Magazín
Princíp izolácie - 19.diel seriálu
dátum: 12.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Ak chceme sval maximálne vytvarovať alebo vybudovať, musíme ho izolovať od ostatných najviac ako sa dá. Práve na tom je založený princíp izolácie.

Princíp rýchlych opakovaní

Namiesto zámerne pomalého vykonávania opakovaní sa pri využití tohto princípu exploduje s tak ťažkou váhou ako je možné bez porušenia správnej techniky. Nepoužívajte to pri ľahkých rozcvičovacích sériách ale len v ťažkých sériách, kde používate 75-85% z vášho maxima pri 1 opakovaní. Sústreďte sa na prekonanie záťaže nahor tak rýchlo ako je to len možné, ale smerom dole pohyb kontrolujte. Niekedy to nazývame aj pretek s časom a snažíme sa vtesnať do časového limitu čo najviac opakovaní prv ako nastane svalová bolesť z únavy. Svaly a nervový systém tela pozostáva z viacerých typov svalových vlákien a rozličných typov nervov ,ktoré ich inervujú. ak chceme celé svaly rozvinúť do maxima ich potencionality, nevystačíme iba s pomalými koncentrovanými pohybmi, ale musíme zaradiť aj explozívne ťažké pohyby. Tento princíp nemožno aplikovať dlhý čas, ale len cyklicky, najlepšie mimo súťažného obdobia. Princíp je vhodný len pre veľmi pokročilých a buduje svalovú mohutnosť a hustotu ako aj silu.

Princíp izolácie

Svaly môžu pracovať naraz spoločne alebo v relatívnej odlúčenosti jedného od ostatných. Každý sval prispieva nejakým spôsobom ku celkovému pohybu v danom cviku, či ako stabilizátor, agonista ,antagonista alebo synergista. Ak chceme sval maximálne vytvarovať alebo vybudovať musíme, ho izolovať od ostatných najviac ako sa dá. Dosiahneme to zmenou polohy tela pri cvičení, oporou častí tela, používaním kladkových či pákových strojov a celkovou voľbou izolovaného cviku pri špecifickej technike vykonávania pohybu. Tento princíp má univerzálne použitie aj pre začiatočníkov.