Magazín
MARTIN CHACHULA – EXTERNÝ OS. TRÉNER
dátum: 25.01.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Martin Chachula má magisterský titul na Univerzite Komenského v Bratislave na Fakulte telesnej výchovy a športu so špecializáciou na fitness tréner - získal najvyšší V. stupeň trénerskej licencie. Je to externý tréner Mozolani Fitness a odborník par excellence.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR aj cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

VIZITKA EXTERNÉHO TRÉNERA:
Meno a priezvisko: Mgr. Martin Chachula
Dátum narodenia: 03. 12.1987

Kontaktné údaje: Tel. č. 0908 525 593, mail: martin.chachula@gmail.com

Obľúbený šport: Hádzaná a ostatné kolektívne športy
Obľúbená hudba: Nemám bližšie špecifikovaný hudobný štýl, ale hudba patrí medzi moje záľuby a využívam ju na relax, ale aj na nabudenie pri športových aktivitách
Obľúbený film: The jacket, Seven pounds, The silence of the lambs, The Shawshank redemption...
Obľúbený športovec: Nikola Karabatič, Jelena Gadžijevna Isinbajevová, Ole Einar Bjørndalen...
Obľúbený spevák: Skôr obľubujem kapely - medzi obľúbené patria napr. The XX, Gorrilaz,...
Obľúbený herec: Christoph Waltz,..
Najväčšia záľuba: šport


Odkedy pôsobíš ako osobný tréner Mozolani Fitness, aké skúsenosti máš s cvičením a koľko rokov praxe?
U Andreja som začal pôsobiť ako profesionálny fitness tréner v septembri v roku 2012 - ihneď po ukončení mojej špecializácie a získaní magisterského titulu na Univerzite Komenského v Bratislave na Fakulte telesnej výchovy a športu. Špecializácia, ktorú som si zvolil bola práve fitness tréner - získal som najvyšší V. stupeň trénerskej licencie. Takže prax v tomto odbore už mám spolu s univerzitou viac ako 10 rokov. Počas mojej praxe som sa začal špecifikovať najmä na rehabilitačné cvičenia pooperačných stavov kolien, lakťov, ramien, chrbtice... tiež sa zaoberám športovou prípravou mladých športovcov (tenistov, plavcov, hokejistov)...Spolu s ostatnými odborníkmi a často aj pod lekárskym dohľadom riešime rozvoj ich kondičných aj koordinačných schopností, dohliadame na rehabilitáciu a nastavovanie kompenzačných cvičení, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou ich zdravého rozvoja, nakoľko dosť často ide o športovcov aj mladších ako 10 rokov. Samozrejme sa s obľubou venujem aj redukčno-formovacím kurzom, nakoľko v dnešnej dobe sa práve tieto ciele dotýkajú značnej časti mojej klientely.
Čo pre teba znamená táto práca?
Nedám na túto prácu dopustiť, pretože som vždy chcel nejakým spôsobom pomáhať ľuďom. V tejto práci naviac môžem využívať moju najväčšiu záľubu a to šport a spolu s dávkou psychológie pomáham svojim klientom odstraňovať alebo zmierňovať ich zdravotné problémami, oslabenia a spolu dosahujeme ciele, o ktorých ani sami netušili, že môžu niekedy dokázať.
Prečo si sa rozhodol pre profesiu fitness tréner?
Bolo to také logické vyústenie, pretože som bol vždy vedený k športu a venoval som sa mu celý život. Keď prišlo na rozhodovanie, kam na vysokú školu, tak padlo jednoznačné stanovisko a nejak to celé začalo do seba zapadať. Po určitom čase, keď som začal trénovať svojich prvých klientov a na univerzite sme začali spolupracovať aj s mnohými špičkovými športovcami som si túto prácu veľmi obľúbil a prišiel pokus o rozbeh mojej sólovej trénerskej kariéry.
Čo je na tejto práci najťažšie?
Neustále študovanie nových metód cvičenia a trendov v stravovaní. Tiež časová vyťaženosť. 
Viac využívajú tvoje služby mladí ľudia alebo skôr stredná generácia, začiatočníci alebo ľudia s už vybudovanými návykmi?
Moja klientela je veľmi rozmanitá. V súčastnosti pracujem s klientmi od 8 do 73 rokov, ale najväčšie gro je klientela okolo 40-tky. Najčastejšie pracujem s ľuďmi, ktorí už nejaké návyky vybudované majú, ale zväčša sú to bohužial návyky zlé a musíme ich opraviť, zmeniť, alebo odstrániť.
Čo chcú tvoji klienti väčšinou – schudnúť alebo nabrať svaly, prípadne zlepšiť kondíciu, či lepšie vyzerať a mať krajšiu postavu...?
Najčastejšie sa venujem odstraňovaniu alebo zmierňovaniu nejakých zdravotných problémov, oslabení, alebo pohybových disbalancií, ale často sa venujem aj redukcií hmotnosti a formovaniu postavy.


Máš veľa klientov, oni oslovujú teba alebo si ich hľadáš aj sám?
Denne trénujem cca so 7-10 klientmi a asi pred 2 rokmi sa situácia vyvinula tak, že ma klienti oslovujú na základe odporúčaní mojich bývalých alebo súčasných klientov.
Aký máš názor na špeciálne programy Easy Body pre ženy a Best Body pre mužov, ktoré ponúkame v Mozolani Fitness?
Tieto kurzy sú postavené veľmi dobre najmä pre začiatočníkov, ktorí chcú začať cvičiť vo fitness centre. Na základe úvodného rozhovoru a diagnostiky je im zostavený jedálny lístok a viacstupňový tréningový plán a je im pridelený tréner, ktorý ich všetkým prevedie a všetko potrebné vysvetlí. Pre pokročilých klientov by som však odporúčal inú formu spolupráce.
Prístup ku klientom je dôležitý, ako ich motivuješ a presviedčaš, keď sa ich progres zastaví?
Práca s ľuďmi si často vyžaduje nie len dostatočné vedomosti o danom odbore, ale aj ľudský prístup. Takže ja sa snažím od začiatku našej spolupráce nadviazať priateľský postoj a keď mi začne klient plnohodnotne dôverovať, tak pomocou určitých postupov ho vždy nasmerujem späť na správnu cestu za cieľom, ktorý sme si na začiatku stanovili. Ak teda už k takejto stagnácií dôjde.
Tvoji klienti radšej cvičia na strojoch alebo s činkami?
To je veľmi individuálne, ale s každým klientom robím to, čo je pre neho najlepšie. Činky a voľné váhy sú však náročnejšie na dodržiavanie striktných techník ako cvičenia na strojoch - takže k voľným váham prechádzam až s pokročilejšími klientmi.
Odporúčaš im aj cviky s vlastnou váhou tela?
Samozrejme - zaraďujem ich veľmi často.
Je nejaký cvik, ktorý je pre tvojich klientov doslova strašiakom a naopak,najobľúbenejší?
Každý klient má nejaké svoje silné a nejaké slabé svalové skupiny a od toho sa potom odvíja aj to, ktoré cvičenia má obľúbenejšie a ktoré menej.
Koľkokrát týždenne je ideálne absolvovať silový tréning a ako často aeróbnu,kardio aktivitu?
Všetko závisí od stanovenia cieľa a následne od zdatnosti klienta.
Sleduješ nové trendy a odkiaľ čerpáš ďalšie odborné vedomosti?
Samozrejme. Táto profesia si to vyžaduje a každý, kto sa takémuto rozvoju nevenuje, tak nemôže byť nikdy dobrým trénerom. Ja sa učím z rôznych odborných publikácií z overených zdrojov. Samozrejme sa zúčastňujem aj rôznych odborných seminárov vedených odborníkmi z oblasti športu, fyzioterapie, biochémie, anatómie... Je to proste alfa a omega pre každého trénera. Tiež sa však učím aj priamo z práce s ľuďmi, lebo každý klient je individuálna osobnosť vyžadujúca osobnostný prístup.
Do fitka chodia aj začiatočníci, ktorí nevedia, ako správne cvičiť, aká technika je dobrá, nemajú veľa informácii o strave. Čo by si im poradil?
Samozrejme, ak to financie dovoľujú zaplatiť si kvalitného odborníka a získať všetky potrebné informácie od neho. Ale keďže je táto služba dosť finančne náročná overil by som si komu idem zveriť svoje zdravie.
Staviť na aktívny životný štýl sa oplatí, ale s novými možnosťami prichádzajú na rad aj zvýšené nároky klientov na komfort. V súčasnosti majú klienti väčší výber, kam ísť do fitka, akého osobného trénera si vyhľadať. Ako v tomto smere podľa teba obstojí Mozolani Fitness?
S Andrejom spolupracujem už viac ako 5 rokov a z toho som mu viac ako 3 a pol pomáhal aj ako manažér. Zostal som mu verný aj ako externý tréner, takže si myslím že naše fitko je na žilinské pomery na tom veľmi dobre. Je priestorovo najväčšie v meste a ponúka mnoho strojov, ale aj iných možností, aby uspokojilo aj náročného klienta...


Nielen prácou je človek živý, ako trénuješ ty sám a akým spôsobom?
Ja sa venujem aktívne množstvu športov. Stále ma bavia kolektívne športy ako futbal, hádzaná, volejbal, ale už ich robím len pre zábavu cca 1x týždenne. Profesionálnu kariéru hádzanára som zavesil na klinec počas štúdia na vysokej škole. Tiež obľubujem bedminton. Z dlhodobého hľadiska najviac času venujem športom, ako je vysokohorská turistika, lezenie,tiež aktívne bicyklujem, plávam, behám a veľmi obľúbené mám aj lyžovanie. Samozrejme na tieto aktivity mám reálne priestor len počas svojich voľných chvíľ mimo fitka. Počas týždňa sa pripravujem silovo alebo kondične priamo vo fitku minimálne 4 až 5 x týždenne, ale záleží od obdobia a druh aktivity na ktorú sa aktuálne pripravujem.
Mal si niekedy súťažné ambície?
Ako bývalý profesionálny športovec bolo týchto ambícií mnoho a mnoho z nich sa aj splnilo, ale myslím, že tu sa odo mňa žiada iná odpoveď. Nie, v rámci kulturistiky som súťažné ambície nikdy nemal, nakoľko športy, ktoré vykonávam sa s nadmerným svalovým rozvojom skĺbiť nedajú.
A čo rád robíš vo voľnom čase mimo športu?
Mimo športu sa venujem najmä rodine, známym a ostatným záľubám.
Ktorú vlastnosť si na sebe najviac ceníš a naopak, ktorej sa chceš zbaviť?
Najviac si cením asi tú vlastnosť, že si dokážem udržať takmer vždy dobrú náladu a zbaviť sa možno pesimistického náhľadu na niektoré veci...
Ako zvykneš relaxovať?
Najčastejšie a najlepšie sa viem zrelaxovať v prírode.
Kto je tvojou najväčšou oporou?
Moja manželka, rodina a mnoho skvelých priateľov.

Autor: Ľubomír Chochula