Magazín
Aktuálny rozhovor s prezidentom SAKFST Milanom Čížekom
dátum: 12.01.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Na reprezentačnom zraze v Bánovciach nad Bebravou (10. 1.) sme sa porozprávali s prezidentom SAKFST Milanom Čížekom.

Rok 2015 je minulosťou. Ako by ste ho zhodnotili?

Myslím si, že rok 2015 bol pre nás úspešný. Vedenie asociácie môže byť spokojné, rovnako tak pretekári, ktoré tie výsledky dosiahli, ako aj ich fanúšikovia, sponzori, rodina, priatelia a podporovatelia. Je potešiteľné, že úspechy dosiahli naši športovci vo všetkých kategóriách, ktoré naša asociácia obhospodaruje. V kulturistike a klasickej kulturistike získali naši borci medailové umiestnenia na európskom i svetovom šampionáte. Takisto siloví trojbojári si vybojovali medaily na majstrovstvách Európy (Horná, Valach), čiže aj táto vetva pracuje veľmi dobre a vidieť tam progres. Napríklad Robert Valach je mladý, vývojaschopný pretekár, ktorý už atakuje hranicu 1000 kg, čo je unikátne. Veríme, že tohto roku sa mu to podarí. Bol by druhým Slovákom v histórii, ktorý prekoná túto magickú métu. Veľmi dobré výsledky dosiahli aj dievčatá na majstrovstvách Európy a sveta. No a neoddeliteľnou súčasťou asociácie je fitness detí. V tejto súvislosti môžeme byť veľmi spokojní s rokom 2015, čoho dôkazom je aj to, že vždy vyhodnocujeme najlepšieho športovca v kategórii fitness detí, ale na slávnostnom vyhlásení v Trenčíne (sobota 9. 1.) sme museli vyhlásiť až tri deti – Nelli Novodomskú, Tatianu Ondruškovú a Denisa Ambruša. Teší nás, že mladí na sebe pracujú, majú dobré výsledky a keď odídu tí starší, je tu záruka, že budeme mať náhradu.

 

Za Najlepšieho športovca SAKFST roku 2015 vyhlásila asociácia Ľubicu Bérešovú. Zaslúžene!

Určite, je to majsterka sveta a vicemajsterka Európy v bikiny fitness. Ľubica sa venuje športu x-rokov, v podstate odmalička, vrcholovému športu sa venuje od určitého veku, predtým to nebol fitness, ale bola to hádzaná, ktorú hrávala desať rokov v Košiciach. Výborne sa v roku 2015 prezentoval aj klasický kulturista Andrej Varga, ktorý na jar získal zlatú medailu na majstrovstvách Európy v Santa Susanne i striebro na Európskych olympijských hrách v Baku a na jeseň striebro na majstrovstvách sveta v Benidorme. No a samozrejme Peter Kováč druhým miestom príjemne prekvapil na MS v Benidorme v kategórii kulturistika do 95 kg. V juniorskej kategórii sme vyhlásili za najlepšiu pretekárku asociácie jednoznačne Timeu Trajteľovú, ktorá sa stala juniorskou majsterkou Európy a získala aj absolútny titul juniorskej majsterky sveta v bikiny fitness. Môžem povedať, že slávnostné výhlásenie najúspešnejších športovcov asociácie za rok 2015 bolo po organizačnej aj spoločenskej stránke na vysokej úrovni a kladne ho hodnotili všetci. Veľmi dobrý ohlas sme mali aj na súťaž Športfestival. Riaditeľ výstaviska v Trenčíne vyjadril s týmto podujatím maximálnu spokojnosť a dnes máme prísľub na ďalší ročník.

 

Článok: Najlepší športovec SAKFST za rok 2015 TU

 

Príprava na jarné súťaže 2016 sa už začala. Čo vám ukázal úvodný reprezentačný zraz?

Bol to prvý zraz v príprave na majstrovstvá Slovenska 2016, ktoré budú nominačnou súťažou na majstrovstvá Európy 2016. Niektorí pretekári boli v dobrej forme, niektorí v horšej. Teraz je to obdobie, aby každý do toho, ako sa hovorí šliapol na plné obrátky, venoval sa tomu zodpovedne. Na zraze sme spolu so štátnymi reprezentačnými trénermi vybrali širší reprezentačný káder pre jarné súťaže 2016, do ktorého sme napríklad nezaradili Jána Sotáka. Preto, že tento skúsený reprezentant musí vedieť, že v takej forme sa nemôže prísť ukázať na reprezentačný zraz. To sa absolútne nehodí. Nabudúce na zraz môže prísť, dvere má otvorené, ale musí vyzerať ako kulturista.

 

Článok: Januárový reprezentačný zraz SAKFST TU

 

Novinkou jarnej sezóny je IFBB Diamond Cup v Žiline (21. 5.). Umožní asociácia na tejto súťaži štart viacerým slovenským pretekárom?

Komisia športovej kulturistiky SAKFST sa rozhodla vyjsť pretekárom v ústrety. IFBB Diamond Cup je síce medzinárodná súťaž, ale pravidlá účasti budú trochu mäkšie, lebo ide o podujatie na Slovensku. Na pretekoch budú môcť štartovať nielen pretekári, ktorí získali finálové umiestnenie v rámci majstrovstiev Slovenska za posledný rok, ale umožníme tam súťažiť širšej skupine pretekárov. Avšak podmienkou je štart na majstrovstvách Slovenska 2016. Ženy budú mať slovenský šampionát v Nitre, muži v Dubnici nad Váhom.

 

Neuvažujete znovu o vytvorení funkcie štátneho trénera pre juniorov?

Nie. Myslím si, že model, podľa ktorého sme išli na jeseň 2015, je vhodný. Štátna trénerka žien Natália Lenártová mala súčasne na starosti aj juniorky a štátny tréner mužov Ľuboš Matejíčka viedol aj juniorov. Keďže štátni tréneri navštevujú juniorské i dospelé súťaže, majú väčší prehľad a cit na to, koho z juniorov a junioriek posunúť aj na ME alebo MS mužov a žien.

 

Zákon o športe platí od 1. 1. 2016. Aké zmeny v súvislosti s ním čakajú asociáciu?

Včera (9. 1. - pozn. red.) sme mali zasadnutie Výkonného výboru a dve tretiny času sme riešili zákon o športe. Asociáciu čaká v súvislosti s týmto zákonom veľké množstvo novej práce, či je to informačný systém alebo rozšírený informačný systém a všetky záležitosti ekonomického charakteru, ktoré z toho vyplývajú. Musíme mať kontrolóra a veľa ďalších vecí. Preto sme tak dlho o tom rokovali. Zákon je v platnosti iba pár dní a niektoré veci sa budú riešiť postupne – vyhláškami Ministerstva školstva. To znamená, že dostaneme nejaké informácie, akým spôsobom sa rieši to a to. Určite však do 30. 6. 2016 musíme zmeniť naše stanovy. V zákone je taxatívne dané, čo v stanovách musí byť, akým spôsobom sa to musí realizovať. Čiže už to nie je o tom, že hocijaká športová asociácia si spraví stanovy, aké chce. Už nestačí, aby stanovy po formálnej stránke vyhovovali Ministerstvu vnútra, ale teraz musia všetci zohľadniť aj záležitosti, ktoré sú zakotvené v zákone o športe.

 

SAKFST podporuje svojich najlepších pretekárov aj finančne, čo je veľká pomoc...

Asociácia, čo sa týka finančných prostriedkov je vykrytá tak, že každého dobrého pretekára vieme poslať za zväzové peniaze na majstrovstvá Európy a sveta bez akýchkoľvek problémov. Našou absolútnou snahou je, aby sme náklady preplácali všetkým dobrým pretekárom aj naďalej. Na MS a ME dávame možnosť štartovať aj B-tímu a v prípade dobrého výsledku pretekárom náklady preplácame. Napríklad vlani sme na juniorských majstrovstvách sveta hradili náklady A-tímu aj B-tímu. Čo sa týka kategórie detský fitness, tu nie je čo riešiť. Na MS a ME v detskom fitness vyšleme za zväzové peniaze akékoľvek talentované dieťa, ktoré má predpoklady dosiahnuť dobrý výsledok. Filozofia našej asociácie je správna, v ostatných rokoch investujeme do mládeže veľké finančné prostriedky a na tom nebudeme nič meniť.

 

Čo očakávate od roku 2016?

To, čo vždy. Že sa naše výpravy vrátia z každých majstrovstiev Európy a sveta aspoň s jednou medailou.

 

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Marek Bučko