Magazín
Viete, ako chutne pripraviť lososa?
dátum: 17.01.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Doprajete si aj vy z času na čas dávku bielkovín v podobe kvalitného lososa? Pýtate sa aj vy, či je rozdiel medzi surovým lososom a lososom napríklad údeným? Čítajte ďalej a určite sa dozviete odpovede aj na tieto otázky.

Ryba je jednou z najzdravších potravín, vhodná nielen pre kulturistov. Asociácie pre výskum srdcových chorôb odporúčajú jesť mastné druhy rýb (napr. lososa), najmenej dvakrát týždenne. „Mastné“ ryby obsahujú dva druhy omega 3-mastných kyselín: kyselinu eikosapentaenovú (EPA) a kyselinu dokosahexaenovú (DHA). Omega-3 mastné kyseliny prospievajú nielen zdravým ľudom, ale aj ľudom s vysokým rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Pokiaľ ide o bielkoviny, losos obsahuje iné množstvo proteínu ako napríklad hovädzie mäso. Napríklad 170 gramová porcia vareného atlantického lososa, chovaného na farme, obsahuje 38 gramov bielkovín a o málo viac ako 4 gramy nasýtených tukov. Naproti tomu steak rovnakej veľkosti obsahuje len o 2 gramy viac bielkovín, ale o štyrikrát viac nasýtených tukov!

Nutričné rozdiely medzi jednotlivým druhmi lososa

Druh: kalórie – Tuk (g) – Nasýtené tuky (g) – Bielkoviny (g) – Sodík (mg)

Varený: 350 – 21 – 4 – 38 – 104

Údený: 199 – 7 – 2 – 31 – 3400

Surový (sashimi): 197 – 6 – 1 – 34 – 114

Konzervovaný: 236 – 10 – 3 – 34 – 942

Jedna porcia váži 170 gramov. Obsah tuku závisí aj od oblasti, z ktorej je losos ulovený a od ročného obdobia. Losos neobsahuje žiadne sacharidy.

Gram ku gramu, nutričný obsah lososa sa rôznymi metódami prípravy mení len minimálne. Avšak niektorí kulturisti sa snažia vyhnúť v čase príprav jeho údenej variante z dôvodu vysokého obsahu sodíka. Aj konzervovaný losos má vysoký obsah sodíka, avšak niektoré značky ponúkajú aj varianty bez pridanej soli. Je dôležité poznamenať, že údaje v tabuľke neberú do úvahy prílohy a prísady, ktoré môžu zvýšiť obsahu tuku a soli. Napríklad pomocou sójovej omáčky na sashimi (sushi), zvýšite výrazne obsah sodíka a grilovaním lososa na masle dodáte svojej porcii viac kalórií a nasýtených tukov. Preto keď budete nabudúce pripravovať túto chutnú a zdravú rybu, uistite sa, že ju pripravujete metódou, ktorá neohrozuje jeho výživovú hodnotu.

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)