Magazín
REG PARK -HERKULES STARÝCH ČIAS
dátum: 10.06.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Hral v piatich filmoch o Herkulesovi. Jeho športové koľaje nasledoval aj jeho syn Jon Jon Park, ktorý plával aj na olympiáde a neskôr bol plaveckým trénerom. Dcéra Jeunesse Park má nadáciu, ktorá pomáha ľuďom, aby mali šport viac prístupný. Aj napriek vysokému veku až do konca života prispieval článkami pre kulturistické časopisy. V roku 1999 ho IFBB dala do siene slávy za jeho kulturistické úspechy a za propagovanie kulturistiky.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

Život Rega Parka

Roy Park, ktorý je viac známy pod menom Reg, sa narodil 7. júna 1928 v anglickom Leedsi. Záujem o šport javil už ako dieťa a podobne ako Schwarzeneggera, aj jeho najskôr so športom spájal futbal. Venoval mu veľa a svojím talentom sa dokázal prebojovať až do rezervného tímu Leedsu United. Okrem toho sa venoval aj atletike. K činkám sa dostal až ako šestnásťročný, keď na plavárni stretol svalovca Davida Cohena. Keď sa dozvedel, že bude trénovať v kamarátovom dome, zo zvedavosti sa k nim pripojil. Cohen ho zoznámil s činkami a začali sa budovať základy jeho lásky ku kulturistike. Tej sa začal venovať po tom, čo sa po zranení kolena vzdal snu stať sa profesionálnym futbalistom. Prvé informácie začal získavať aj vďaka americkému časopisu Health and Strength, ktorý si zamiloval a nevynechal ani jedno vydanie. Už vtedy sa pozastavoval nad tým, ako skvelo vyzerajú americkí kulturisti, ktorí v tej dobe nemali konkurenciu. Keď sa rozhodoval, čo bude robiť ďalej, práve články tohto magazínu ho presvedčili, že pre neho bude lepšou voľbou kulturistika ako gymnastika. Vzorom sa mu stal Vic Nicolette. Okrem neho však vzhliadal aj ku Johnovi Grimekovi či Steveovi Reevesovi. Cvičiť začínal u Cohenovcov, kde si urobili malú posilňovňu, v ktorej by ste okrem veľkej činky a páru jednoručiek márne hľadali niečo iné. Nenašli by ste v nej ani lavičku. Po pár mesiacoch bol však Park povolaný do armády a mal slúžiť v Singapure. Žiadne činky tam nemal, ale s cvičením neprestával a robil cviky s vlastnou váhou tela.

Po vojne na súťažné pódium

S kulturistikou sa snažil zostať v kontakte a kamaráti z Anglicka mu posielali časopisy. Keď sa dozvedel, že sa v roku 1948 uskutoční Mr. Universe v Londýne, vedel, že tam chce byť. A aj bol. Práve tam sa rozhodol, že jedného dňa sa postaví na pódia tejto súťaže. Už v roku 1949 sa predstavil na svojej prvej súťaži. Poľahky vyhral Majstrovstvá severovýchodnej Británie, kde pritom súťažil aj anglický šampión Charlie Harrett. V tých časoch už trénoval vo Viking Gym, kde mal k dispozícii lepšie vybavenie. Vtedy začal trénovať dvojfázovo, šesť dní v týždni. Mimo posilňovne len oddychoval, aby podporil svalový rast. Vyplatilo sa. V tom istom roku vyhral aj Majstrovstvá Británie a otvorili sa mu brány Severnej Ameriky. V Spojených štátoch amerických sa stretol s Joeom Weiderom, ktorý mu začal venovať priestor v jeho časopisoch. V ďalšom roku sa v Londýne uskutočnila súťaž Mr. Universe a Park bol odhodlaný vyhrať ju. Pri svojom prvom štarte však skončil druhý za Reevesom. O rok neskôr však na súťaži triumfoval a narušil hegemóniu amerických kulturistov. 

Životná láska v Afrike

Na súťaž sa už pripravoval v Južnej Afrike, ktorá mu vyhovovala viac ako Spojené štáty americké. Navyše, našiel v nej svoju životnú lásku a svoj druhý domov. Po triumfe na Mr. Universe sa viac venoval podnikaniu s tréningovým vybavením a spolu s otcom bol zodpovedný za expanziu Weiderovej spoločnosti do Anglicka. Jeho otec nemal rád spôsob, akým Joe Weider robil obchody, a tak sa rozišli. Park však s Weiderom naďalej spolupracoval a založili dokonca časopis s jeho menom – Žurnál Rega Parka. V roku 1954 sa mu zmenil život po osobnej stránke, keď sa mu narodila dcéra Jeaunesse. O tri roky neskôr mu manželka Mareon priviedla na svet aj syna Jon-Jona. Následne sa už ako rodinný muž zúčastnil po sedemročnej odmlke profesionálnej súťaže Mr. Universe, ktorú vyhral. Práve vtedy jeho hviezda začala žiariť naplno. Opäť si doprial sedemročné voľno a na súťaži triumfoval opäť v roku 1965. Roky 1970, 1971 a 1973 mu priniesli medailové umiestnenia. V roku 1970 ho porazil Arnold Schwarzenegger, pre ktorého bol veľkým vzorom a neskôr aj mentorom. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujmavosťi zo života Rega Parka

-V roku 1951 sa mu podarilo na Mr. Universe podarilo Reevesa poraziť. Mr. Universe získal eštev rokoch 1958 a 1965. Bol známy aj svojou obrovskou silou, s ktorou bol rovnalo výnimočný. Istého času držal aj rekord v tlakoch na lavičke 500 libier (227 kg). Po skončení svojej kulturistickej kariéry sa staral o Arnolda Schwarzeneggera.

-Hral v piatich filmoch o Herkulesovi. Jeho športové koľaje nasledoval aj jeho syn Jon Jon Park, ktorý plával aj na olympiáde a neskôr bol plaveckým trénerom. Dcéra Jeunesse Park má nadáriu, ktorá pomáha ľuďom, aby mali šport viac prístupný. Aj napriek vysokému veku až do konca života prispieval článkami pre kulturistické časopisy. V roku 1999 ho IFBB dala do siene slávy za jeho kulturistické úspechy a za propagovanie kulturistiky. 

-Mal jednu manželku Mareon Park, s ktorou žil 55 rokov, zomrel doma v Južnej Afrike, kde žil s manželkou a synom Jon Jono. 22. novembra prehral svoj boj s metastatickým melanómom (forma rakoviny kože).

Filmografia:
Ercole alla conquista di Atlantida, 1961
Ercole al centro della terra, 1961
Maciste nelle miniere di re Salomone, 1964
Ursus, il terrore dei kirghisi, 1964
La sfida dei giganti, 1965

Tréningový program Rega Parka 5x5 v 3 fázach

Hyperextenzie a skracovačky slúžia nielen k precvičeniu svalov stredu tela, ale aj ako všeobecné rozcvičenie. Prvé dve série každého cviku sú na rozohriatie a rozpracovanie a záťaž postupne zvyšujeme na úroveň, kedy v tretej sérií urobíme 5 opakovaní s najväčšou možnou váhou. Medzi tretou, štvrtou a piatou sériou odpočívajte minimálne 3 minúty a maximálne 5 minút (jedná sa naozaj o ťažké série). I. fáza trvá 12 týždňov a týždeň čo týždeň by ste mali záťaž ľahko zvyšovať. Po dvanástich týždňoch prechádzate bez pauzy na nasledujúcu fázu. Vo všetkých fázach trénujete 3 krát do týždňa – najlepšie pondelok, streda, piatok.

High pulls - dnes takmer zabudnutý, ale v Parkových časoch veľmi rozšírený cvik, a zároveň jeho oblúbený. V roku 1960 ho zverejnil vo svojej knihe Strength and Bulk Training for Weight Lifters and Body Builders. Tento cvik si musíte predstaviť ako kombináciu mŕtvych ťahov a krčenia (zdvíhania) ramien. Činku zdvíhate nadhmatom klasicky ako mŕtvy ťah. Pohyb pravdaže nekončí zdvihnutím do vzpriamenej polohy, ale naviac ešte pre dokončenie mŕtveho ťahu  pokrčíte ramena smerom hore tak vysoko, ako je možné.

 

 

 

1.Fáza

Hyperextenzie 3x10

Skracovačky na brucho 2x20

Drepy 5x5

Bench-press 5x5

Mŕtve ťahy 5x5

 

2.Fáza

Hyperextenzie 3-4x10

Drepy s činkou v predu 5x5

Drepy 5x5

Bench-press 5x5

Tlaky s velkou činkou v stoji nad hlavu 5x5

High puls 5x5

Mŕtve ťahy 5x5

Výpony v stoji 5x5

 

3.Fáza

Hyperextenzie 3x10

Zkracovačky na brucho 2x20

Drepy 5x5

Bench-press 5x5

Tlak s velkou činkou nad hlavu 5x5

Príťahy velkej činky v predklone 5x5

Mŕtve ťahy 5x5

Tlaky s velkou činkou za hlavu 5x5

Bicepsové zdivy s jednoručkami 5x5

Francúzke tlaky v lahu 5x5

Výpony v stoji 5x25

Autor: Peter Benko, osobný tréner Mozolani Fitness (s použitím
zahraničnej literatúry)