Magazín
AKO SI POSILNIŤ IMUNITNÝ SYSTÉM?
dátum: 16.01.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Nejeden pretekár by mohol rozprávať, ako ho choroba zabrzdila v príprave na dôležité súťaže, na ktorých potom nedosiahol to, čo by mohol, keby bol celé prípravné obdobie zdravý.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR aj cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Áno, aj športovci majú problémy s imunitou, keďže sú vystavení veľkému fyzickému a psychickému vyčerpaniu, ako aj stresu, v dôsledku čoho sa ich odolnosť voči chorobám znižuje. Celkovo sa dá povedať, že ľudí s oslabenou imunitou pribúda, nakoľko obranyschopnosti organizmu neprospievajú moderný spôsob života a zhoršujúce sa životné prostredie.

Vrodená a získaná imunita

Imunita je obranyschopnosť organizmu voči infekčným útokom a môžeme ju rozdeliť na vrodenú (prirodzená imunita je daná geneticky, čo umožňuje brániť sa proti choroboplodným zárodkom už od narodenia ) a získanú, lebo v priebehu života na základe kontaktu s cudzorodými látkami, ktoré nezlikvidovala prirodzená imunita, si vytvárame ďalšiu obranu. Práve teraz v zimnom období, keď je väčší výskyt chrípky a častejšie sa objavujú infekcie horných dýchacích ciest, sa odporúča formou správnej prevencie posilňovať organizmus voči rôznym ochoreniam.

Prevencia na podporu imunity

Prípravkov na posilnenie imunity je dosť (kolostrum, betaglukány, vitamín C, zinok, omega 3 a 6, probiotiká, enzýmy a pod.) len si musíš správne vybrať, ale samozrejme treba mať plnohodnotnú a vyváženú stravu (hydina, ryby, ryža, varené zemiaky, ryža, cestoviny, celozrnné výrobky, zelenina/ ovocie s väčším podielom vitamínu C – paprika, paradajky, kapusta/ citróny, pomaranče, kiwi...) a dodržiavať zásady správneho pitného režimu (aby sliznice vydržali odolávať bacilom, musia byť neustále vlhké), ale iba to nestačí, lebo pokiaľ nezmeníš životný štýl, nevyhneš sa opakujúcim sa ochoreniam. Pravidelný šport bude dobrým pomocníkom tvojho imunitného systému, preto, ak môžeš zaťažuj svoj organizmus napríklad fitness aktivitami v posilňovni. Odporúčame ti navštíviť Mozolani Fitness. Dobrou prevenciou je aj otužovanie a v neposlednom rade sa zameraj na znižovanie stresu, dopraj si dostatočnú regeneráciu i spánok (imunitný systém potrebuje na optimálne fungovanie minimálne päť hodín kvalitného spánku denne), pričom nepodceňuj ani dôkladnú hygienu rúk (na požadovaný efekt jedného umytia rúk potrebuješ, mydlo, trenie rúk, vodu a 20-25 sekúnd).

Autor: Ľubomír Chochula