Magazín
Zmeny na repre-postoch: Matejička trénerom mužov, Lenártová-Révajová trénerkou žien
dátum: 11.01.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Po sobotňajšom zasadnutí Výkonného výboru SAKFST sme sa porozprávali s prezidentom asociácie Milanom Čížekom. Na VV sa hovorilo aj o nových reprezentačných trénerov mužov, žien a juniorov na rok 2015.

 

Už je definitívne rozhodnuté?

Áno. Novým reprezentačným trénerom mužov bude Ľuboš Matejička, ktorý vystrieda vo funkcii Rasťa Solára. Dôveru  byť reprezentačnou trénerkou žien dostala Natália Lenártová-Revajová, ktorá na tomto poste nahradí Ľuboša Matejička. Vo funkcii reprezentačného trénera juniorov zostáva Peter Meško. Výsledky juniorov boli dobré a nebol dôvod meniť niečo. Keďže sa prihlásil do konkurzu, bol najvážnejším kandidátom, hoci mal viacerých protikandidátov, ale nakoniec na tom pohovore komisiu presvedčil, že z tých prihlásených je na túto funkciu najvhodnejším práve on.     

Úspešný vo funkcii bol aj bývalý reprezentačný tréner žien Ľuboš Matejička, ktorý napokon bude viesť mužov.

K jeho práci reprezentačného trénera žien nemáme absolútne žiadne výhrady. Po stránke koordinačnej veľmi dobre viedol ženy. Keďže Rasťo sa neprihlásil do konkurzu a Ľuboš prejavil záujem byť trénerom mužov, tak chceme u neho využiť tie jeho schopnosti, komunikáciu, organizačné schopnosti a pod. Mal by priniesť nový vietor. On už ako reprezentačný tréner mužov pracoval v roku 1998, čiže má s tým skúsenosti. Pokiaľ som bol ja šéftrénerom a štátnym trénerom mužov, vždy sme mali reprezentačné zrazy spolu muži a ženy. Videl ma, ako pracujem. Myslím si, že táto voľba je OK a Ľuboš má na to predpoklady, aby na konci roka 2015 mohla byť s jeho prácou vyslovená spokojnosť.  

Čo poviete k voľbe Natálii Lenártovej-Ravajovej, vlaňajšej účastníčky profesionálnej Olympie v kategórii Pro Figure?

Vzhľadom k tomu, že Ľuboš Matejička prešiel ku mužov, otvoril sa tu priestor. Natália tam možno prinesie nový vietor, niečo ženské, hlavne tú prezentáciu v jej ponímaní atď. Ona začínala ako fitneska, je majsterka Európy v kategórii fitness, pokračovala v bodyfitness. Môžem povedať, že to bola naša prvá pretekárka, ktorá videla súťaž v bikiny fitness naživo v Amerike. Nikto okrem nej, mňa a Igora Kopčeka to nevidel. Ona bola prvá, ktorá videla, o čom bikiny sú. Myslím si, že bude mať čo povedať tým dievčatám.  Je to pretekárka, ktorá vo svojej športovej kariére dosiahla maximum. Ako som spomínal, má medaily z majstrovstiev Európy, majstrovstiev sveta, súťažila aj medzi profesionálkami. Budeme chcieť využiť jej skúsenosti na maximálne možnú mieru.

 

Reprezentační tréneri a trénerka majú zmluvu podpísanú na rok?

Zmluva nie je podpísaná na rok, spolupráca bude platiť dovtedy, kým VV SAKFST bude s ich prácou spokojný, resp. dovtedy, kým oni to budú chcieť robiť.

Dostávajú aj nejaké výkonnostné ciele?

Nie, toto nemajú, ale na druhej strane, chceme, aby výsledky boli zodpovedajúce. Je veľmi ťažko dávať niekomu výkonnostný cieľ, napríklad príde ročník do juniorky, keď tam nebudú také talenty ako predtým, alebo napríklad u mužov príde taký ročník, že dvaja-traja najšpičkovejší pretekári skončia a tiež sa s tým nič nebude dať robiť. Nedá sa v kulturistike vychovať kvalitného borca za jeden týždeň, je to dlhodobý proces. Tu je taká súčinnosť, že juniorský tréner vyprodukuje dobrého juniora, z ktorého za tri až štyri roky môže byť dobrý muž. Každý je síce zodpovedný za svoju vetvu, ale nie je to o tom, že sa každý hrá na vlastnom piesočku. Ako som spomínal, keď som bol ja šéftrénerom, mali sme spoločné zrazy a v kancelárii sme riešili veci spolu, všetci tréneri mali do toho čo povedať.    

 

Autor: Ľubomír Chochula