Magazín
Exkluzívne shakery za super ceny! Nepodceňuj pitný režim!
dátum: 29.06.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Alfou a omegou každej aktivity je dostatočný príjem tekutín. Na to, aby sme mohli dobre fungovať, je potrebné dodržiavať zásady správneho pitného režimu, čo je najmä teraz v lete nemierne dôležité, lebo organizmus potrebuje na dopĺňanie životodarnej vody v tele prísun väčšieho množstva tekutín. Z hľadiska športovania je to kardinálna otázka.

Pozor! Exkluzívna edícia štýlových Mozolani shakers na prípravu nápojov v predaji vo všetkých prevádzkach Mozolani a aj na e-shope: http://eshop.mozolani.com/page/236/gorilla-wear

 

Správny pitný režim je kľúčom k úspechu!

Pred tým, ako začneme športovať, mali by sme prijať dostatok tekutín, ale určite nie veľké množstvo naraz, lebo hydratácia musí byť postupná v menších dávkach. Začať napríklad hodinu alebo ešte viac pred výkonom v malých dávkach a dopĺňať tekutiny aj počas výkonu (napríklad 125 až 250 ml každých 15 minút), ale optimálne dávkovanie tekutín závisí od druhu aktivity, hmotnosti tela a teploty prostredia, v ktorom sa nachádzame. Po výkone treba tiež doplniť tekutiny. Ak stratíme 1 kg hmotnosti, mali by sme doplniť 1 liter tekutín. Pri výkone trvajúcom do jednej hodiny nie je nutné doplňovať tekutiny hneď iontovým nápojom, postačí aj obyčajná voda. Športové nápoje (izotonické sú určené športovcom, ktorí podstupujú veľké fyzické vypätie, hypotonické sú zasa určené pre vytrvalostných športovcom, kde je potrebné dostať do tele to, čo vypotíme) majú medzi doplnkami výživy nezastupiteľné miesto. Počas tréningu sú vhodnejšie hypotonické nápoje, po výkone potom nápoje obsahujúce ďalšie minerálne látky (K, Mg, Ca) a sacharidy na rýchle doplnenie energie.

Celkový obsah vody v ľudskom tele je 65 až 70 % a jej pokles má výrazne negatívne dopady na výkon a v konečnom dôsledku i na zdravie človeka. Preto nikdy nepodceňujme pitný režim, je to základ, hlavne, keď sú extrémne teploty. Spoliehať sa na pocit smädu nemá význam, lebo ak sa dostaví, je už neskoro. Deficit vody v organizme sa prejavuje tým, že sme malátni, unavení, krúti sa nám hlava, je nám zle, ale môže to spôsobovať aj veľa iných zdravotných problémov. Dehydratácii treba predchádzať dostatočným prísunom kvalitných tekutín počas celého dňa. Príznaky nedostatku vody začíname pociťovať oveľa rýchlejšie ako nedostatok ostatných živín, preto by voda mala byť naša priorita v priebehu celého dňa. Zvlášť, ak trénujeme. Všeobecne sa pre športovcov odporúča celkovo vypiť 3,5 až 7 litrov tekutín denne.

Ako to robí kulturista Norbert Zajac?

Svoje skúsenosti s dodržiavaním pitného režimu má kulturista Norbert Zajac. „Hydratácia je dôležitá hneď po prebudení, aby sa naštartoval celý lymfatický systém a aby sa telo začalo lepšie čistiť. Prvé dve tretiny denného príjmu tekutín treba vypiť v prvej polovici dňa. Čo sa týka celkového denného príjmu, je to individuálne, ale ja osobne vypijem 4 až 6 litrov denne, ba dokonca niekedy až 8 litrov. Ale do toho nezapočítavam kofeínové prípravky alebo čaje s diuretickým účinkom. Inak veľa byliniek má diuretický účinok, preto s nimi opatrne, lebo oni čiastočne odvodňujú, takže ideálnym zdrojom tekutín nie sú. Počas tréningu je určite vhodné dopĺňať tekutiny, ale postupne (nie naraz vypiť liter), hlavne, ak ide o špecifické tréningové metódy, aby sa sval hydratoval, lepšie prekrvil a napumpoval. Príjem tekutín je veľmi dôležitý, či už pri naberaní svalovej hmoty alebo redukcii tuku, lebo obyčajná voda dokáže priamo ovplyvniť tieto faktory. Počas tréningu je dobre prijímať beceačka, aminokyseliny, prípadne peptidove formy aminokyselín. Po výkone je dobre doplniť aj tie elektrolyty nejakým iontovým nápojom, samozrejme záleží to od fázy prípravy. Používam hypotonické nápoje, iontové nápoje a instantné beceačka, ktoré treba dopĺňať aj počas dňa nielen počas tréningu, lebo pôsobia aj ako zdroj kvalitných bielkovín a taktiež sú veľmi chutné. Ak sa podávajú s ľadom a nejakou limetkou, tak to chutí ako nápoj. Najviac preferujem príchuť – jahoda a mentol. Dávam si aj Flexin, čo je síce kĺbová výživa, ale keď sa to rozmieša, chutí to veľmi dobre. Všetky prípravky, ktoré používam, sú značky Extrifit, ktorý je mojím sponzorom.“

Autor: Ľubomír Chochula