Magazín
Rodina a cvičenie - dá sa to!
dátum: 08.05.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Nemusíte si nutne vyberať medzi časom stráveným v posilňovni a časom s rodinou. Naše tipy vám pomôžu vytvoriť správnu rovnováhu medzi nimi.

Pokiaľ ide o dôvody, kvôli ktorým musíte vynechať návštevu posilňovne, rodina býva často na vrchole tohto rebríčka. Zamyslite sa na chvíľu nad konverzáciami, ktoré vediete s vašimi kolegami alebo priateľmi o cvičení. Pri pokuse o vysvetlenie, prečo si nemôžu nájsť čas na tréning a zhromažďujú všetky dôvody ktoré majú, rodina má v tomto smere tendenciu hrať kľúčovú úlohu. Často tvrdia, že radšej svoj voľný čas strávia s manželom/kou alebo deťmi. Vraj nemôžu byť takí sebeckí a myslieť len na seba. Čo si však potrebujete uvedomiť je, že zamerať sa na fitnes vášmu rodinnému životu neublíži. Práve naopak. Vďaka cvičeniu si možno so svojimi blízkymi vybudujete ešte lepšie vzťahy.

To, že chcete svojej rodine venovať toľko času koľko je len možné je výborné, ale nepoužívajte to ako výhovorku k vychutnaniu si svojich nezdravých spôsobov. Dajte si záväzok k cvičeniu, pripojte k nemu aj svoju rodinu a buďte príkladom. Nie ste si istí, kde začať? Skúste postupovať podľa týchto krokov.

1.Preformulujte svoje myslenie

Pred vykonaním akejkoľvek fyzickej zmeny, budete musieť zmeniť aj svoje myslenie. Ak zameriate svoje myslenie na cvičenie a fitnes životný štýl celkovo, ale vaše ciele budú na príťaž vašej rodine, nepochybne vás to bude minimálne demotivovať. Ešte pravdepodobnejšie však je, že svoje ciele napokon vzdáte. Nikto však od vás nechce, aby ste sa zamerali iba na seba, najmä nie na úkor blízkych. Pouvažujte nad tým, či to nie je to, čo teraz robíte. Vytvorte si vlastnú cestu. Nadchnite sa. Berte tvorbu zdravých návykov ako niečo zábavného. Zmeny, ktoré urobíte budú rozhodujúce pre úspech a trvácnosť vášho nového životného štýlu. Nie je to povinnosť. Je to príležitosť.

2.Pripravujte jedlo zábavne

Stravovanie nemusí znamenať hodiny osamoteného otročenia pred sporákom. Skúste brať prípravu jedla ako rodinnú záležitosť, do ktorej sa zapoja všetci členovia. Keď pripravujete jedlo doma, skúste počas varenia vysvetľovať svojim deťom význam vyváženej stravy. Uistite sa, že máte po ruke veľa zdravých vecí, ktoré im môžete ukázať, a ktoré môžu nahradiť ich sladkosti a tyčinky, ktoré lemujú vašu špajzu a chladničku. To vám pomôže uvedomiť si, že zdravé jedlo je voľba životného štýlu, nie krátkodobá záležitosť. Nedržte diétu. Toto strašné slovo predurčuje ľudí k neúspechu, a stavia všetky celoživotné zmeny do pozície krátkodobého cieľa.

3.Cvičte spolu

Aj keď je nezmysel začať hneď stavať vašej deti medzi stojany na drepy, je možné im začať vysvetľovať význam pravidelného cvičenia. Nájdite spôsob ako zahrnúť vašich blízkych do vášho tréningového programu. Okrem toho, že vypustíte stres a oživíte svoje telo, cvičenie vytvorí silné puto medzi vami a vašimi deťmi. Vezmite svoje deti von na bicykli, na kolieskové korčule, prípadne niekam na preliezačky. Hlavné je, aby to všetkých bavilo.

Dôležité je, ako budú tieto zmeny vaše deti vnímať neskôr. Môžu, ale aj nemusia pokračovať v zdravom a fitnes životnom štýle. Keď ale budú staršie, budú vedieť rozdiel medzi dobrým a zlým životným štýlom. Ďalšia voľba potom bude už len na nich.

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)