Magazín
Trénerský denník: Ľuboš Žitník 1. - 15. 2.
dátum: 14.02.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Domáca scéna
Tréner Ľuboš Žitník pomáha v chudnutí finalistke Zmenárne Frederike Schlachtovej, ktorá je vysokoškoláčka a má iba 20 rokov.

Po úvodnej konzultácii kde sme si zmapovali zdravotný stav Frederiky a jej pohybové aktivity za posledné obdobie /6mesiacov/ .Takisto sme si zmapovali jej doposiaľ zaužívané stravovacie návyky.

U Frederiky sme mali trošku výhodu, že sme nezačínali od nuly vzhľadom na to, že celý január už robila posilňovacie cvičenia aj aeróbné aktivity, ktoré sa však ukázali, ako som predpokladal nedostatočné a so zlou technikou cvičenia. S týmto sa stretávam ako tréner dennodenne vo fitku, kde dotyčný jedinec cvičí podľa časopisu alebo videa, ja ich volám YUOTUBoví cvičenci.

Tréning sme začali hneď  pondelok 2 .2. 2015

Tréningy sme rozložili do 3 dní, pondelok , streda, piatok. V deň, keď nemáme tréning, utorok, štvrtok som jej naordinoval robiť aerobnú činnosť v dĺžke 45-60 minút. V sobotu majú spoločné tréningy všetci štyria účastníci a nedeľa je dňom voľna s tým, že Frederika podľa svojich pocitov môže, ak sa dobre cíti zaradiť v tomto dni taktiež aerobnú činnosť.

Na prvom tréningu som si Frederiku otestoval, ako v skutočnosti na tom je. Či po kondičnej stránke , ktoré partie ma skrátené a ktoré ochabnuté.

Frederika nebola po zdravotnej stránke úplne v 100% stave, bola niekoľko  rokov po operácii kolena a ako som predpokladal, koleno sa začalo ozývať už po druhom tréningu, respektíve predný stehenný sval a zadná časť stehna. Na vrchnej časti tela sú oslabené hlavne ruky, brušná stena a komplet chrbát.

Tým sa nám zhoršila situácia, lebo spodnú časť tela sme mohli zaťažovať len na 50%, to nás síce obmedzilo, ale nezastavilo pred vytýčeným cieľom...

Tréningový program som nanovo prekopal, aby Frederika mohla cvičiť aj s týmto obmedzením ...

To je typický príklad toho, že aj ľudia obmedzením alebo poúrazovým zhoršeným zdravotným stavom môžu cvičiť pod vedením skúseného trénera.....

Momentálne  trénujeme celé telo v každej tréningovej jednotke , tým dosiahneme maximálny výdaj energie a následne telo dobre reaguje na danú situáciu redukciou hmotnosti. Pred tréningom robí kardio 10-20 minút a po tréningu 20 minút aerobnej činnosti. Pokiaľ sa cíti v pohode, niekedy si dá kardio aj v deň tréningu podvečer....

Čo sa týka stravy, tu sme začali rovnako ako všetci účastníci projektu 10-dňovým detoxom. Od  11. 2. som pripravil Frederike stravovací plán na najbližšie týždne.

Jedálniček je zostavený tak, aby sme maximálne redukovali jej nadváhu. Nerobíme žiadne „špeciálne diéty“, ale osvedčený racio jedálniček, podľa ktorého sa môže stavovať dlhodobo s malými prešlapmi, ktoré sú povolené... Ako často vravievam, nie je až taký problém znížiť hmotnosť, upraviť postavu, ale vedieť si ju potom aj udržať! Aby sme predišli JO-JO efektu.....

Vzhľadom na to, že Frederika nie je Žilinčanka, ale pochádza z Kežmarku a býva na internáte, jej možnosti ohľadom prípravy jedla sú obmedzené. Preto je tomu prispôsobený aj jedálniček, ktorý sme si odkonzultovali a vysvetlili  si postupy a zásady.

Jedálniček obsahuje:

- 5 jedál denne

- Nízkotučné mliečne výrobky

- Netučné „biele“ mäso ako kuracina, morčacina a ryby

- Veľa zeleniny na rôzne spôsoby

- Ovocie, ale to len doobeda!!!!

- vločky, viaczrnný a bielkovinový chlebík

A samozrejme dostatočné množstvo tekutín, minimálne  3 litre denne sú samozrejmosťou...

www.mozolani.com