Magazín
Kakaový prášok – liek na starobu?
dátum: 20.07.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Máte radi kakao? Pijete tento lahodný nápoj pravidelne? Ak nie, mali by ste. Spravíte tým mnoho dobrého pre svoje zdravie.

Kakao je jednou z potravín, ktorá obsahuje najviac polyfenolov, ktoré obsahujú približne 43,6 mg flavonoidov na gram. Takisto obsahuje aj zdraviu prospešný flavonoid epikatechín. Okrem toho, šálka horúceho kakaa obsahuje viac antioxidantov ako pohár červeného vína alebo čaju. Kakao môže znížiť hladinu LDL cholesterolu, znížiť riziko tvorby krvných zrazenín, môže zvýšiť prietok krvi do tepien, znížiť vysoký krvný tlak a poskytuje základné minerály ako je vápnik a draslík. U zvierat boli skúmané účinky epikatechínu aj ako spaľovača tuku. Výskumníci zistili, že po troch týždňoch podávania epikatechínu zvieratám, došlo k úbytku tukového tkaniva.

Odborníci strávili roky pozorovaním domorodcov v Paname, ktorí pravidelne konzumovali kakao. Zistili, že najznámejšie zdravotné problémy, ktoré nás bežne ohrozujú, konzumenti kakaa nepoznajú.  Patria sem mozgová porážka, choroby srdca, rakovina a cukrovka. Miestni obyvatelia vypijú až štyridsať šálok kakaa týždenne. Nejedná sa však o kakaové nápoje, aké pijeme bežne u nás, ale nápoj pripravený z prírodného kakaa, ktoré je bohaté na epikatechín. Vedci sa zatiaľ nevedia dohodnúť, či by sa mal epikatechín zaradiť skutočne medzi vitamíny.

Kakao môže znižovať hladinu myostatinu u starnúcich ľudí. Dokázalo sa, že aplikovanie epikatechínu zvýšilo u starších ľudí silu v zápästí, zvýšil sa pomer anabolických rastových faktorov a znížila sa úroveň myostatinu.  Zlúčeninám   v   kakau je   dlhodobo   pripisovaný účinok s   rastúcou   úrovňou   a   vyvážením   serotonínu ,  čo prispieva   k   pocitu   spokojnosti   a   šťastia . Udržiavanie rovnováhy serotonínu zároveň pomáha aj proti PMS. Taktiež sa kakao a výrobky z neho už stáročia používajú ako afrodiziakum. Kakao okrem iného obsahuje aj kofeín, a spolu v kombinácií s vitamínmi a minerálmi čo obsahuje, pozitívne ovplyvňuje mozgovú činnosť. Vďaka tejto kombinácii sa dokážete lepšie sústrediť. Okrem iného kakao tlmí aj pocit únavy a optimalizuje mozgovú činnosť.  Teobromín, ktorý sa vyskytuje hlavne v kakau, má jemný dlhotrvajúci stimulačný účinok na organizmus. Používa sa aj v medicíne ako diuretikum,  vazodilatancium  a srdcový stimulant. Ak ste doteraz deťom alebo aj sami sebe zakazovali kakao s tým, že vám vypadajú zuby, zbytočne. Podľa všetkého je konzumovanie kakaa veľmi príjemný spôsob, ako ich ochrániť pred zubným kazom. Za tvorbu kazov totiž môže okrem iného aj kyslé prostredie v ústach, ktoré vzniká po konzumácii cukrov. A práve kakao toto kyslé prostredie vyrovnáva.
I napriek všetkým týmto pozitívnym účinkom na naše zdravie to s jeho konzumáciou nepreháňajte. Obsahuje dosť cukrov, tukov a kalórií, takže buďte s jeho konzumáciou opatrní.


-lr-