MOZOLANI CLASSIC

Na Mozolani Classic 4 sa bojovalo aj o nomináciu na ME, dôveru dostali piati kulturisti

Pridané: 06.05.2014


Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v kulturistike a klasickej kulturistike na Mozolani Classic 4 v Žiline boli aj nominačnými pretekmi na 46. IFBB majstrovstvá Európy, ktoré sa uskutočnia 15. – 18. mája v Santa Susanne (Španielsko). Kto bude teda Slovensko reprezentovať na ME?


Na snímke je reprezentačný tréner pre kulturistiku Rastislav Solár.

 

Nominácia na „Európu“

Aj z toho dôvodu reprezentačný tréner Slovenska pre kulturistiku Rastislav Solár pozorne sledoval výkony reprezentantov na slovenskom šampionáte, o ktorých má však prehľad počas celej jarnej prípravy, k čomu mu pomáhali kontrolné zrazy tých najlepších kulturistov. „Majstrovstvá Slovenska boli ako každý rok samozrejme na vysokej úrovni. Každá jedna kategória. Šampionát hodnotím kladne. Chalani boli adekvátne pripravení. Pochopiteľne, že nešli na maximum, lebo teraz nastane fáza doladenia formy. Na štadióne bola síce trochu zima, ale ak sa športovec dôkladne rozcvičí a potom vyjde na pódiu, tak zabudne na chlad. Nominačná komisia Slovenskej asociácie kulturistiky a silového trojboja predbežne na ME v kulturistike nominovala piatich borcov. Do 70 kg nás budú reprezentovať Miroslav Škadra a Michal Kertés, do 80 kg Peter Kokoška, do 85 kg Tomáš Tabačiar, v klasickej kulturistike do 175 cm Andrej Varga. Staviame na kvalitu, ale ten počet je ovplyvnený aj tým, že do Santa Susanny ide veľká výprava, keďže sa tam uskutočnia aj ME juniorov a vo fitness žien. Verím, že aj tento rok privezú kulturisti domov nejakú medailu. Každý cenný kov poteší. Najviac sa to očakáva od tých, ktorí už v predošlých rokoch na „Europe“ získali medailu,“ poznamenal Rastislav Solár.

Narážal tým na Miroslava Škadru, ktorý bude v Španielsku obhajovať európske zlato z minulého roku, na Petra Kokošku – majstra Európy v roku 2010, na Tomáša Tabačiara – absolútneho majstra Európy v roku 2010, ale v klasickej kulturistike. Na ME 2013 v moldavskom Kišiňove si Slovensko pripísalo na konto päť medailí. Okrem Škadru sa vlani európskym šampiónom stali Ján Soták (do 75 kg), Patrik Štiglic (klasická kulturistika do 175 cm), striebro si vybojoval Marián Čambal (do 90 kg) a bronz získal Peter Bella (nad 180 cm).

 

Profesionálna dráha

Rastislav Solár má 36 rokov a v amatérskej kulturistike dosiahol už všetko. Z MS má zlato (2011), striebro (2012) i bronz (2008), z ME zlato (2010) a dve striebra (2005 a 2006). Aj on bol jedným z laureátov, ktorého v rámci 50. výročia založenia československej kulturistiky odmenila SAKFST na Mozolani Weekende. „Kulturistika je jeden z najúspešnejších športov, jeden z mála, ktorý má takú tradíciu. Potešilo ma, že som tu na jednom pódiu stál s priekopníkmi a zakladateľmi kulturistiky. Vážim si to,“ podotkol Rastislav Solár, ktorý už vlastní profesionálnu licenciu. Mohol by teda štartovať v kategórii Pro Open s ťažkotonážnikmi, ale.... „Súťažiť medzi profíkmi, to by bola čerešnička na torte, ale je to náročné. Podmienky u nás i u mňa nie sú také, aby som sa tomu mohol venovať na sto percent. Keď sa to zmení, potom by som to mohol skúsiť, inak nie. Momentálne sa len tak udržiavam, nie som v žiadnej príprave. Venujem sa svojím osobným, súkromným a pracovným záležitostiam,“ dodal Rastislav Solár, ktorý pár hodín pred Mozolani Pro Classic ohodnotil formu Mariána Čambala (v Pro Bodybuilding 212 lbs obsadil skvelé 3. miesto) ako výbornú, čo sa na súťaži potom aj potvrdilo.

 

Nominácia mužov na ME 2014 v kulturistike a klasickej kulturistike

- do 70 kg Miroslav Škadra a Michal Kertés

- do 80 kg Peter Kokoška

- do 85 kg Tomáš Tabačiar

- klasická kulturistika do 175 cm Andrej Varga

 

Ľubomír Chochula