Magazín
Výživa: Železo, Zinok - 38.diel seriálu
dátum: 02.09.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Železo je dôležitou zložkou organizmu človeka. Podieľa sa na výrobe energie. Je dôležitou súčasť krvného farbiva – hemoglobínu, pretože viaže kyslík na červené krvinky a pomáha rozvádzať kyslík v krvnom riečisku a prenášať kyslík do svalov. Ľudský organizmus obsahuje asi 4 až 5 g železa, z toho sú tri štvrtiny viazané v dýchacom farbive hemoglobíne.

Železo ( Fe )

Ide o esenciálny biologicky aktívny kov, pričom asi 57 % z jeho celkového množstva sa nachádza v hemoglobíne, 7 % vo svalovom myoglobíne,20 % je uskladnené v pečeni a 16 % je viazaných na enzýmy. Celková zásoba v tele je 3,5 -4,5 g u mužov a asi 2,5 g u žien.

Hemoglobín v červených krvinkách obstaráva transport kyslíku ku všetkým orgánom a tkanivám. Fe sa podieľa na obranyschopnosti organizmu a mnohých enzymatických reakciách ako súčasť enzýmov. Nedostatok železa je častý najmä u žien, keď sú fyziologické straty vyššie ako príjem potravou.

Zdrojmi Fe zo živočíšnych potravín sú pečeň, vnútornosti, mäso a vaječný žĺtok z rastlinných strukoviny, celozrnné obilniny, marhule ,mandle, pivné kvasnice, atď. RDA : 10 mg muži,15 mg ženy ,muži nemusia brať doplnky. Vstrebávanie Fe znižuje pitie kávy a čaju a z liekov napr. aspirín.

Príznaky nedostatku Fe:

  • zníženie počtu červených krviniek a obsahu hemoglobínu v nich, anémia z nedostatku železa, slabosť, únava, bledosť, bolesti hlavy, búšenie srdca, nižšia odolnosť voči infekciám

Zinok ( Zn )

Vyskytuje sa vo všetkých tkanivách, celkový obsah v tele je 1,5-3 g,60 % je vo svaloch,30 %  v kostiach. Podobne  ako  Mg  je  prvkom  intracelulárnym. Má významnú úlohu v štruktúre a funkcii biomembrán, stabilizuje štruktúry DNA,RNA a ribozómov, je dôležitý pre funkciu pankreasu, má vplyv na rast a imunitu. Pre organizmus je esenciálny, pretože je súčasťou metaloenzýmov, kde sa zúčastňuje na ich štruktúre, katalytickej a regulačnej aktivite.

Vyskytuje sa v mäse, pečeni, mliečnych výrobkoch, morských rybách, droždí, obilninách, strukovinách, hubách, kakau. Problematické je vstrebávanie Zn u vegetariánov, lebo konzumujú mnoho vlákniny, šťavelanov a fytátov.

RDA : 15 mg muži,12 mg ženy, výhodné je užívať spolu s meďou, neprekročiť dávku 60 mg.

Nedostatok zinku spôsobuje:

  • zníženie imunity - náchylnosť k infekciám, časté prechladnutia, chrípky,
  • zhoršenie zraku , nedostatočný rast, narušenie reprodukčnej schopnosti
  • znížená kvalita pokožky, kožné choroby, slabé hojenie rán
  • padanie vlasov, zoslabnutie nechtov a vznik bielych škvŕn
  • zväčšenie prostaty, sterilitu, oneskorené pohlavné dospievanie, nepravidelnú menštruáciu, poruchy sexuality
  • psychické poruchy, retardáciu, mentálnu poruchu pamäti, spomalenú schopnosť učenia sa
  • bolesti kĺbov, aterosklerózu a zlú cirkuláciu krvi
  • unavenosť a nechutenstvo