MOZOLANI CLASSIC

Rozhovor s Tomášom Tabačiarom po IFBB Diamond Cup 2016

Pridané: 26.05.2016

Slovenský reprezentant v kulturistike a úradujúci bronzový medailista majstrovstiev Európy 2016 TOMÁŠ TABAČIAR si na IFBB Diamond Cup v Žiline, kde žije, trúfal nielen na víťazstvo vo svojej kategórii, ale aj na absolútny titul.

Štartoval si v kategórii kulturistika do 90 kg. Keby si to sťahoval do 85 kg, ktovie, ako by to dopadlo.

Pred súťažou sme riešili túto možnosť, strašili ma tým Švédom (Samir Troudi – pozn. red.), ktorý na fotkách vyzeral úžasne, ale našťastie sme od nej upustili. Keby ten Švéd prišiel do Žiliny v životnej forme, bol by to poriadny súper, možno by sa stal aj absolútnym víťazom, ale v skutočnosti nebol taký dobrý ako na tých fotkách. O tom to je. Rozhoduje sa v daný deň, hodinu a na konkrétnej súťaži. Neviem si predstaviť, čo by som musel absolvovať, keby som musel znižovať hmotnosť o 7 kg. Aj keby som to dokázal, naozaj neviem, ako by moje telo vyzeralo.

Si sklamaný, že si PRO kartu nezískal?

Sklamanie neskrývam. Najviac mi išlo o triumf v absolutke, čiže o PRO kartu. Taký je šport. Prešlo pár dní, vyspal som sa z toho a idem ďalej. Úprimne, z absolútneho víťaza sme boli všetci prekvapení. V duchu som si hovoril, že ak motyka vystrelí, tak môžem vyhrať ja alebo Vavrečan, ale rozhodcom sa najviac páčil Stuglik (je to bronzový medailista ME 2016 v kategórii do 100 kg – pozn. red.).

Zo štyroch Slovákov si bol v šesťčlennej absolutke kulturistov najlepší...

Hoci pre niektorých ľudí bol najlepší Vavrečan, zdolal som ho, obsadil som 3. miesto, kým Roman bol štvrtý. Keď vyhlásili za absolútneho víťaza Stuglika, ostali sme všetci ako obarení. On podľa mňa ani PRO kartu nechce, neviem, čo bude robiť... Mimochodom, Stuglik mi na druhý deň po Diamond Cupe písal, že sám tomu trochu nerozumie, ako sa to skončilo, ale bude mi držať palce, aby som sa v krátkom období stal profíkom aj ja. Druhý v absolutke bol Čech Turek, ktorý bol z nás najťažší, ale keby zvíťazil on, neviem si ho predstaviť medzi profesionálmi v open kategórii. Bodový rozdiel medzi prvým a štvrtým v absolutke bol malý. Myslím si, že keby som absolutku vyhral ja, nikto by nič nenamietal a nepovedal nič proti tomu.

Mal si na Diamond Cupe životnú formu?

Forma mi vyšla tak, ako som chcel. Pred súťažou som spomínal, že ak sa mi podarí pripraviť tak, aby som bol tvrdší a vyrysovanejší, tak svoju kategóriu vyhrám. V Žiline som bol kvalitnejší ako na Európe v Santa Susanne, bolo to očividné, ale vlani na jeseň na Olympia Amateur v Prahe, kde som vyhral kategóriu do 90 kg, som mal o trochu lepšiu formu ako na Diamond Cupe. Ale o tom rozhodovalo viac faktorov. Na Olympiu som sa pripravoval cielene ako iba na jednu súťaž, kým Diamond Cup boli moje tretie preteky v krátkom čase za sebou (23. 4. M-SR, 6. 5. ME, 22. 5. Diamond Cup – pozn. red.). Záver na M-SR a ME bol v pohode, ale teraz v závere, čo sa týka toho nepitia a regulovania vody, som cítil, že mám toho dosť, bol som vyčerpaný.

Pozrel si si súťaž profesionálov Mozolani Pro Classic?

Po vyhlásení výsledkov absolútneho víťaza som hneď odišiel domov, nakoľko som bol smutný z výsledku. Nechcel som od známych počúvať, že to bolo dobré a mal som vyhrať. Moja životná partnerka Zdenka to celé prežívala so mnou, tiež bola sklamaná ako ja, ona je vždy a všade môj najväčší kritik a fanúšik. Za všetko jej ďakujem.

Takže jarnú sezónu 2016 si už ukončil?

Presne tak. Zvažoval som síce svoj štart na Olympia Amateur v Španielsku, ale telo si už pýta oddych. V najlepšom treba prestať, sezónu som ukončil so zlatou medailou. Či sa budem pripravovať na jeseň 2016 alebo až na jar 2017, to teraz neviem.

Tvoj cieľ zostáva ten istý – zisk PRO karty?

V Žiline som bol veľmi blízko od toho, aby som bol profesionál, ale bohužiaľ, nestalo sa tak. Som sklamaný, ale to ma neodradí, lebo mňa tento šport veľmi baví. Verím, že v krátkej dobe to na nejakej súťaži prelomím. Naďalej je mojím cieľom dostať sa do PRO. Urobím maximum pre to, aby som tento cieľ splnil.