Magazín
Jeseň a šport? Prečo nie?!
dátum: 12.11.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Veľa ľudí v posilňovni sústredí svoj tréning iba na jeden cieľ, ktorým je leto. Mať v lete perfektnú postavu je síce skvelá motivácia, ale čo ďalej? Pokračujte v poctivom tréningu aj zvyšné mesiace v roku. Pomôcť udržať motiváciu, by vám mohli nasledujúce tipy.

 

Jeseň je v plnom prúde. Teplota klesá, vzduch je čoraz sviežejší. Listy zo stromov začínajú meniť svoju farbu a vy pomaly odkladáte svoje plavky a šortky do šatníka na zimný spánok. To však nie je dôvod, pre ktorý by ste mali opustiť váš tvrdý tréningový režim.

S odchodom leta na vás pribúda čoraz viac vrstiev oblečenia a vy zisťujete, že ste menej a menej motivovaný udržať sa v dobrej kondícii a poctivo dodržiavať správnu životosprávu. Koniec koncov, zimné oblečenie predsa dokonale zakryje vašu postavu a všetky prípadne tukové vankúšiky...

Stále sa však môžete v určitých situáciách (doma, v saune, na plavárni) ocitnúť pred ostatnými minimálne v spodnej bielizni. Poctivo trénovať a dodržiavať jedálniček počas jesenných a zimných mesiacov nemusí byť problém. S niekoľkými užitočnými radami sa vám to určite podarí. Skôr ako nastanú mesiace chladu a dlhých večerov, je kľúčom k úspechu vytvoriť si jasný motivačný plán. Riaďte sa nižšie uvedenými radami, s ktorými vám zimné mesiace ubehnú rýchlejšie a pomôžu vám zostať motivovaní.

1. Začnite si budovať svaly

Skúste zvážiť, či by vaším cieľom nemalo byť naberanie svalstva. Pri budovaní svalov je prirodzené získať určité percento podkožného tuku. Preto je zima vhodným obdobím na naberanie. Prirodzene, v tomto období bude menej času na vonkajšie aktivity, preto by sa vaša snaha mala zamerať na cvičenie v posilňovni. Letné dovolenky, prázdniny a celodenné grilovanie vám už viac nebudú robiť prekážky v cvičení, preto nebude problém trénovať 3 až 4 dni v týždni. Menej rozptyľovania vám pomôže poctivo dodržiavať časový rozpis tréningov.

2. Zamerajte sa na nové ciele

Vzhľad nie je všetko. Nevenujte všetku svoju snahu tomu, aký veľký je váš biceps, alebo aký štíhly je váš pás. Stanovte si štyri alebo päť nových cieľov. Chcete sa zodvihnúť na hrazde? Urobiť stojku na jednej ruke? Bez ohľadu na to, ako vyzeráte, urobte vaše ciele vašou hnacou silou, ktorá vás bude hnať do posilňovne. Pamätajte, že tvrdým a poctivým tréningom to však nekončí. Správna výživa je stále dôležitá na to, aby sa dostavili zodpovedajúce výsledky. Ak nedodáte svojmu telu potrebné palivo, nebudete schopný sa dostať do optimálnej formy a dosiahnuť tak svoje predsavzatia.

3. Zahrajte si tímové hry

Stále máte chuť na čerstvý vzduch? Nájdite viac ľudí, ako ste vy, a zahrajte si vonku niektorý z tímových športov, pri ktorom zapojíte svaly úplne iným spôsobom ako v posilňovni. Takáto aktivita nenaruší váš tréningový plán, ale dokonca pomôže k tomu, aby ste využili nové silné stránky, ktoré ste získali vašim tréningom.

4. Urobte si nový tréningový plán

Po skončení leta niektorým ľudom pomáha k zmene rutiny zaradenie nových cvikov, prípadne nový osobný tréner a podobne. Skúste aj vy nájsť niečo, čo by ste mohli zmeniť. Skúste začať chodiť na skupinové cvičenia, prípadne vyskúšajte CrossFit alebo si nájdite trénera, ktorý z vás dostane maximum. Bojíte sa takej markantnej zmeny? To je v poriadku. Aj drobné zmeny, ako prechod z cvičenia celého tela na tréning jednotlivých partií, vám pomôžu obnoviť vašu záľubu vo fitness. Zmena rutiny vám pomôže aj z psychologického hľadiska. Nové veci budú pre vás nielen zaujímavé, ale ešte k tomu spoznáte svoje telo v úplne novom uhle.

5. Prihláste sa do súťaže o naj premenu

Ďalším spôsobom, ako si udržať motiváciu celú jeseň a zimu, je prihlásiť sa do niektorej súťaže o najlepšiu premenu. Ak sa budete držať jasne daného percenta tuku, ktoré chcete dosiahnuť, takéto súťaže môžu byť potom pre vás skvelou motiváciou. Aj keď v dohľadnej dobe svoje plavky možno neoblečiete, súťaž o naj premenu môže vytvoriť rivalitu medzi vami a niekým, kto chce dosiahnuť väčšiu premenu ako vy. V niektorých prípadoch môže byť rivalita lepšou motiváciou, ako myšlienka skvelo vypracovanej postavy na leto. Podpora od rodiny a priateľov vám dodá ešte väčšiu motiváciu pre dosiahnutie vytúženého cieľa.

6. Robte si fotky vášho progresu

Urobte si raz za čas fotku svojej postavy. Pri každodennom pohľade do zrkadla je jasné, že rozdiel vidieť nemôžete a skutočnosť, že denne nosíte niekoľko vrstiev oblečenia, takisto k tomu nepomáha. Ale pohľadom na fotografie na začiatku vašej zmeny a po niekoľkých týždňoch môžete zistiť, či sa vám vaše úsilie vypláca. Pokúste sa robiť tieto fotografie každý deň a v rovnakom čase. Získate tým najpresnejšie a najspoľahlivejšie výsledky. Aj to môže byť jedným zo spôsobov, ako zvýšite svoju motiváciu, pretože vidíte fyzické zmeny, ku ktorým došlo, a ktoré sú výsledkom vašej tvrdej práce.

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných prameňov)