Magazín
Juniorka Kandráčová sa po jarnej pauze vracia, ciele má vysoké
dátum: 20.07.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Talentovaná 19-ročná bikiny fitneska Erika Kandráčová mala na jar súťažnú pauzu, ale na jeseň ju znovu uvidíme na pódiách. Na akých pretekoch plánuje štartovať, aké si dáva ciele, čo zmenila v príprave a ďalšie veci sa dozviete v našom rozhovore s ňou.

ME 2014 v kategórii bikiny fitness žien do 169 cm - Erika Kandráčová je druhá zľava (4. miesto).

 

VIZITKA

Meno a priezvisko: Erika Kandráčová

Dátum narodenia: 20. 11. 1995

Asociácia: SAKFST

Kategória: bikiny fitness

Klub: Veterinary Bodybuilding club Košice

Začiatok kariéry: rok 2012 vo federácii WFF

Najväčšie úspechy v kariére: postupne takto – 2. miesto na M-SR juniorov rok 2014, 2. miesto na M-SR medzi ženami 2014, 2. miesto medzi juniorkami na ME v Santa Susanne 2014 ,4. miesto medzi ženami na ME v Santa Susanne 2014 , 2. miesto na MS juniorov v Mexiku 2014.

Najväčšie športové sklamanie: Málo kedy pociťujem sklamanie. Dôležité je pre mňa dať zo seba všetko do prípravy , zlepšovať sa neustále a byť spokojná sama so sebou. Keď sa zamyslím, tak najhoršie sklamanie bolo, keď som zistila, že som na MS v Mexiku mala rovnaký počet bodov ako dievča, ktoré bolo na prvom mieste.

Športový vzor: Alla Semenova , na Slovensku je to moja trénerka Olívia Pohanková, s ktorou som momentálne začala prípravu na jesennú sezónu a Sabína Pleváková.

Dlhodobý cieľ: Získať zlato na MS, ME medzi ženami a taktiež medzi juniorkami.

 V jarnej sezóne 2015 si mala súťažnú pauzu, ako si ten čas využila?

Sústredila som sa na to, aby si moje telo po viacerých sezónach prípravy a prísnych diét oddýchlo a aby som mala plno síl ďalej súťažiť. Mala som viac voľného času, takže som sa venovala viac škole a rodine.

 

Čo hovoríš na výkony a výsledky tvojich reprezentačných kolegýň na ME 2015 v Santa Susanne, kde slovenské stálice potvrdili vysokú kvalitu, ale zažiarili aj nové hviezdy?

Myslím si, že bikiny fitness ide veľmi dopredu. Stále prichádzajú nové a nové dievčatá. Mojim kolegyniam som držala palce a doma som čakala v napätí na výsledky. Bola to moja prvá sezóna, ktorú som vynechala. Prežívala som to, ako keby som tam bola s nimi. S výsledkami ma niektoré prekvapili, hlavne tie, ktoré patria medzi nováčikov.

 

Ty si v roku 2014 zaujala na všetkých súťažiach, ktoré si absolvovala a tomu zodpovedali aj umiestnenia, ale vždy je čo zlepšovať. Ktoré sú tvoje silné partie a naopak, na akú telesnú partiu sa musíš viac zamerať?

Moje najsilnejšie partie sú nohy a chrbát. Tie viem najlepšie precítiť a myslím si, že musím skôr len udržiavať svalovú hmotu. Z nôh často krát musím zhadzovať pred súťažou. Najslabšie partie sú zadok a ramena. S tým som mala odjakživa problém. V diéte mi to odchádza ako prvé. To bude tým, že ešte nemám potrebnú svalovú hmotu a musím ešte veľa ‚makať‘, aby to bolo dobre. Teraz v pauze som sa na tie slabé partie sústredila a myslím, že je to oveľa lepšie. Uvidíme. Všetko sa ukáže na jeseň.

 

Máš niekoho, s kým konzultuješ prípravu, kto ti pomáha, tréner, trénerka a pod.?

Momentálne som začala prípravu s Olíviou Pohankovou. S ňou som prekonzultovala celý jedálniček aj tréningy. Som jej veľmi vďačná a som rada, že ju mám. Je mojou psychickou podporou, kamarátkou a aj ako trénerkou. Moju formu taktiež konzultujem s reprezentačnou trénerkou žien Natáliou Revajovou a pánom prezidentom asociácie Milanom Čížekom.

 

Viac cvičíš na strojoch alebo s činkami?

Striedam to. Niekedy mám viac cvikov s činkami a niekedy naopak.

 

Je nejaký cvik, ktorý vyložene nemáš rada a naopak taký, ktorý máš najradšej?

Nemám rada výpady na nohy a naopak milujem drepy a príťahy kladky na široko na chrbát .

 

Budeš v tejto príprave niečo meniť oproti minulých prípravám. Kedy plánuješ začať tvrdú predsúťažnú prípravu i diétu?

Zmenila som viac vecí v príprave, čo sa týka tréningov aj stravy. Tvrdú súťažnú diétu som už začala. Nechcem nič nechať na poslednú chvíľu a potom dobiehať.

 

Priblíž nám tvoj tréning – split, ako si delíš partie, ako často robíš kardio, zaraduješ niekedy aj druhú fázu a pod.?

Dvojfázovo zatiaľ ešte nejdem. Kardio robím pred tréningom 10 minút, po tréningu jemne tempo na bicykli 25 minút. Trénujem 3 + 1. Chrbát, triceps, brucho. Ramená, biceps, nohy +hrudník a v deň voľna zaraďujem kardio nalačno 45 minút + brucho.

 

Aké cviky robíš napríklad na nohy a na zadok, uveď nejaký príklad, počet opakovaní, sérii, váha...

Na nohy začínam predkopávaním 4 série po 20 opakovaniach. Potom idem klasické drepy, výpady, legpress, mŕtvy ťah . Všetko robím po 4 sérii, 12-15 opakovaní, s tým, že posledné musia byť už také maximá, keď už fakt nevládzem .

 

Na akých súťažiach na jeseň 2015 chceš štartovať?

Chcela by som štartovať na Arnold Classic Europe, následne sa nominovať na pohárovej súťaži v Dubnici nad Váhom na MS. Rozmýšľam, že by som štartovala aj na Olympii Amateur v Prahe . No to závisí od toho, či sa mi podarí zohnať finančnú výpomoc, keďže nemám momentálne žiadneho sponzora, je ťažké uniesť tie náklady sama.

 

Čo sa týka stravy, ako vyzerá tvoj klasický štandardný stravovací režim, koľkokrát denne ješ? Z čoho čerpáš tuky, sacharidy a bielkoviny a v akých množstvách?

Jem 6x denne v malých dávkach. Sacharidy držím konštantne, momentálne necyklujem ako niekedy. Sacharidy čerpám z ryže a ovsených vločiek na raňajky. Tuky z kokosového oleja a orieškov. Bielkoviny čerpám z mäsa, jem hovädzie, morčacie, kuracie mäso, ryby, vajíčka na desiatu, cottage cheese, tvaroh. Denne prijmem 100 g sacharidov, 130 g bielkovín, cca do 40 g tuku.

 

Používaš aj výživové doplnky, aké?

Používam srvátkový protein, bca a glutamin, L-Carnitin.

 

Okrem cvičenia, máš čas aj na iné športové aktivity?

Rada chodím na prechádzky do lesa s mojím psom. To je tak asi všetko, čo popri cvičeniu robím ako športovú aktivitu. Momentálne nie je na nič viac času ani síl. Všetko sústreďujem do tréningu.

 

Bola si už niekde na dovolenke alebo ešte len pôjdeš a kam?

Zatiaľ som ešte nebola, ale plánujem ísť v auguste do Chorvátska, musím to skĺbiť s tréningami a stravou, keďže už idem naplno.

 

Čomu sa venuješ v práci? Robíš osobnú trénerku?

Mám zopár dievčat, ktorým som pomáhala v príprave na súťaž, no v inej federácii.

Ako zvykneš relaxovať?

Môj relax je, keď sa idem prejsť so psom do lesa alebo keď si ľahnem u mňa doma na terase, chytám bronz a oddychujem.

 

Kto je tvojou najväčšou oporou?

Mojou najväčšou oporou je Olívia Pohanková, moje kamarátky a hlavne moji rodičia, ktorí mi finančne pomáhajú.

 

Máš sponzorov?

V januari tohto roku som bola na augmentacii prsnikov a sponzorovala ma klinika Avelane v Nitre, patrí im moja vďaka.

 

Koho najviac v bikiny fitness obdivuješ?

Na slovenskej scéne je to Olívia Pohanková, Sabína Plevákova. Ďalej sa mi páčia bikiny fitnesky Lone Noras a Alla Semenova.

 

Tvoj najbližší cieľ v športovej kariére a v živote?

Dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie na Arnold Classic Europe. Neviem, čo môžem od tejto súťaže čakať, ešte som nebola na pretekoch tohto typu. Chcem sa tiež pokúsiť sa nominovať túto jeseň na MS. Či už to bude medzi juniorkami alebo ženami.

Autor: Ľubomír Chochula