Magazín
AKO SA VYHNÚŤ VYHORENIU?
dátum: 25.01.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Dlhodobý stres a s tým spojené psychické, emociálne a fyzické vyčerpanie môžu viesť až k tomu, že sa u teba prejaví tzv. syndróm vyhorenia, ktoré je nočnou morou každého športovca.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR aj cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Vyhorenie organizmu je vážny psychický problém, ktorý v nejednom prípade ukončil sľubne sa rozvíjajúcu kariéru pretekára, keď predtým obľúbený šport sa stal nenávideným!

Napríklad kulturisti to majú naozaj veľmi ťažké, musia sa na súťaž pripravovať dlhšie obdobie v režime železnej disciplíny, musia dodržiavať prísnu diétu a monotónnu stravu, musia tomu obetovať veľa a zriecť sa mnohých radovánok, pričom absolvujú tvrdý tréning. Kombinácia deficit sacharidov, značné vyčerpanie z tréningov a zúfalý nedostatok financií na kvalitnú prípravu je veľký nápor na psychiku.

Niektorí tento tlak nezvládnu, uzatvoria sa do seba, obmedzia kontakt so svojimi blízkymi, rodinou, kamarátmi (možno aj preto, že ľudia z ich okolia nemajú pre tento šport pochopenie a namiesto podpory im hádžu polená pod nohy) a potom sú náchylnejší na odštartovanie vyhorenia. V druhej fáze nastáva to, že človek začne negatívne vnímať samého seba a svoje výsledky, čím môže spustiť ďalšie procesy vedúce pri opakujúcich sa stresových situáciách až k depresiám. V takom prípade je už nevyhnutná odborná lekárska pomoc...

Dobrou správou je, že syndrómu vyhorenia sa dá za určitých okolností predísť, možností je niekoľko, ale základom je pozitívne myslenie a schopnosť odolávať stresu.

Niekoľko rád, ako na to:

1. Nestavaj si vzdušné zámky, nelietaj v oblakoch, neži v bubline, buď realita a dávaj si iba také ciele, ktoré sú v tvojich silách dosiahnuť.

2. Vytvor si okolo seba priaznivé prostredie, blízkych a kamarátov, ktorí ti držia palce, podporujú tvoje ambície a chápu tvoj šport i tŕnistú cestu za výsledkami.

3. Osvoj si metódy na potlačenie stresu a dopraj si dostatok času na regeneráciu i na spánok.

4. Nezamýšľaj sa nad tým, čo nevieš ovplyvniť, rozhodcovský panel je taký, aký je, súperi sú takí, akí sú, sústreď sa na seba a na to, aby si sa v deň D predstavil na súťažnom pódiu v čo najlepšej forme.

5. Ak preteky nevyšli podľa tvojich predstáv, nerozčuľuj sa, nepreklínaj rozhodcov, neohováraj súperov, skôr sa pozri na seba, na svoje nedostatky, na to, čo treba skvalitniť, aby to nabudúce bolo lepšie a aby si naplno využil svoj potenciál.

6. Na nejaké obdobie si zober voľno, vyčisti si hlavu, prejdi na iné myšlienky a k svojmu športu sa vráť až vtedy, keď budeš na to znovu mentálne i fyzicky pripravený.

Autor: Ľubomír Chochula