Magazín
Prečo by aj ženy mali používať činky
dátum: 20.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Stále sa stretávam zo staromódnymi predstavami, že ženy budú príliš svalnaté, ak budú pravidelne cvičiť s činkami. To je hlavný dôvod, prečo sa vyhýbajú silovým tréningom v posilňovni. Táto obava je neopodstatnená, nakoľko ženský organizmus v prirodzenom zložení jednoducho neobsahuje dostatok testosterónu (mužský pohlavný hormón), a preto sa netreba báť toho, že budete vyzerať príliš svalnato.

Ženy majú naopak estrogén, ktorý ich robí jemnejšími príťažlivejšími s omnoho menším podielom svaloviny ako muži. Nikto predsa od vás nechce, aby ste drepovali so 150 kg. To je potom následkom toho, že vidíme mladé a zdravé dievčatá, ktoré uveria nepravdivým informáciám a následne ich akceptujú ako svoj vlastný názor a životný štýl.

Ideálnym príkladom je športová kategória Bikiny fitness, kde vidieť pekné plážové postavy bez nadmerného osvalnatenia. Keď sa dnes pozriete do fitness centra neuvidíte tam ani jednu svalnatú ženu kulturistku. V skutočnosti sa tomu ani len nepriblížite. Okrem iného, keby bolo budovanie svalovej hmoty také ľahké, prakticky každý muž by mal nadpriemerný muskulárny rozvoj. Mnoho chlapov trávi v posilňovni niekoľko hodín týždenne a verte mi, že ani my muži to nemáme s nadobudnutím svalov ľahké.

Dievčatá sa však stále boja tréningov v posilňovni a tvrdohlavo veria mylným názorom. Poznám viacero žien, ktoré začali pravidelne cvičiť základné cviky, medzi ktoré patria drepy, mŕtve ťahy alebo zhyby na hrazde. Myslíte si, že sú teraz príliš svalnaté? Vôbec nie! Ich telo sa celkovo spevnilo, svaly sa posilnili, zosilneli a čo je hlavné, podarilo sa im efektívne zhodiť nadbytočné kilogramy tuku. Ich telo je teraz po mnohých stránkach funkčnejšie a samé priznávajú, ako veľmi sa v minulosti mýlili, keď mali na posilňovací tréning skeptický pohľad. Musíte tomu len dať šancu.

Priblížime si hlavné príčiny a fakty, prečo sa ženy nemusia báť posilňovacieho tréningu:

1. Nízke hladiny testosterónu (hlavný anabolický hormón).

To je základný dôvod, prečo si ženy popri pravidelnom cvičení nemôžu vybudovať výraznejšie množstvá svalovej hmoty. Máte približne 10 až 20-krát menej testosterónu ako muži!

2. Problémom nie je svalová hmota, ale nadbytočný tuk.

Skutočným vinníkom toho, že niektoré ženy pri posilňovacom tréningu zmohutnejú viac ako čakali, nie je svalová hmota. Je ním telesný tuk, ktorý kvôli nesprávnej diéte pribrali a ktorý teraz obklopuje svalovú hmotu. Tukové tkanivo má menšiu hustotu ako svalové. To znamená, že jeden kilogram tuku zaberá viac miesta ako jeden kilogram svaloviny.

3. Ak počujete slovné spojenie ťažký posilňovací tréning, automaticky si predstavíte obrázok svalnatej ženy z časopisov zameraných na posilňovanie.

Znovu pripomínam, že organizmus týchto žien funguje úplne inak a má úplne iné hormonálne zloženie, ako je to v prípade naturálnych žien. Dôvodom je užívanie anabolických steroidov a iných zakázaných látok, ktoré tieto ženy pravidelne užívajú. V opačnom prípade by sa ani čiastočne nedokázali priblížiť k ich aktuálnemu výzoru.

4. Posilňovací tréning spevní vaše telo a zvýši vašu silu.

Zvýšenie sily má viacero pozitív a celkovo to pomáha pri rôznych životných situáciách. Nemusíte sa obávať rapídneho nárastu sily a nebudete ani silnejšie ako priemerní muži. Pôjde to pomaly, pretože tréningový proces je o sústavnosti a disciplíne, no výsledky stoja za to. Okrem zvýšenia sily sa vaše telo spevní, zlepší sa jeho držanie a budete aj spaľovať viac tukov (vďaka aktívnej svalovej hmote a ťažším tréningom).

5. Vplyv na hustotu a zdravie kostí.

Mnoho žien začína mať s pribúdajúcim vekom problémy s riedkymi kosťami (osteoporóza). A viete čo je hlavnou príčinou? Nedostatok fyzickej aktivity! Nemyslí sa tým len pohyb celkovo, ale predovšetkým to, že kosti nie sú vystavované aj náročnejším záťažovým aktivitám. Je vedecky dokázané, že posilňovací tréning zvyšuje hustotu kosti, odstraňuje problémy s chrbticou a pomáha aj pri rôznych iných problémoch s kosťami a kĺbmi

Ľuboš Žitník