Magazín
Výživa: Minerály a voda - 34.diel seriálu
dátum: 29.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Ktoré minerály a stopové prvky človek potrebuje, aby bol zdravý? Prehľad dôležitých minerálov spolu s ich podrobnou charakteristikou vám prinesieme v nasledujúcich častiach nášho veľkého letného seriálu.

Minerály a voda

Celkový obsah vody v ľudskom tele sa pohybuje od 65 do 75 % a pri poklese o 10% (napr. dehydratáciou organizmu) môžu vzniknúť ťažké funkčné poruchy a smrť nastáva po 35-40% strate vody. Predpokladom vyrovnanej bilancie vody je, aby kryla úplne straty, vznikajúce vylučovaním cez obličky (močom denne cca 1,2-1,5 l ), kožou (potom 0,5-1,0 l), pľúcami (dýchaním až 400 ml ) a konečníkom (stolicou 50 - 200 ml ). S výmenou  minerálnych látok v organizme úzko súvisí výmena minerálnych látok, ktoré sú významné pre ľudský organizmus.

Mnohé minerálne látky sú pre organizmus esenciálne. Majú významnú stavebnú úlohu – zúčastňujú sa na tvorbe tkanív, raste orgánov a ich funkcii- sú súčasťou mnohých biochemických procesov v metabolizme živín ,podieľajú sa na vedení nervových vzruchov a iných fyziologických činnostiach.

Rozdeľujú sa na :

1.makroelementy, resp. elektrolyty (potreba je vyššia ako 100 mg/deň): vápnik, fosfor, horčík, síra, sodík, draslík a chlór,

2.mikroelementy (potreba je nižšia ako 100 mg/deň) :  železo, zinok, meď, selén, jód a chróm

3.stopové prvky (potreby sa uvádza v mcg/deň, nepokladajú sa za esenciálne a ich účinnosť sa stále overuje) : arzén, bór, mangán, molybdén, nikel, vanád, kremík bróm, fluór, olovo ,cín a iné.