Magazín
Stagnácia? Niekde robíte chybu!
dátum: 12.09.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Máte pocit, že sa rast vašich svalov zastavil? Základom je tréning, ale príčina, prečo anabolizmus u vás nefunguje tak ako má, môže byť úplne inde.

Ak ste ako väčšina návštevníkov posilňovní, vášmu telu vysielate zmiešané správy. Do posilňovne chodíte s myslením nastaveným na „rast“, ale váš denný režim a chyby, ktoré robíte, príliš často hovoria „stop!“. Ak spomíname chyby, nemám tým na mysli zlú techniku cvičenia. Dôvody, prečo vaše svaly nerastú tak ako by mali, môžu byť na oveľa vyššej úrovni, ktorá v sebe zahŕňa dvíhanie ťažký váh, kvantum jedla a celkový životný štýl.

Dnes plánujete cvičiť hrudník, ale váš triceps a predné delty sú stále unavené z posledného tréningu ramien. Poslednú noc ste spali menej ako priemerne, takže energeticky ste na tom biedne. Čo budete robiť? Mnohí by vám odpovedali, že takéto dni musíte jednoducho pretrpieť, čo je síce pravda, ale do určitej miery.  Musíte počúvať svoje telo. Niekedy je takáto únava signálom niečoho vážnejšieho a vaše telo potrebuje deň-dva na oddych. Alebo vám vaše telo hovorí, že tréningový plán s inou periodizáciou by bol pre vaše možnosti a schopnosti možno vhodnejší. Športovci sa učia a zlepšujú sa. A viete kto nie? Zranení športovci. Systematické pretrénovanie vás bude stať čas a svalovú hmotu. Nenahrádzajte výkon vašim egom!

Príliš často kvantifikujeme naše slabiny čisto z hľadiska veľkosti. Paže, lýtka a podobne. Preto k problému väčšina pristupuje ako k bicyklu s prázdnou pneumatikou: pumpovaním. V tomto prípade izolovanými cvikmi. Logické nie? Takto však budete trénovať množstvo iných špecifických svalov, než tie, ktoré by ste potrebovali. Trénujete predsa nato, aby ste boli silnejší nie?! Zdvíhanie ťažkých váh prináša príval prospešných anabolických hormónov a spaľuje viac kalórií, než si pravdepodobne uvedomujete. Pod ťažkou váhou rozumejte takú váhu, s ktorou pri 8 až 10 opakovaniach dôjdete k zlyhaniu.

Niektoré fitnescentrá sú dnes naozaj obrovské a zdajú sa ako veľké ihriská pre dospelých. Pri všetkých tých strojoch, ktoré máte k dispozícii je ľahké prejsť z bodu A do bodu B, vykonať pár opakovaní a ísť ďalej. Ak ste spravili všetky cviky a opakovania, ktoré máte predpísané, malo by to fungovať nie? Áno, aj nie. Na vykonávané cviky sa musíte úplne sústrediť. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že pri tlaku na lavičke všetku prácu nevykonajú prsia, ale predné delty. Naučte sa, ako sa naozaj zamerať na konkrétny sval, a onedlho uvidíte zlepšenie.

Mnohým ľudom nerobí problém byť zodpovedný a dôsledný počas týždňa. Ich plán je relatívne konštantný, kontrolujú čo a kedy jedia, a sú schopní vyhnúť sa diétnym nástrahám. Potom však príde víkend a všetko je preč. Dokonca aj keď idete jeden večer v týždni von „vypnúť“, môžete vážne narušiť vaše ciele, najmä ak sa jedná o alkohol. Jeden alebo dva drinky je jedna vec, ale buďme úprimní: pravidelné opíjanie nemá miesto v živote ľudí, ktorí to so športom myslia naozaj vážne. Kompromis je nevyhnutný, ale  je to stále na vás. Rozhodnite sa, čo je pre vás dôležitejšie. Ste ochotní obetovať maximálny svalový rast, alebo radšej vypijete pár drinkov? Ak ste si vybrali prvú možnosť, voda s limetkou alebo citrónom bude pre vás skvelou voľbou.

Kardio tréning je súčasťou väčšiny tréningových programov. Avšak nie v takom, v ktorom sa snažíte vybudovať nejaký ten sval. Kardio tréning skutočne môže výrazne znížiť celkové silové kapacity, čo môže znamenať, že nemáte energiu produkovať rastový stimul, ktorý potrebujete pri zdvíhaní závaží. Ďalší zásadným problém je, že príliš veľa kardio tréningu v kombinácii so silovým tréningom môže spôsobiť, že vám klesne hladina testosterónu. Muži, ktorí majú nízku hladinu testosterónu majú tendenciu udržiavať si vyššiu hladinu telesného tuku a nižšiu hladinu celkovej svalovej hmoty. Preto to s kardiom skutočne nepreháňajte!

Ak niekto povie, že sa snaží nabrať svaly, robí to prostredníctvom konzumovania viac kalórií. Často je však ich strava nevyvážená, strieľajú množstvo bielkovín, znížia množstvo sacharidov a aj tukov. To však nie je úplne ideálna voľba. Uistite sa, že okrem bielkovín budete mať dostatok ostatných makroživín. Sacharidy sú tým, čo vaše telo využíva ako palivo. Rovnako tak sú potrebné tuky pre optimálne hormonálne hladiny. 

Lukáš Richtárech - s použitím zahraničných zdrojov