Magazín
BILL PEARL
dátum: 30.05.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Bill Pearl pôsobí v živote rovnako ako na fotografiách. Sála z neho pokoj a akési mierumilovné sebavedomie. Tak nejako si človek, odchovaný na „indiánkach“, predstavuje dôstojných kmeňových náčelníkov.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

Život Billa Pearla

William Arnold Pearl sa narodil 31. októbra 1930 v americkom Oregone, kde strávil väčšinu svojho života a kde žije dodnes. Kulturistika mu učarovala už veľmi skoro. Keď mal osem rokov, do mesta prišiel cirkus a na každom kroku videl letáky, kde boli nie len slony, levy a klauni, ale aj veľký silák. A práve ten ho zaujal svojou svalnatou postavou a tým, že nad hlavou držal v jednej ruke veľkú činku. Pearl vyrastal v rodine, ktorá mala vlastnú rodinnú reštauráciu. Znamenalo to, že v nej musel aj pracovať. A to tak, že mu nezostávalo veľa času na cvičenie v posilňovni. Bol však vynaliezavý. Využil to, čo mu ponúkal sklad. Namiesto činiek tak využíval konzervy či vrecia zemiakov a svoje pokroky si zapisoval. Keď jeho otec predal reštauráciu, našiel si prácu, v ktorej musel fyzicky pracovať – pomáhal napríklad pri rúbaní dreva alebo na stavbách. Vtedy sa naučil, že tvrdá drina vedie k úspechom. Prelom prišiel v roku 1944, kedy sa mu do rúk dostal magazín Sila a zdravie. Tam videl fotky kulturistov, ako bol John Grimek, ktorí dvíhali pekné činky. Ako štrnásťročný sa tak rozhodol, že si aj on musí zadovážiť také činky. Celé leto tvrdo pracoval a šetril peniaze. Nakoniec sa s kamarátmi zložil na sadu činiek, na ktorú museli čakať až rok. Dovtedy sa vzdelával z magazínov a príručiek, a získané vedomosti využíval v tréningu.

Osudové stretnutie

Už ako šestnásťročný mal postavu, ktorá sa blížila tomu, čo videl u mužov v magazínoch. To ho naďalej motivovalo. Takisto ho tešili prírastky na sile. Časom sa z cvičenia doma dostal až k cvičeniu v posilňovni v Yakime. Po strednej škole zamieril navštíviť svojho brata do Kalifornie, kde samozrejme nemohol vynechať návštevu miestnej posilňovne. Nemohol veriť tomu, čo uvidel. Uvedomil si, že ho čaká ešte veľa tvrdej práce, keď okolo seba videl omnoho svalnatejších borcov. Ako mladíka ho to veľmi motivovalo. Keď si vyberal medzi vysokou školou a armádou, vybral si to druhé. Toto rozhodnutie nemohol ľutovať. Keď bol preložený do San Diega, stretol Lea Sterna, s ktorým začal posilňovať. „Mal najdôležitejší vplyv na moju kariéru. Nenaučil ma len to, ako mám trénovať, ale naučil ma aj to, ako viesť posilňovňu. Naučil ma stanovovať si reálne ciele a otvoril pre mňa dvere kariéry, o ktorej som sníval.“ 

Súťažná kariéra

Pod vedením Sterna zahájil aj svoju súťažnú kariéru. Stalo sa tak v roku 1952 v San Diegu, kde skončil tretí. Prvé významné víťazstvo zažil o rok neskôr, kedy sa stal amatérskym Mr. Universe. Zaujímavosťou je, že v tej súťaži porazil aj legendárneho herca Seana Conneryho, ktorému tiež v mladosti učarovali činky. V roku 1956 vyhral svoju prvú profesionálnu súťaž, keď sa stal Mr. USA. Vyhral aj triedu vysokých mužov na Mr. Universe v Londýne. Vtedy to bola najvýznamnejšia súťaž. Jej celkovým víťazom sa stal v rokoch 1961, 1967 a 1971. Práve po poslednom triumfe, pri ktorom ako 41-ročný porazil aj hviezdy ako Frank Zane, Reg Park či Segio Oliva, ukončil kulturistickú kariéru.

Zaujmavostí zo života billa pearla

Je autorom populárnej knihy: Buď Silnejší : Silový tréning pre mužov a ženy, ktorej sa predalo cez 350,000 kópií v Spojených štátoch a bola preložená do ďalších štyroch jazykoch, vrátane čínštiny.

Jeho kniha: Kľúče k vnútornému vesmíru, je ešte dodnes považovaná za „povinné čítanie “ pre kulturistov. Obsahuje 1500 posilňovacích  cvikov a váži vyše 2 kg. Obľúbili  si ju  profesionálny športovci, tréneri a samozrejme  kulturisti a predalo sa jej viac ako 60.000 výtlačkov.

Pearl sa stal vegetariánom vo veku 39 rokov a je najznámejší vegetariánsky kulturista. Billova strava je lakto-ovo vegetariánska, čo znamená, že povoľuje vajcia a mliečne výrobky.

V roku 1980 Pearl slúžil ako poradca, tréner a tréningový partner na mnohých špičkových športovcov. S pomedzi nich najznámejší je Mr. Olympia, Chris Dickerson.

 

Ako trénoval Bill Pearl

V praxi to vyzerá tak, že Bill, ktorý s manželkou Judy býva na ranči v krásnom prírodnom prostredí južného Oregonu, vstáva každé ráno o 3.30 h (Spať chodí o 20.30 h). Presne o 4.00 h začína s partiou priateľov v garážovej činkárni svojich 120 minút intenzívneho a nonstop posilňovacieho tréningu. Každé dve minúty absolvujú jednu sériu. Svalové partie majú rozdelené do dvoch tréningových dní a na všetky vykonávajú po tri cviky, z každého 3–5 sérií s počtom 8–10 opakovaní. V tretí deň robia kruhový tréning na celé telo. O 6.00 h, keď iní možno iba vstávajú, sú s tréningom už hotoví a idú za svojimi ďalšími povinnosťami. „Na začiatku vždy 20 minút intenzívne precvičujem brušné svaly, čo kompletne zahreje celé telo. Potom nasledujú činky a stroje,“ popisuje Bill. „Po celý čas, teda 5–6-krát v týždni, trénujem vo vysokom tempe. Pulz udržujem – od prvej série sed-ľahov až po záverečnú sériu tréningu – na 75 percentách maxima v pomere k svojmu veku, čo má aj výrazný kardio efekt. Inú aeróbnu činnosť ani nerobím. Som presvedčený, že ľudskému srdcu je jedno, akým spôsobom sa zvýšený tep dosahuje, hlavné je, že ho patrične zaťažíme.“

 

Tréningový Plán

Pondelok: hrudník a chrbát
Utorok: ramená a ruky
Streda: nohy
Štvrtok: hrudník a chrbát
Piatok: ramená a ruky
Sobota: nohy
Nedeľa: voľno

Brucho, Lýtka cvičil 4 až 6 razy týždenne alebo podľa toho, ako potreboval. Často svoje tréningy začínal cvičením brucha alebo lýtok, čím sa aj zahrial pre tú hlavnú časť tréningovej jednotky.

Hrudník a chrbát (pondelok a štvrtok)

 

Benchpress 5x 12-15 op.

Zhyby 5x 12-15 op.

Tlaky veľkej činky na šikmej lavičke 5x 12-15 op.

Príťahy veľkej činky v predklone 5x 12-15 op.

Rozpažovanie s jednoručkami 5x 8-15 op.

Príťahy spodnej kladky v sede 5x 8-15 op.

 

Ramená a ruky (utorok a piatok)

Tlaky s veľkou činkou 5x 12-15 op.

Arnoldove tlaky 5x 8-12 op.

Upažovanie s jednoručkami 10x 8-12op.

Bicepsové zdvihy s veľkou činkou 5x 8-12

Bicepsové zdvihy na šikmej lavičke 5x 8-12

Koncentrované bicepsové zdvihy 5x 8-12

Tlaky s úzkym úchopom 5x 8-12

Francúzske tlaky 5x8-12 op.

Sťahovanie kladky 5x8-12 op.

 

Nohy (streda a sobota)

Drepy 5x 8-20 op

Hacken drepy 5x 8-20 op.

Zakopávanie 5x 8-20 op.

Predkopávanie 5x 8-20 op.

Autor: Peter Benko, osobný tréner Mozolani Fitness (s použitím
zahraničnej literatúry)