi málo, len 51,9 kg. Vedela som, že čím nižšiu hmotnosť budem mať, bude to lepšie.

 

Celkový dojem zo šampionátu, diváci, záujem?

Na semifinále nebolo veľa divákov, vo finále to bolo oveľa lepšie, ale je pravdou, že veľmi nesledujem zaplnenosť hľadiska. Ale celkovo súťaž, ubytovanie a hotel boli na vysokej úrovni.

 

Niekoľko dievčat vrátane teba si pobyt v Montreale predĺžili. Čo si si tam pozrela?

Pravdu-povedia ani nič, lebo bolo zlé počasie. Bývala som na izbe so Stankou Prítrskou a pobehali sme zopár obchodov aj s Ľubom Matejičkom a Lacom Meškom. V podstate to bol taký oddych.

 

Už si sa znovu zapojila do tréningového procesu?

Začala som opäť dvojfázovo trénovať. Musím si dať hlavu dokopy a naštartovať sa zasa. Čo sa týka súťaží, najbližšie budem štartovať až na jeseň 2015. Predstavím sa na nominačných pretekoch na majstrovstvá sveta. Budem sa snažiť pripraviť čo najlepšie, aby som obhájila to, čo som tohto roku získala.

 

Dokedy ešte chceš súťažiť?

Ak bude zdravie slúžiť a budem mať vytvorené také podmienky, ako mám, vo VŠC Dukla Banská Bystrica mi vychádzajú v ústrety a nad profi-kariérou nerozmýšľam, tak potom budem rada. Dokedy? Každý rok hovorím, uvidíme o rok, ako bude...

 

Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs