Magazín
LOU FERIGNO: HULK Z GOLDEN ĚRY
dátum: 08.05.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Louis Jude Ferrigno je herec, fitness tréner, fitness poradca, bývalý IFBB Pro kulturista. Mnohí ho poznáme z legendárneho filmu o kulturistike Pumping Iron, alebo ako zelené monštrum z filmovej série The Incredible Hulk. Ďalšiu významnú rolu si zahral vo filme Herkules.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Život Loua Ferigna

Tak ako u Franca Columbua, aj táto kulturistická legenda má svoje korene v Taliansku. Síce sa 9. novembra 1951 narodil v newyorskom Brooklyne, no do taliansko-americkej rodiny. Jeho otec Matt bol ako policajt z povolania prísny a vyžadoval disciplínu. Keďže zároveň bol vzpieračom, je zrejmé, že k činkám dotlačil aj svojho syna. Ferrigno sa už od malička musel vyrovnávať s nízkym sebavedomým, za ktoré mohol hlavne fakt, že krátko po narodení pretrpel niekoľko ušných infekcií a to spôsobilo, že prišiel o 80 % svojho sluchu. Doktori to potvrdili, keď mal tri roky. Následkom toho mal od malička aj problémy s rozprávaním a mnoho ľudí si myslelo, že je mentálne zaostalý. S posilňovaním začal v 13 rokoch a jeho vzorom bol Steve Reeves, ktorého obdivoval vo filmoch o Herkulesovi. Aj jeho snom bolo niekedy si v nich zahrať a nakoniec sa mu to aj podarilo. Inými jeho detskými hrdinami boli Spiderman a Hulk. Nakoniec skončil vo filme aj ako predstaviteľ Hulka. Ale to už predbiehame. Ferrigno študoval na technickej strednej škole, ale pretrvávala uňho hlavne vášeň k činkám. Chcel sa rovnať svojim vzorom a veľmi rýchlo sa mu darilo naberať svalovú hmotu napriek tomu, že meral bezmála dva metre. Čoskoro sa začal zúčastňovať súťaží. Po tom, čo ukončil štúdium na strednej škole, sa poctivo venoval kulturistike a v roku 1973 vyhral Mr. America i Mr. Universe.

Tvrdá práca a pôsobenie vo filme

Lou aj napriek tomu, že patril medzi najlepších kulturistov doby, musel pracovať v oceliarni. Víťazstvá a dobré umiestnenia na súťažiach mu ale nezabezpečili dostatočné finančné zabezpečenie. Pracoval kvôli tomu s kovovými plechmi. Robota to bola síce nebezpečná, no Lou ju mal rád. Zarábal 10$ na hodinu. Po tom, čo jeho spolupracovník a priateľ prišiel o ruku, s touto prácou nadobro sekol a nebezpečnú prácu nakoniec opustil, ale živiť sa nejako musel. Šťastie vyskúšal ako obranca v americkom futbale napriek tomu, že sa mu nikdy nevenoval. Krátko si zahral za Toronto v CFL, ale po dvoch rokoch ho už nikto nechcel. V 1977 skončil štvrtý z ôsmich pretekárov na súťaži o najväčšieho siláka sveta. Šťastie sa naňho usmialo vďaka filmu Pumping Iron. Upútal v ňom totiž na seba pozornosť Hollywoodu a nakoniec v ňom aj prerazil a finančne sa zaistil do konca života. V roku 1977 prišla veľká rola Hulka, ktorou sa preslávil na filmovej scéne. V roku 1983 si zahral aj vysnívaného Herkulesa a pravidelne dostával menšie úlohy vo viacerých filmoch. Známe bolo aj jeho účinkovanie v populárnom seriáli Dvaja z Queensu, v ktorom hral sám seba. 

Súťažná kariéra

Medzitým ako poctivo trénoval a pripravoval sa na prvé súťaže tak ukončil Technickú univerzitu v Brooklyne v roku 1969 a o 2 roky neskôr vyhral svoju prvú súťaž Pro Mr. America federácie WBBG v kategórii dorastencov. Ten istý rok skončil 4. na Teen Mr. America v ďalšej ferderácii AAU. V roku 1972 skončil už 2. na Pro Mr. America a to isté umiestnenie mu pripadlo aj na prestížnej súťaži NABBA Mr. Universe. V tom čase žil v Columbuse a trénoval s Arnoldom Schwarzeneggerom, ktorému neskôr znepríjemňoval život na súťažiach Mr. Olympia. Až do debutu na Mr. Olympia sa mu ešte podarilo 2x vyhrať titul Mr. Universe a tým skočil do špičky kulturistiky. Hneď pri prvom štarte na Mr. Olympia skončil na celkovom 2. mieste a ďalší rok sa prepadol o jedno miesto na 3. Súťaž Mr. Olympia v roku 1975 bola špecifická dvoma príčinami. Za prvé táto súťaž bola súčasťou nakrúcania dokumentárnej drámy Pumping Iron, ktorej súčasťou bol samozrejme aj Lou. Po druhé, na tejto súťaži po víťazstve ohlásil odchod z pódií Arnold Schwarzenegger a znalci scény očakávali nástup Loua Ferrigna. Avšak práve v tom čase prišla ponuka zahrať si vo filmovom seriáli The Incredible Hulk. Išlo o veľmi úspešný seriál na stanici CBS a po ňom nasledovali ponuky do iných filmových rol tým pádom sa Lou na pódiá nevrátil na istý čas aj keď pravidelne trénoval. V roku 1977 si ale vyskúšal súťaž silákov World Strongest Man na ktorej skončil 4. z 8 štartujúcich. V týchto rokoch vážil 130 kg pri svojej výške 196 cm. V roku 1983 sa objavil vo filme Hercules a v iných variáciách Neuveriteľného Hulka. Začiatkom 90. – tych rokov sa odhodlal k návratu na súťažné pódiá. Po 17 – ročnej pauze sa objavil na Mr. Olympia v Helsinkách v roku 1992. Skončil síce až na 12. mieste ale jeho vystúpenie bolo úspechom najmä u prítomných divákov. Ďalší rok sa umiestnil trochu lepšie – na 10. mieste. Posledným jeho vystúpením bola súťaž Masters Olympia (seniorská obdoba Olympie) kde skončil na 2. mieste za Robbym Robinsonom, ale podľa mnohých nezaslúžene.Týmto výsledkom zakončil peknú kariéru aj keď bez toho najvyššieho titulu – titulu Mr. Olympia, ale aj tak patrí bezpochyby k legendám.

Súkromie Loua Ferigna

V súkromnom živote sa mu najskôr nepodarilo udržať manželstvo so Susan Groffovou, no v roku 1980 si zobral Carlu Greenovú, s ktorou žije dodnes. Usmialo sa naňho aj šťastie v podobe troch detí – Shannu, Louisa a Brenta. Momentálne sa okrem príležitostného herectva venuje aj charite a v roku 2012 si dokonca ukončil policajnú akadémiu. Momentálne je aj zástupcom šerifa v Kalifornii a Ohiu a ako sám hovorí, napĺňa ho to: „Je to o ochrane ľudí a ich majetku. Hral som veľakrát šerifa vo filmoch, ale vždy som to chcel robiť aj v skutočnosti.“ Lou organizuje pravidelne významnú akciu pre všetkých nadšencov fitness a kulturistiky. Súťaž Ferrigno Legacy a expo "The Ferrigno Legacy Expo - FLEXPO". Súťaž a expo sa konajú v Palm Springs. Podujatie rastie a pre súťažiacich sú tento rok pripravené prvotriedne podmienky. Napríklad Expo bude prebiehať v priestoroch s rozlohou 12 km²..

 

 

 

 

 

Tréningový plán Loua Ferigna

Pondelok – Hrudník, Chrbát

Benchpress: 5 sérií x 30, 12, 10, 8, 6 opakovaní

Benchpress na šikmej lavičke: 5 sérii x 30, 12, 10, 8, 6 opakovaní

Superséria na hrudník:

Rozpažky: 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Pullover: 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Zhyby na hrazde so širokým úchopom: 5 sérii do zlyhania

Superséria na chrbát:

Prítahy velkej činky v predklone: 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Prítahy jednoručky k pasu (alebo veslovanie s T-držiakom): 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Zdvih nôh vo vise: 5 sérii x 25 opakovaní

 

Utorok – Plecia, Triceps, Biceps

Tlak velkej činky za hlavou: 5 sérii x 30, 12, 10, 8, 6 opakovaní

Superséria na plecia:

Arnoldove tlaky: 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Predpažovanie (alebo upažovanie) s jednoručkami: 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Zdvih velkej činky k brade (trapéz): 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Bicepsový zdvih velkej činky: 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Superséria na biceps:

Bicepsový zdvih jednoručiek na šikmej lavičke: 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Bicepsový zdvih jednoručky o koleno: 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Tricepsový tlak velkej činky v lahu: 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Superséria na triceps:

Franzúzsky tlak v lahu: 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Tricepsový tlak jednoručky spoza hlavy: 5 x 30, 12, 10, 8, 6

Sed-lah: 5 serii x 25 opakovaní

 

Streda – Nohy

Drep: 5 serii x 30, 12, 10, 10, 8 opakovaní

Mrtvy tah s vystretými nohami: 5 x 30, 12, 10, 10, 8

Výpady s velkou činkou: 5 x 30, 12, 10, 10, 8

Superséria na stehna:

Predkopávanie v sede: 5 x 30, 12, 10, 10, 8

Zakopávanie v lahu: 5 x 30, 12, 10, 10, 8

Superséria na lýtka:

Výpony na lýtka s velkou činkou v stoji: 5 x 30, 12, 10, 10, 8

Výpony na lýtka v sede: 5 x 30, 12, 10, 10, 8

Sťahovanie kladky v kľaku na brucho: 5 sérii x 25 opakovaní

Autor: Peter Benko, osobný tréner Mozolani Fitness (s použitím
zahraničnej literatúry)