Magazín
Gladiátori na Olympii, Heath vs. Greene
dátum: 24.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Už len tri dni zostávajú do začiatku najprestížnejšej súťaže na svete v profesionálnej kulturistike mužov Mr. Olympia (semifinále je na programe v piatok 27. 9., finále v sobotu 28. 9.). Jednotliví účastníci, ktorí si svoj štart vybojovali na základe výsledkov, ladia formu tak, aby ju v deň D a v hodinu H mali čo najlepšiu. Titul bude obhajovať Američan Phil Heath.

VÝNIMOČNÝ HEATH

Phil Heath začínal s basketbalom, ale potom našťastie pre kulturistiku presedlal na tento šport silných svalnatých chlapov. Do histórie svetovej kulturistiky sa zapísal tým, ako rýchlo sa dokázal vyšvihnúť až na samý vrchol. Prvý raz vyhral Mr. Olympia v roku 2011, vtedy mal iba 31 rokov a bolo to iba deväť rokov po tom, čo začal systematicky cvičiť. Vlani prvenstvo na Olympii obhájil a teraz chce do tretice držať nad hlavou víťaznú sošku Sandowa. Či sa mu podarí získať zlatý hetrik, to je otázne, ale v príprave pre to urobil maximum a je považovaný za najväčšieho favorita. „Každý sen sa môže stať skutočnosťou, keď pre to urobíte maximum a uveríte tomu. Neexistuje nič zázračné, žiadny elixír. Treba pozitívne myslieť, ísť na pódium s čistou hlavou a v danom momente sa naplno koncentrovať na určitú pózu a vydať zo seba všetko, čo je vo mne. Ukázať to najlepšie zo seba, čo som za rok natrénoval,” povedal Phil Heath, ktorý sa chce v Las Vegas predstaviť v životnej forme.

KONKURENT GREENE

Poraziť Heatha bude veľmi náročné, ale nádej zomiera posledná. Najväčším súperom obhajcu titulu bude zrejme americký kulturista Kai Greene, ktorý skončil vlani na Mr. Olympia na druhom mieste. Teraz by to chcel svojmu veľkému rivalovi vrátiť. Tridsaťosemročný Greene v príprave tiež neponechal nič na náhodu, a tak sa na pódiu v Las Vegas môžeme tešiť na súboj gladiátorov.

Slovenskí priaznivci kulturistiky mali možnosť vidieť oboch kulturistických titanov v Žiline. Mohli sa dotknúť týchto megahviezd, ktoré v rámci Mozolani Classic absolvovali seminár, tlačovku, autogramiádu a exhibičné vystúpenie. Kai Greeen bol VIP hosťom prvého ročníka (Mozolani Classic 2010) a Phil Heath tretieho ročníka (Mozolani Classic 2013).

KTO EŠTE ZAMIEŠA KARTY?

Pred nástupom Heatha dominoval na Mr. Olympia Jay Cutler, ktorí zvíťazil v rokoch 2006, 2007, 2009 a 2010. Medzitým triumfoval v roku 2008 Dexter Jackson. Obaja títo Američania sa postavia na pódium aj tentoraz. Po lepšej priečke ako vlani (skončil šiesty) túži aj nemecký profesionál Dennis Wolf, ktorý sa na Mr. Olympia nominoval vďaka triumfu na EVL´S Prague Pro 2012. Bude to pre Wolfa, ktorého v príprave sponzoruje Amix, už ôsma účasť na Mr. Olympia.

Medailové ambície neskrývajú ani trio Američanov Shawn Rhoden (vlani tretí), už spomínaný Dexter Jackson (vlani štvrtý) a Branch Warren (vlani piaty). Rekordérmi Mr. Olympia s ôsmimi titulmi v sérii sú Lee Haney (1984 až 1991) a Ronnie Coleman (1998 až 2005).

PRIAMY PRENOS

Pripomíname, že na stránke bodybuilding.com bude možné sledovať priamy prenos z Olympie. Program internetového vysielania:

- piatok 27. 9. – finále Fitness Olympia, Ms. Olympia a Bikini Olympia + semifinále Mr. Olympia – začiatok o 18:30 h tamojšieho času (t. j. v sobotu o 3:30 h nášho času)

- sobota 28. 9. – finále Olympia 212 Showdown, Figure Olympia a Mr. Olympia; začiatok o 18:30 h tamojšieho času (t. j. v nedeľu o 3:30 h nášho času).

OLYMPIA EXPO

Najprestížnejšieho podujatia na svete v profesionálnej kulturistike a vo fitness sa zúčastnia aj organizátori Mozolani Pro Classic, ktorí budú mať na Olympia  Expe samostatný prezentačný stánok. Na tomto stánku bude v sobotu 28. 9. v čase od 10.00 do 12.00 h Dennis Wolf.

Olympia Expo bude výstavou športových potrieb, doplnkov výživy a ďalších výrobkov, spojených s kulturistikou a fitness. Andrej Mozoláni ako promotér pripravovaného Mozolani Pro Classic 2014 na margo toho povedal: „V rámci našich promo aktivít tam budeme mať svoje zastúpenie a samostatný prezentačný stánok, čo je veľký úspech. Doteraz žiaden slovenský vystavovateľ alebo promotér nemal na Expe v Las Vegas samostatný prezentačný stánok, ale nám sa to podarilo. Málokto si to uvedomuje, ale dostať sa na Olympiu, to je veľká vec. Ten istý stánok budeme mať potom aj na EVL´S Expo v Prahe. Na oboch podujatiach budeme propagovať našu akciu a pozývať pretekárov na našu súťaž.”

Ľubomír Chochula

Foto: NPC News Online

Súvisiace články

Prenos z Olympie, Beyeke príde do Prahy

Wolf na stánku Mozolani Pro Classic v Las Vegas

Elssbiay chce poraziť Martineza aj na Olympii

Kai Greene sa prihlásil na EVL´S Prague

Budeme mať stánok na Olympii a EVL´S

Víťaz z Lahti Abbaspour bude v Las Vegas

Neohrozené legendy Haney a Coleman
Miliónová dotácia IFBB Olympia weekend 2013
Heath chce do tretice zvíťaziť na Mr. Olympia

Wolf príde obhajovať titul na EVL´S Prague Pro

Mozolani Classic a Mozolani Pro Classic