Magazín
PRÍBEH ZDENKY – ÚBYTOK 14,5 KG
dátum: 05.02.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Zdenka Macangová mala na štarte svojej premeny 79,1 kg, v jej prípade nešlo o to, aby atakovala rekord, čo sa týka úbytku hmotnosti, ale o vyformovanie si postavy s cieľom popracovať na problémových partiách, čo sa jej s odbornou pomocou Mozolani Fitness aj podarilo. Za 10 týždňov schudla 14,5 kg a postava sa jej oproti začiatku zmenila k lepšiemu.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR aj cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Zdenka Macangová vstúpila do Zmenárne (7. 2. 2016), ktorá bola súčasťou celoslovenskej súťaže v chudnutí Mozolani Fit Body, s najnižšou hmotnosťou spomedzi štyroch finalistov – 79,1 kg. „Bol to vynikajúci pocit byť vo finále projektu Zmeň svoje telo, zmeníš svoj život. Toto som potrebovala. Vedela som, že ma to naštartuje. Mala som dobrú motiváciu. Chcela som schudnúť v dolnej partii, ktorá je dlhodobo pre mňa problémová, a nechať svoj zadok vo fitku. Dala som si reálny cieľ, schudnúť za desať týždňov 10 kg,“ povedala Zdenka Macangová, ktorej pridelili trénera Michala Ostrochovského a spoločne od úvodu začali pracovať na splnení tohto cieľa.

Prvý týždeň

Zdenka Macangová absolvovala v úvodnom týždni svojej premeny tri hodinové silové tréningy s trénerom v Mozolani Fitness (pondelok, streda, piatok). Tréningy boli hneď od začiatku intenzívne s väčším počtom opakovaní a menšími prestávkami. Zdenka si veľmi rýchlo osvojila techniku cvičenia. Okrem klasických cvikov s činkami zaradil jej tréner do tréningového plánu aj cviky s vlastnou hmotnosťou v duchu HIIT (High Intensive Interval Training) a tento druh tréningu mal byť nielen spestrením, ale najmä pomocníkom v ceste za cieľom.

Zdenka Macangová: „Každý deň som absolvovala dvakrát individuálny kardio tréning(po 40 minút), prvú aeróbnu aktivitu som mala ráno doma (budíček už o 5.00 h) nalačno v sauna obleku, ktorý bol výborný na vypotenie, zahriatie celého organizmu a samozrejme spaľovanie, a druhú večer, buď vo fitku alebo doma. V pondelok (8. 2) sa mi začal 1. deň detoxu. Pre mňa to bolo nové celodenné pitie len ovocných štiav okrem zvyšného nutného pitného režimu samozrejme. Nemám odšťavovač, tak som sa rozhodla pre 100 % džúsy. V pondelok bol tréning zameraný na nohy, ktoré sú mojou najobľúbenejšou partiou, ale keďže predtým som viac ako mesiac necvičila, očakávala, som že sa budem trápiť a na začiatku mi aj bolo trochu nevoľno, ale dalo sa to do normálu, Išlo to, nohy nesklamali a po dlhej prestávke sme ich zase nakopli. Prešli sme celé nohy a samozrejme aj zadok. Utorok (9. 2.) bol zeleninový, ale mohla som pridať aj bielkoviny a pocit hladu som mala väčší ako v predošlý deň. Cvičenie v stredu (10. 2.) bolo zamerané na hornú časť tela. Vo štvrtok (11. 2.) bolo zmenou to, že okolo obeda sme všetci finalisti absolvovali beh do schodov v interiéri paneláku na Bôriku, každý si v batohu niesol svoju nadváhu, čo v mojom prípade znamenalo 24 kg. V piatok (12. 2.) som mala dynamický tréning s trénerom vo fitku Mozolani Fitness. Bojovalo som, ale posledné cvičenie (tzv. angličáky) ma odrovnalo úplne. Urobila som asi 3 opakovania, ale predné nohy mi vypovedali službu. Únava si vypýtala svoju daň, preto som večerné kardio vypustila. Víkend bol trochu iný, pretože som nemusela ísť do práce, takže aj domáce kardio som posunula na 8.00 h. V nedeľu (14. 2.) som si dala svoj vlastný silový tréning na nohy a zadok.

Druhý týždeň

Zdenka Macangová absolvovala aj v druhom týždni ten istý rituál, čo sa týka kardia, každý deň dvojfázovo, ráno doma nalačno a potom večer po 40 minút. Hodinový silový tréning s osobným trénerom v Mozolani Fitness mala v pondelok, stredu a piatok. Pondelkový tréning (15. 2.) s trénerom bol zameraný na nohy a zadok. Zdenka cvičenie aj napriek menším zdravotným problémom zvládla, ale bolo nutné predĺžiť intervaly oddychu. „Škoda, že drepy som poriadne nemohla odcvičiť pre bolesť a silné pichanie v spánkovej časti hlavy, nakoľko ma zradil tlak.“ V stredu (17. 2.) sa už uzdravená Zdenka na večernom tréningu s chuťou pustila do cvičenia hrudníka, chrbta, ramien a paží. Tréning bol znovu intenzívnejší vo forme supersérií a trojsérií s väčším počtom opakovaní a menšími prestávkami. Vo štvrtok (18. 2.) absolvovala večer individuálny silový tréner v Mozolani Fitness zameraný na nohy a zadok. Piatkový tréning (19. 2.) v Mozolani Fitness s trénerom bol v duchu intervalových HIIT cvičení a do tréningu zaradili už aj švihadlo. S týmto tréningom sa Zdenka popasovala výborne a všetky cvičenia zvládla. Po druhom týždni bola Zdenka stále plná energie, a to aj napriek tomu, že prijímala sacharidy len vo forme ovocia a zeleniny. Základom jej jedálnička boli bielkoviny a nenasýtené formy mastných kyselín. Ako doplnky výživy používala L-carnitin, synefrín a proteín.

Tretí týždeň

V treťom týždni Zdenka Macangová vyradila večerné kardio, verná zostala tomu raňajšiemu doma nalačno (6x týždenne), s trénerom absolvovala 3x silový tréning a bez trénera 2x, t. j. 5x týždenne. „Niekedy je menej viac, aby som častým kardiom nepálila aj svalovú hmotu. A dopriala som si aj viac oddychu, lebo nie nadarmo sa hovorí, že nechajte ma spať, rastú mi svaly. V pondelok, stredu a piatok zvládla tri hodinové silové tréningy s trénerom v Mozolani Fitness, ale tie tréningy mali zmenenú štruktúru. Pondelkový tréning (22. 2.) venovaný nohám bol intenzívnejší, opäť bolo cieľom spáliť čo najviac energie. V stredu (24. 2.) si precvičila hornú časť tela, ale doterajšie intenzívne tréningy nahradili objemovým tréningom. Keďže Zdenka bola v hornej časti štíhlejšia, museli zapracovať na udržaní a objemovom zvýraznení najmä ramien a chrbta. Cieľom bolo optické vyrovnanie postavy voči širším bokom a stehnám. Pri tomto tréningu zvýšili váhy, znížili počty opakovaní a predĺžili prestávky. Zdenka tréning zvládla, aj keď posledné opakovania robila s vypätím všetkých síl. Piatkový tréning (26. 2.) mal kruhový charakter. Tréningový kruh absolvovali celkom 4x vo vysokej intenzite. V treťom týždni bolo treba zmeniť aj jedálniček. Strava s nízkym obsahom sacharidov sa už začala prejavovať na nedostatku energie a celkovej únave. Na raňajky tak mohla byť zaradená porcia ovsených vločiek a na obed ryža ako príloha. V sobotu (27. 2.) spolu s ďalšími finalistami Zmenárne absolvovala spoločný tréning, ktorý viedol Michal Ostrochovský.

Štvrtý týždeň

„Čo sa týka jedálnička, opäť som vynechala sacharidy. Telo si ich nepýtalo, nechýbali mi. Ani som to vtedy neriešila, keďže som skôr mala sem-tam nechutenstvo k jedlu, ale vymýšľala som rôzne iné variácie tak, aby strava nebola tak veľmi stereotypná. Dostavila sa aj zvýšená únava a ospalosť, ktorá sa prejavila najmä po skorých ranných kardiách a príchodom do práce nastal neskutočný útlm, telo doslova vyplo a mala som čo robiť, aby som bola schopná pracovať. Táto kríza trvala asi tak 2 hodiny, ale keď som ju prekonala, bolo to zase OK. Ďalšia kríza ma prepadla popoludní po príchode domov, keď som každý deň uvažovala nad tým, ako sa mi na večerný tréning nechcelo ísť. Nikdy som ho však nevynechala. Príchodom do fitka Mozolani Fitness som nechala únavu na recepcii a prvými minútami na kardio stroji sa mi nálada zlepšila a nabrala som energiu do riadnej zaberačky. V tých dňoch sme sa viac zamerali s trénerom na hornú časť tela, kde sme začali pridávať váhy, aby sa jednotlivé svalové partie začali pekne ukazovať a formovať. Samozrejme na problematický spodok sme nezabudli. Tam sme však ostali pri ľahších váhach s väčším počtom opakovaní s úmyslom redukcie a spaľovania. Telo sa mi začalo meniť a zmenšovalo sa mi práve tam, kde som to očakávala. Bohužiaľ nevyhla som sa ochoreniu, ale nemohla som si dovoliť to vyležať... Naopak, potešil ma fakt, že policajná uniforma mi začala byť veľká, čo bol signál, že už som niečo schudla... Keďže sme piatkový tréning odložili na sobotu, zvolila som alternatívu domáceho cvičenia a to drepy striedavo každou nohou s oporou a činkou v ruke ako záťažou. Veľa opakovaní samozrejme, aby to pekne štípalo a pálilo. Striedala som obe nohy. Vzápätí nasledovali výpady, sumo drepy s ľahkou činkou a mŕtve ťahy s 10-kilovou činkou. Potom som sa zamerala na hornú časť tela. Doma mám nakladaciu činku (10 kg), takže váhu som si podľa potreby regulovala. Postupne som odcvičila ramená, biceps, triceps a chrbát. Na konci to bolo brucho (skracovačky 300x).“

Redukčno-formovacie špeciálne programy Mozolani Fitness sú osvedčeným modelom a naozaj fungujú pre každého!

Pre ženy Easy Body – diagnostika s konzultáciou, jedálny lístok, tréningový plán, 8 hodín s osobným trénerom, 8x vlastný vstup na kardio do MOZOLANI FITNESS.

Pre mužov Best Body – diagnostika s konzultáciou, jedálny lístok, tréningový plán, 10 hodín s osobným trénerom, mesačná permanentka do MOZOLANI FITNESS.

Piaty týždeň

V piatom týždni absolvovala Zdenka so svojím trénerom len dva silové tréningy v Mozolani Fitness. V stredu boli na programe nohy a v piatok to bol objemový tréning hornej časti tela. „Ten jeden tréning, ktorý mi odpadol, som si nahradila vlastným domácim cvičením a o nič menej intenzívnym. Oživením bolo tancovanie spolu s ostatnými finalistami Zmenárne na hip-hop štýl v centre Žirafa v Dome techniky, čo som privítala, lebo veľmi rada tancujem, bola to forma kardio cvičenia, pri ktorej sa zapájalo celé telo.“

Šiesty týždeň

Najdôležitejším a najzaujímavejším momentom šiesteho týždňa bolo kontrolné váženie a meranie finalistov, ktoré sa uskutočnilo 17. 3., čo bol 39. deň premeny z celkového počtu 70 dní. Zdenka Macangová za 39 dní schudla 10,2 kg, urobila sľubný progres, ale stále ešte bolo na čom pracovať, najmä na jej problémových partiách, t. j. stehnách a bokoch.

„Hmotnosť mi išla síce dole, ale mojou úlohou od začiatku nebolo len schudnúť, ale najmä vyformovať si telo do maximálne možnej, ak môžem to tak nazvať, peknej a estetickej formy. Na začiatku tejto prípravy som samozrejme potrebovala nejaké tie kilá schudnúť, dala som si najskôr menší cieľ, čo sa týka úbytku váhy tak, aby som náhodou nebola na konci sklamaná. Ten cieľ bol 10 kg, ale to sa mi podarilo splniť už v polovici. Tréningy s trénerom sme začali viesť smerom formovacím a vedúcim k nabraniu svalovej hmoty na tých chudších partiách, t. j. horná časť tela a na tých dolných partiách sme sa snažili o vyformovanie a konečné spevnenie. V tomto duchu sme mali tréningy v Mozolani Fitness v pondelok (14. 3.), v stredu (16. 3.) a piatok (18. 3.). Keďže stále bolo čo spaľovať, neupustila som od raňajšieho 40-minútového kardia a vlastných tréningov v tých dňoch, keď som netrénovala s trénerom. Štvrtok bol pre nás všetkých trochu iný, pretože sme mali prvé oficiálne kontrolné meranie a váženie. Bola som spokojná, prioritou bolo najmä vyformovať si a spevniť spodnú časť tela, kde to išlo ako na potvoru najpomalšie. Bola som si vedomá toho, že na tuk, ktorý sa zbieral niekoľko rokov, nepostačuje 10 týždňov.“

Siedmy týždeň

Zdenka Macangová s jej osobným trénerom sa stále venovali stehnám a bokom a posledné tréningy zamerali na nohy, ktoré ako najväčšia svalová partia logicky spotrebujú aj najviac energie. Tréningy boli kruhového typu, ktoré trvali 40 minút, a Zdenka ich zvláda bez oddychu. Robila najmä komplexné cviky na nohy ako leg-pressy, drepy, výpady doplnené o izolované cviky na vonkajšiu a vnútornú stranu stehien. Zdenka sa nevyhla ani schodovému trenažéru... Navyše individuálne sa venovala posilňovaniu hornej časti tela a brucha. Aj na Zdenke však už bolo vidieť únavu z minulých týždňov. „Napriek únave som pokračovala bežne vo svojich obvyklých tréningoch, nepoľavila som, skôr som každý deň mala pocit, že by bolo treba pridať. V utorok som spoločne s ďalšími finalistami Zmenárne absolvovala pole dance, čo vôbec nebolo ľahké. Silné pevné ruky, dobrá technika, to je základ pre zvládnutie pole dancu. Zabavili sme sa, zasmiali sme sa, podporili sme sa navzájom, mňa všetci najviac, keď som sa zubami-nechtami bránila stojke pri tyči alebo visu dole hlavou. Nakoniec som to s hecovaním svojich spolubojovníkov urobila. Na druhý deň ruky samozrejme pobolievali, akési modriny sa ukázali na bicepse a členkoch, ale to k tomu rozhodne patrí. Tréningové plány mi narušila trochu bolesť zubu. No trénujte, keď by ste si najradšej hlavu od bolesti odtrhli. Ale samozrejme, trénovali sme, Mr. Brufen zabral a potom aj zubár, takže bolo všetko OK a ja som na bolesť myslieť už nemusela. Do svojho tréningu som zaradila už aj schody, ktoré zadok najlepšie tvarujú.“

Ôsmy týždeň

„Pokračovali sme v ďalšom tréningovom diétnom zmenárenskom týždni. Pondelok (28. 3.) klasika ako vždy, ráno kardio, večer tréning, nič zvláštne. Stále sme uprednostňovali dolné svalové partie, čiže zadok a nohy. Išli sme sériovo, niekedy sme menili aj cviky a ich poradia. Ak mi vyšiel čas, rada som zaradila aj kardio na schodoch aspoň 40 minút. Neminula nás ani turistika na Polom, ktorú si môj osobný tréner Michal Ostrochovský na nás pripravil. Nebola som z toho potešená, pretože ako matka troch detí, z toho dvoch malých, som nemala veľa voľného času a ten som rozhodne chcela využiť inak pre seba ako na turistiku, o ktorej som vedela, že bude fyzicky náročná. Na druhý deň som trochu cítila lýtka po túre, ale inak som turistiku prežila bez svalovej ujmy. Do konca týždňa sa uskutočňovali tréningy v klasických časoch a spôsobom, ktorý sme mali zaužívaný.“

Posledné dva týždne

Zdenka Macangová v záverečných dvoch týždňoch nepoľavila v úsilí a dotiahla svoj boj do úspešného konca, aj keď sama najlepšie vedela, že... „Niektoré veci bolo jednoducho nereálne zvládnuť za taký krátky čas a keď má niekto na určitých partiách toho tuku viac a ukladal sa tam niekoľko rokov, bolo naivné si myslieť, že 10 týždňov to urobí. Takže bude treba makať naďalej, až kým nebudem spokojná. Táto súťaž mi však veľmi pomohla, čo sa týka motivácie,“ skonštatovala Zdenka Macangová, ktorá si za 10 týždňov dobre vypracovala postavu, ale vzhľadom na svoju počiatočnú hmotnosť nemohla rovnocenne súperiť s ťažšími finalistami. Za 10 týždňov schudla 14,5 kg, čo je úbytok 18,33 % hmotnosti. „Ako som hovorila, zadok som nechala vo „fitku“, ale bolo treba ešte na ňom popracovať a pokračovať v tréningoch i zdravej strave. Tréner ma motivoval, nedalo sa neísť do „fitka“, keď tam na mňa čakal. Svojmu partnerovi Tomášovi Tabačiarovi, ktorý je kulturista, som zasa chcela dokázať, že na to mám... So zmeneným imidžom som bola tiež spokojná a tešila som sa z toho.“

Súvisiace články:

PRÍBEH GABIKY ŠTRBOVEJ – FAMÓZNY ÚBYTOK 52 KG

PRÍBEH MARTY PAĽUCHOVEJ – ÚBYTOK HMOTNOSTI 21,6 KG

PRÍBEH HELENY KOŤKOVEJ – ÚBYTOK HMOTNOSTI 21,2 KG

PRÍBEH PETRA HERÁKA – ÚBYTOK HMOTNOSTI 33,6 KG

PRÍBEH JARMILY TABAČÁROVEJ – ÚBYTOK HMOTNOSTI 24,6 KG

Autor: Ľubomír Chochula