Magazín
Fyzioseriál (4.): Model stability a mobility
dátum: 31.10.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
V štvrtej časti nášho Fyzioseriálu sa pozrieme na stabilitu a mobilitu zo zdravotného hľadiska, ako to ovplyvňuje kĺby a pod.

Vidíte na tejto fotke (streľba v hokeji) niečo chybné? Myslíte, že tomuto športovcovi bude treba pracovať na mobilite? Na to sa poďme pozrieť v nasledujúcom kratšom článku.

V dnešnej dobe každý hovorí o mobilite a stabilite. Všade píšu, aká je mobilita potrebná. Odrazu nastal veľký boom v mobilizačných cvičeniach a v tomto duchu sa vedie i mnoho workshopov a kurzov, ale zdá sa mi, že na stabilitu sa akosi pozabudlo. Taktiež také pojmy ako je disociácia alebo proximálna stabilizácia som snáď od nikoho nepočul. Model stability a mobility pozná asi každý, kto sa o cvičenie trošku hlbšie zaujíma, ale druhý prístup asi nie. Poďme si ich teda trošku priblížiť.

MODEL STABILITY A MOBILITY ALEBO “JOINT BY JOINT APPROACH” OD GRAYA COOKA

Tento prístup hovorí o tom, ktorý kĺb viac profituje zo stability a ktorý z mobility. Napr. pri členku sa uvádza, že má byť hlavne dostatočne mobilný. Ale čo ak mu bude chýbať stabilita? Asi vás hneď napadlo, že môžu ľahšie nastať rôzne vyvrtnutia, podvrtnutia a podobné zranenia. To isté by sa dalo aplikovať i na bedrové kĺby. Z mojich skúseností, ak chýba v bedrových kĺboch mobilita, chýba i stabilita. Naopak, ak sa dobre zastabilizujú, mobilita kĺbu príde ako vedľajší efekt. Nemyslím si, že je účelné triediť kĺby na mobilné a stabilné, pretože vyžadujú oboje, ako z pohľadu času tak i pohybu.

Netvrdím, že taký odborník ako Gray Cook sa mýli. Jeho model beriem ako základ a návod všeobecnej funkcie určitých segmentov v rámci kinetického reťazca. Z hľadiska ľudskej biomechaniky a efektivity pohybu mi viac sedí druhý model, o ktorom si hneď povieme.

 

 

 

 

 

 

 

Joint-by-Joint Approach

 

 

MODEL STABILITY A DISOCIÁCIE

Základný princíp je v centrácii kĺbov, ktorá je kombináciou stabilizácie a disociácie.

Centrované (neutrálne) postavenie v kĺbe:
– Postavenie, pri ktorom sú sily pôsobiace na kĺb rovnomerne rozložené na dotykových plochách
– Kĺbne púzdro je v tomto postavení najmenej napnuté a kĺbne väzy sú uvoľnené
– Umožňuje kĺbu ideálne statické zaťaženie
– Neutrálne postavenie viažeme na celý pohybový rozsah v kĺbe
– Neutrálne postavenie v kĺbe umožňuje vyvinúť maximálnu silu

Človek by mal byť schopný stabilizovať jednu časť kĺbneho spojenia, zatiaľ čo oddeľovať, hýbať (disociácia) druhú časť. Pojem disociácia sa často zamieňa s mobilitou, no disociácia je kontrolovaný pohyb v kĺbe, zatiaľ čo mobilita kĺbu je potrebná na efektívnu disociáciu. Mobilita je jednoducho iba dostupný rozsah pohybu v kĺbe. Disociácia zahŕňa neuromotorickú kontrolu pri dostupnom rozsahu pohybu a zachováva optimálnu os rotácie v kĺbe. Z toho dôvodu efektívny pohyb vyžaduje spojenie kĺbnej stabilizácie i disociácie. Táto kombinácia vytvorí optimálnu kĺbnu centráciu a pohybové vzory.

KEDY VZNIKNE DYSFUNKCIA, STRATA MOBILITY, TUHOSŤ A BOLESŤ?

Dysfunkcia sa objaví, ak nastane zmena vo vzťahu, kedy kĺby vyžadujúce stabilizáciu sa stanú hypermobilné a naopak kĺby, ktoré by mali byť schopné disociácie, sa stanú hypomobilné. V hypermobilných segmentoch sa väčšinou ľudia sťažujú na bolesti. V prítomnosti svalovej inhibície, ak si jeden alebo viacero agonistov nebude robiť svoju prácu, bude kĺb ťahaný v smere funkčných svalov. To zmení pozíciu kĺbu, napätie svalstva, os rotácie a z toho dôvodu je narušená stabilita kĺbu a stráca sa i jeho mobilita. Naopak, ak je zachovaná optimálna koaktivácia antagonistov, je zachovaná i optimálna centrácia kĺbu.

Pomysleli ste niekedy pri svojich mobilizačných cvičeniach na to, že svalové napätie ovplyvňuje CNS a že sval sa sám o sebe len tak neskráti? A na to, aby mi povolili bedrá, že potrebujem pracovať skôr na stabilite, neuromuskulárnej kontrole, dýchaní, vnutrobrušnom tlaku a mobilite hrudného koša? Myslíte si, že butt wink (príliš skorá flexia L chrbtice pri drepe) sa odstráni len naťahovaním hamstringov, lýtka a neviem ešte čoho? U niekoho možno áno, alebo mu to aspoň čiastočne pomôže, ale drvivá väčšina ľudí potrebuje začať od základov.

Týmto celým som chcel povedať, že mobilita ako taká sa v dnešnej dobe preceňuje a niekedy zbytočne znásilňuje. Takisto z mojich osobných skúsenosti a mojej praxe si myslím, že hypermobilní ľudia mávajú oveľa väčšie problémy ako tí, ktorí sú rovnomerne “stuhnutí”. Nechcem povedať, že rôzne metódy na zvyšovanie ROM kĺbov sú zlé, len si nabudúce položte viacero otázok prečo zrovna tam a tam chcem niečo uvoľňovať, naťahovať a “predlžovať”.

Autor: Bc. Richard Holič

Zdroj:
Osar E. Corrective Exercise Solutions to Common Hip and Shoulder Dysfunctions: Lotus Publishing, 2012. ISBN 978 1 905367 26 9