Magazín
Osem nutričných mýtov odhalených!
dátum: 25.03.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Pokiaľ ide o výživu, niekedy je veľmi ťažké oddeliť skutočnosť od fikcie. Ak nemáte jasno, ako sa správne stravovať, nasledujúci článok by vám mohol pomôcť.

Či už chcete zhodiť prebytočný tuk, ktorý sa na vás nabral počas uplynulých mesiacov, chystáte sa na fitness súťaž alebo len chcete zlepšiť svoje celkové zdravie, vaša strava je pre vás základ.Niet žiadnych pochýb o tom, že bez riadnej stravy sa vám splnenie vašich cieľov spomalí, prípadne sa vôbec nepodaria. Ak tvrdo trénujete a chcete mať podľa toho adekvátne výsledky, je načase si urobiť v jedálničku konečne poriadok.

Nutričný omyl č.1  Vajcia zvyšujú riziko ochorení srdca

Určite ste mnohokrát počuli, že pokiaľ chcete znížiť riziko infarktu, mali by ste sa vyhnúť konzumácii celých vajec. Koniec koncov, priveľa žĺtkov nikdy nie je dobrých, nie? Nie nevyhnutne. Je pravda, že odporúčaná dávka cholesterolu je asi 300 mg a jeden vaječný žĺtok obsahuje 450 mg cholesterolu. Tu však nič nekončí. Vaječné žĺtky obsahujú vysoké hladiny cholesterolu, ktorý sa líši od hladiny cholesterolu v krvi, ktorý je spojený s nárastom rizika aterosklerózy a srdcových záchvatov. V skutočnosti môžu byť vaječné žĺtky prospešné. Obsahujú totiž karotenoidy, ktoré môžu podporiť zdravie očí. Žĺtky sú tiež jedným z najbohatších zdrojov cholínu (vitamínu skupiny B), ktorý je spojovaný so schopnosťou znižovať zápal a zlepšiť neurologické funkcie. A okrem toho sú vajcia zdrojom kvalitných bielkovín, ktoré vaše telo dokáže ľahko využiť.

Nutričný omyl č. 2  Med ako prírodný cukor

Ak ste vynechali zo svojho jedálničku kryštálový cukor, neznamená to, že môžete používať jeho „prírodnú“ alternatívu. Príliš veľa ľudí si myslí, že med je zdravšia alternatíva k cukru. Aj keď med obsahuje viac živín ako cukor – najmä vitamín B6, tiamín, niací, riboflavín, kyselinu pantoténovú, vápnik, železo, meď a horčík, cukor je stále cukor, v akomkoľvek názve. Med obsahuje 55 % fruktózy. Štúdie naznačujú, že vysoká spotreba fruktózy môže viesť k zdravotným problémom ako je obezita, ochorenia srdca a pečene. Čajová lyžička medu úplne nezničí vaše ciele, ale považovať med za zdravú potravinu tiež nie je úplne v poriadku. Príliš veľa cukru v akejkoľvek forme zvyšuje riziko vzniku diabatesu druhého typu, priberania na váhe a znižovania energie.

Nutričný omyl č. 3 Je potrebné sa vyhýbať tuku z hovädzieho mäsa

Veľa ľudí sa v snahe o svoje zdravie a štíhlu líniu úplne vyhýba červenému mäsu. Riadia sa „múdrosťou“, podľa ktorej červené mäso obsahuje príliš veľa nasýtených tukov. Avšak toto nie je ten prípad. Ide o to, aby ste si vyberali mäso zo zvierat chovaných na voľných pastvinách a kŕmených trávou. Toto mäso obsahuje zdravý CLA tuk, ktorý v skutočnosti podporuje spaľovanie tukov. CLA je forma omega mastných kyselín, ktoré podľa najnovších výskumov, môžu pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny. Pravidelný príjem CLA môže tiež pomôcť k zníženiu krvného tlaku, v boji proti inzulínovej rezistencii, prevencii vzniku cukrovky druhého typu atď. Takže sa pokojne môžete vrátiť ku kvalitnému hovädziemu mäsu. Hovädzie je tiež skvelý zdroj bielkovín, kreatínu, aminokyselín a vitamínov, ktoré udržia vaše svaly plné a zároveň si udržíte aj štíhlu postavu. Obsah železa v hovädzom je tiež nevyhnutný pre udržanie vašej energetickej hladiny pre fyzickú aktivitu.

Nutričný omyl č. 4 Vysoký obsah bielkovín je nebezpečný

Ďalší mýtus, ktorý môžete často počuť od ľudí, ktorí zväčša posilňovňu nevideli ani z rýchlika je, že všetky proteínové prípravky pomaly odčerpávajú vápnik z kostí. Čo je na tom pravda? Máte sa báť, že proteín, ktorý pijete vám teda pomáha budovať svalovú hmotu alebo vás pripravuje na možnú únavovú zlomeninu? Môžete sa upokojiť a pokojne dopiť svoj kokteil. Výskumy hovoria jasne: primerane vyšší obsah bielkovín je v poriadku. Ako dokázali výskumy, vyšší príjem bielkovín nezmení hodnoty kostného metabolizmu alebo extrakcie vápnika. Avšak, tieto proteínové prípravky vás môžu mierne dehydratovať. Ak zvýšite príjem bielkovín, či už vo forme doplnkov výživy alebo z jedla, uistite sa, že budete piť po celý deň dostatok vody.

Nutričný omyl č. 5 Nemali by ste kombinovať sacharidy spolu s tukmi

Opäť jeden z mýtov, ktorý hovorí o tom, že jesť sacharidy spolu s tukom, bude viesť k nárastu tuku. Ak budete jesť veľa sacharidov a tukov v jednom jedle, je síce možné, že tým prekročíte svoj celkový kalorický príjem, ale riziko znížite, ak túto porciu zmenšíte. Ak teda váš príjem kalórií v jednom jedle nie je prehnaný, jesť tieto dve živiny v jednom jedle nezvýši riziko ukladania tuku. V skutočnosti sa odporúča jesť jedlo bohaté na všetky tri živiny : komplexné sacharidy, chudé bielkoviny a zdravé tuky. Takéto jedlo má lepšiu výživovú hodnotu a zanechá vám stabilnú energetickú hladinu.

Nutričný omyl č. 6 S bezlepkovou diétou dokážete schudnúť

V poslednom čase je lepok označovaný za škodlivý. Aj keď nie je pochýb o tom, že predstavuje hrozbu pre ľudí, ktorí nie sú schopní stráviť ho, väčšiny sa to netýka. Vyhýbať sa lepku preto neprináša to „zázračné kúzlo“, ktoré znamená automatickú stratu hmotnosti.  Niektoré spracované „bezlepkové“ potraviny totiž môžu mať väčšie nutričné hodnoty, ako ich alternatívy, ktoré lepok obsahujú. Ak prejdete na bezlepkovú stravu, môže sa teda ľahko stať, že sa vaša hmotnosť nielen nezníži, ale dokonca narastie. V ponuke je totiž obrovské množstvo nezdravých bezlepkových výrobkov.

Nutričný omyl č.7 Častejším jedením naštartujete svoj metabolizmus

Veľa ľudí si myslí, že konzumáciou viacerých jedál za deň podporia metabolizmus, a tým začnú rýchlejšie chudnúť. Častá konzumácia menších jedál vám síce môže pomôcť, ale nie s „preplneným“ metabolizmom. Váš metabolický vrchol, ktorý dosiahnete po jedle, bude priamo úmerný množstvu kalórií, ktoré skonzumujete. Jedzte viac, spálite viac. Jedzte menej, spálite menej. Ľudom, ktorí jedia niekoľkokrát denne dokonca hrozí, že skonzumujú viac kalórií, pretože jedia častejšie a tým pádom môžu priberať. Toto všetko je však každého osobná voľba. Tak či onak, kľúčové je sledovanie kalórií.

Nutričný omyl č.8 Detoxikácia je dobrá pre chudnutie

Toto takzvané „rýchle nakopnutie“ chudnutia má svoj význam. Ale. Zatiaľ, čo niektoré detoxikačné programy, môžu slúžiť ako dávka zdravých antioxidantov, väčšina z nich má často znížený obsah kalórií a bielkovín. Takže aj keď si myslíte, že telo zbavujete nahromadených toxických látok, prakticky tým narúšate váš metabolizmus, čím sa samy vystavíte možnému ukladaniu tuku. Nízky príjem bielkovín spojeným so zníženým príjmom kalórií takisto vedie k strate svalovej hmoty. Takéto detoxikačné programy vám síce pomôžu na začiatku znížiť vašu hmotnosť, ale ide predovšetkým o vodu, v žiadnom prípade sa nejedná o telesný tuk. Niektoré detoxikačné programy sú dokonca nebezpečené, pretože môžu viesť k dehydratácii a ochudobňujú vaše telo o dôležité vitamíny a minerály. Ak chcete očistiť váš organizmus, pite viac vody, jedzte nespracované potraviny, jedzte veľa ovocia a zeleniny a držte si hodnoty bielkovín a kalórií v bezpečnej úrovni. Nielenže sa budete cítiť lepšie, ale pravdepodobne klesne aj vaša hmotnosť.

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)