Magazín
Denník finalistov – prvý týždeň Heleny Koťkovej
dátum: 12.02.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Domáca scéna
Ako zvládla Helena Koťková, jedna zo štyroch finalistov projektu Zmeň svoje telo, zmeníš svoj život, ktorý je súčasťou Mozolani Fit Body 2016, prvé dni svojej premeny za krajšou štíhlejšou postavou?

 

Wow a som tam! Stále nemôžem akosi uveriť tomu, že do Zmenárne vybrali práve mňa, veď nás bolo toľko! Išla som do toho naplno, ako pred dvoma rokmi, ale predsa bolo niečo inak. Nebola som asi tak nakopnutá ako pred dvoma rokmi, možno sa len ľahšie hľadali výhovorky prečo necvičiť tak poctivo, prečo si dám ešte tento koláčik, veď deti ma vyšťavujú, je to náročné atď. Aaaale! Takto to bude niečo úplne iné - super!! Už žiadne výhovorky - IDE SA MAKAŤ! Prvotná výherná eufória vo mne pretrváva aj naďalej, pretože tých ostatných cca 126 ľudí, čo boli vo výbere s nami také šťastie nemalo. Ja mám trénera, podporu tímu, bonusy navyše.. Sama by som mala len seba. Jasnéé, odmakať to musím sama rovnako, ako keby som nevyhrala, ale takto je to pre mňa ľahšie! A viem, že inak by som to ani nedala... Úprimne! Neprinútila by som sa tak makať, držať detox a ešte sa z toho aj tešiť. Dobre som to vedela už asi pri vypisovaní prihlasovacieho formulára, lebo presne to som tam napísala - bez VÁS to nedám.

Tak a teraz vám môžem povedať zopár viet o štarte premeny, o mojom 1. týždni.

V nedeľu bolo oficiálne vyhlásenie, predstavenie sponzorov a partnerov projektu. Mne z toho najviac zostali v hlave slová Andreja Mozolániho - že to nie je len o tých 10 týždňoch, ktoré nás teraz čakajú! Je to tak! Pekné telo nie je len o súťaži, v ktorej sme, ale o tom, že sa naučíme robiť to čo teraz - športovať, cvičiť a hýbať sa a zároveň o strave, ktorú budeme dodržiavať už stále! Nie diéty a detoxy, ale normálne zdravé stravovanie bez zbytočných hlúpostí ako pečené bôčiky a spol. Verte, že ja nad touto predstavou tiež trošku posmutniem, pretože dobré jedlo milujem, áno, jednoducho milujem! Ale kto hovorí, že dobré jedlo musí byť len niečo bez chuti, veď možností je toľko! Teraz, ale radšej svoj obľúbený časopis Apetit asi radšej otvárať nebudem, lebo zas takú pevnú vôľu asi nemám a dobre viem, že tie ich krásne nafotené jedlá sa nedajú pozerať s prázdnym žalúdkom!

Ešte sme sa v nedeľu pofotili. A z toho si stále spomínam na Jurajovu otázku - Keď si na kúpalisku, ako sa cítiš? Odpovedala som tak, že veď môže to byť aj horšie a že sa utešujem tým, že ma ľudia nepoznajú... Nebojte, ja dobre viem ako vyzerám a veru, v plavkách je to brutál - veď ja vážim skoro 100 kíl! Musím so sebou konečne niečo urobiť... Moji najbližší sú zlatí, že mi to nedávajú viac najavo!

Konečne teda prišiel pondelok a s ním aj to očakávané makanie a detoxikačná diéta!

Vo fitku som sa dobre cítila len asi dvakrát v živote a vždy to takto bolo len vtedy, keď som tam bola s niekým, kto sa tam už vyznal! Je fajn pozrieť si časopis Fitness a vidieť tam modelky, ako krásne cvičia na tých záhadných strojoch, ale potom človek príde do skutočného fitka a je stratený. Vždy som sa tak cítila, keď som tam bola sama... že by som sa mala tváriť, že viem o čo ide a keď neviem, tak pocvičím na niečom, čo poznám a odkukám zatiaľ, ako sa čo cvičí, snáď si to ostatní nevšimnú! Hanbila som sa opýtať, aj keď viem, že by mi isto niekto pomohol.

V pondelok o 10. h som konečne do fitka vstúpila bez strachu - pretože ma tam čakal tréner Maťo! Dali sme si rozcvičku, trošku chôdze, zopár cvikov na strojoch, ktorým som rozumela a poznala ich z časáku a hodinka cvičenia ubehla ani vlastne neviem ako! Paráda! Ešte som aj dostala pochvalu, že mi to celkom ide a nemusí mi moc vysvetľovať čo a ako! Hmm, to poteší! Je to jednoducho úplne iný pocit, keď má človek takúto profi podporu! Čo ma najviac potešilo, bola len mierna svalovica na druhý deň ráno!

Tesne pred vstupom do fitka som na facebook zavesila, že idem na 1. tréning a začínam svoju premenu. Viete koľko kamošov to lajklo? Presne 65 a 18 pridalo aj povzbudivý komentár! Hneď sa človeku ľahšie maká!! K tomu sa ma ocino spýta – tak, ako ti to ide? On je chlap, ktorý mal kamenné svaly na rukách vždy a bez posilky! Keď som bola malá, tak som často chcela, aby "zaťal" sval - zovrel päsť a napol biceps a potom som doňho skúsila pichnúť ukazovákom - ako kameň. Potom zasa ocino povedal mne, nech zatnem a moju "zaťatú" ruku postláčal medzi ukazovákom a palcom a povedal - také mušie svalíky! Usmievam sa ešte teraz, ale snáď sa budem môcť pochváliť takou aspoň polokameninou! K tomu všetkému sa mamina a manžel striedajú pri deťoch, keď mám tréning - tak to je neskutočná podpora, za ktorú som táááákto veľmi vďačná!

A detox? V stredu mi povedali, že som jediná, čo hovorí, že "v pohode", ale ja to tak aj naozaj myslím. Pár dní si jednoducho zredukujem príjem a potom to bude už normálne - jedlá na výber z viacerých možností - no problem! Čakala som to a dala si záväzok, že to dodržím naviac, ako to pôjde! Ale, keď kŕmim drobca plneným zemiakom a pečenou krkovičkou, keď ja pijem len džús, je hardcore... aspoň prsty som si oblízla a ochutnala kúsoček mäska tak 1cm x 1cm. Aj príprava chce trošku viac času, ale všetko sa dá a keď už je nachystané, len sa vyjedá - veď ja mám zo všetkých času asi najviac - v tomto ohľade má materská dovolenka výhodu! Všetko do seba krásne zapadá a čo sa teraz naučím môžem zažiť do každodennej rutiny v pohode najbližšie dva roky, kým pôjdem do práce a prídeme do stresovejšieho režimu rodiny, práce, školy, škôlky, upratovania, varenia, dovoleniek a celého toho kolotoča.

Takže, aký bol prvý týždeň?

V pondelok začiatok detoxu - prvýkrát v živote držím predpísanú stravu a snažím sa ju držať do bodky, keď už ju mám! A taktiež je to začiatok tréningu - prvýkrát v živote cvičím pod vedením profitrénera - snažím sa ho počúvať na slovo a makať, keď už ho mám! Je to super a som plná odhodlania! Vlastne celý deň nejem a len pijem džús, takže ma moc nepoteší pozvanie rodičov do našej obľúbenej skoro až rodinnej reštiky na oslavu prvého karnevalu staršieho syna - oni budú jesť a ja len džús? Tvárim sa statočne, pýtam si len čistý pohár a hrdo oznamujem, že mám diétu. Večer som šťastná, že už idem spať!

Utorok je deň plný zeleniny - robím si čerstvý šalátik na desiatu a obed. Chystám sa do mesta s bývalými kolegynkami z práce. Vždy chodíme na kávičku do takej kaviarne, kde majú aj koláčiky... no to bude výzva! Objednám si džús zriedený s vodou a mám veľké šťastie, že máme o čom debatiť a na koláčik si skoro ani nespomeniem. Možno som spúšťačom objednávky vždy len ja, lebo teraz si nikto nedal! Drobec spí v opatere manžela, tak si dám ešte obed s kamarátkou mamičkou - ideme do reštiky a tam sa všade okolo nás linú vône dobrého jedla... Opäť hrdo oznamujem, že jesť nebudem a prosím si len vidličku na svoj super šalát s tuniakom. Horšie by to bolo určite, keby som nemohla jesť nič! Kardio si dávam cestou z obeda - beh domov, lebo manžel po nočnej padá únavou.

V stredu si zamakám v posilke o niečo viac ako naposledy, ale snažím sa zvládnuť všetky opakovania poctivo! Pri tréningu sa bavíme s Maťom o zdravých šťavách, čo sme dostali ku detoxu, že by bolo dobré ich teraz využiť, tak si vyberám Zelený jačmeň na ochutnávku. Zelený džús z trávy som veru ešte nikdy nepila a po pravde som šťastná, že na obed mám potom strúhanú mrkvu s jablkom... Manžel mi posiela správou fotku o nás vo Večerníku - tak a je to tam - od teraz sa budú iní zaujímať o nás, o mňa - ako sa mi darí, či to ide dole – presne, ako som to robila po minulé ročníky ja. Nesmiem sklamať!

Štvrtok je naplánovaná túra ako externý tréning, len to počko nám moc nevychádza - snežoprší, všade mokro, asi to nebude nič moc. Do ruksaku si máme nabaliť hmotnosť našich tukov podľa meraní - takže ja si mám odniesť niečo cez 30 kíl.. toľko som ešte neniesla! Raz sme boli s mužom a kamarátmi na prechode Poľanou a to som mala naložených polovičku z toho a ledva som šliapala, tak to som zvedavá ako to dám! Náhradný plán nás dostane do najvyššej budovy na Bôriku. Viem, že v tejto budove behajú po schodoch na čas - my si to asi odfučíme pod tou ťarchou kíl! Tréneri sú s nami, môžu nás vyhecovať! Navážime ruksaky a poďme na to - náš šéf našťastie rozhodol, že si spravíme súťaž na čas - kto vybehne prvý 3 poschodia! Všetci už sú pri schodoch, ja štartujem ako štvrtá... hlavne neskončiť na poslednom mieste! Skúšam, ako to pôjde, ešte chvíľka oddychu a valím - prvé, druhé, tretie! Vraj mám najlepší čas - no kto by toto čakal?? Jeeej, som rada!! Manžel, ktorý bol s drobcom, sa po príchode domov pýta - tak ako bolo? S hrdosťou oznamujem, že som bola najrýchlejšia - asi je rád.

Zvyšok dňa už sa točí len okolo príprav nášho rodinného výletu do Krakova na predĺžený valentínsky víkend - pochystať deťom oblečenie, dáke maškrtky - prvýkrát pečiem muffiny a bublaninu bez ochutnania... teším sa na koniec detoxu! A podľa plánu si pripravujem všetky jedlá na každý deň. Som zvedavá, aké to bude držať diétu na dovolenke, kde sa obyčajne popúšťa uzda mlsným jazýčkom.. Pobaliť, nič nezabudnúť, upratať a čo najskôr spať, lebo v piatok ráno o 6. h mám tréning pred cestou. Dávno som nevstávala s budíkom, ktorý začínal 5. h!

Autor: Helena Koťková

 

Sledujte chudnutie finalistov projektu na www.mozolani.com  

MOZOLANI FIT BODY 2016 podporili:

Generálny partner: Tetras

Organizátor a top partner: Mozolani The Fitness Authority

Hlavný mediálny partner: Arena Sport

Hlavný web partner: Diva.sk

Partneri: Extrifitslovakia, Ekomedica, Spirit grill & bar, Profimas, Aloxxi, Maďufa, lukasmacek photography

Mediálni partneri: TV Severka, Žilinský večerník, MY Žilinské noviny, zilina.sme.sk, ronnie.cz, TV Turiec