Magazín
Ruský medveď sa znovu prebudil – 1. časť
dátum: 19.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Priaznivci kulturistiky sa majú na čo tešiť. Jedna z najväčších ruských hviezd bodybuildingu 36-ročný Alexander Fedorov ohlásil návrat na súťažné pódiá. Malo by sa tak stať na profesionálnej súťaži Grand Prix Pro Fitness House v Petrohrade, ktorá sa uskutoční 1. novembra 2014.

 

Na návrat ho prehovorili ruskí investori, ktorí sú ochotní štedrou finančnou injekciou podporiť jeho prípravu a pokryť mu všetky náklady (suplementácia, stravovanie, trénovanie, farmakológia, regenerácia). Na súťažné pódiá by sa mal postaviť po osemročnom pôste.

Kto je gigant Alexander Fedorov? Narodil sa 6. mája 1978 v športovej rodine. Jeho otec ho začiatkom roka 1992 zobral so sebou do posilňovne. Saša chytil činky do rúk a pustil sa do tréningu. Išlo mu to ako po masle, jeho potenciál sa z roka na rok zväčšoval. Súťažný debut absolvoval v roku 1997 na majstrovstvách Nemecka, kde vyhral v juniorskej kategórii. Koncom novembra 1998 zvíťazil v Barcelone ako prvý Rus v histórii na IFBB juniorských majstrovstvách sveta v kulturistike (do 80 kg). Po tomto úspechu sa však rozhodol odložiť kulturistiku nabok a venovať sa podnikaniu. Na kulturistiku však nezanevrel, dostal ponuku, aby sa vrátil na kulturistické pódiá, čo sa podarilo v roku 2003. A bol to návrat ako z veľkej zlatej knihy. Na IFBB európskom šampionáte v kulturistike sa 4. mája 2003 stal na domácej pôde v Petrohrade absolútnym amatérskym majstrom starého kontinentu. Žiaľ, začiatkom augusta si na jednom tréningu vážne zranil prsný sval (o zranení vás poinformujeme v druhej časti článku – pozn. red.). Nezlomilo ho to. O mesiac neskôr už znovu trénoval.

Štart na na IFBB Russian Grand Prix Pro v Moskve (31. októbra 2003) a konfrontácia so špičkovými profesionálmi, boli silným lákadlom a veľkou motiváciou. Jedným z jeho súperom bol napríklad vtedy 6-násobný Mr. Olympia Ronnie Coleman. Fedorov s váhou 126 kg, výškou 185 cm a ohromnou kvalitou svalstva pôsobil na pódiu tak impozantne, až naháňal ostrieľaným profíkom strach. Víťazný Ronnie Coleman a strieborný Jay Cutler museli vynaložiť veľké úsilie a všetky svoje tromfy, aby odrazili útok vtedy 25-ročného ruského amatéra. Fedorov napokon obsadil bronzovú priečku, ale nebyť dozvukov spomínaného zranenia prsného svalu, ktovie, mohol skončiť aj vyššie, ale aj tak si na svoje konto pripísal skalpy skúsených profesionálov ako Troy Alves, Art Atwood, Claude Groulx, Johnie Jackson a Rodnes St. Cloud, ktorí skončili až za ním. Tretie miesto na tejto súťaži mu zabezpečilo pozvanie na Mr. Olympia, ale vtedy to ešte odmietol. Začiatkom januára 2004 podstúpil operáciu poškodeného prsného svalu a v marci toho roku začal sedemmesačnú prípravu na IFBB Russian Grand Prix Pro 2004, kde dopadol ešte lepšie ako rok predtým. Teraz ho porazil iba Ronnie Coleman a strieborným umiestnením získal miestenku na Mr. Olympia 2005. Tentoraz to prijal, ale na Olympii mu v Las Vegas ruže nekvitli, zaplatil nováčikovskú daň, mal problémy s aklimatizáciou a nedostal sa do top 15. V profi-tábore neuspel ani v roku 2006, stále bojoval so zraneným prsným svalom, absolvoval súťaže New York Pro (nepostúpil do Top 15), Grand Prix Pro Austria (10. miesto), Grand Prix Pro Holland (9. miesto) a potom sa rozlúčil s aktívnou činnosťou.

To, že teraz pripravuje návrat na súťažné pódiá, mnohých zaskočilo, ale aj potešilo. Ruský medveď sa znovu zobudil a uvidíme, v akej forme sa predstaví na svojej prvej súťaži po ôsmich rokoch Grand Prix Pro Fitness House v Petrohrade.

 

V druhej časti článku s Fedorovom rozpitváme jeho zranenie, ktoré ho zastavilo v rozlete!

-ľch-