Magazín
Extrifitslovakia poradňa – odpovedá Norbert Zajac
dátum: 21.12.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Člen Extrifitslovakia tímu a juniorský majster sveta v kulturistike (2012) Norbert Zajac vie dobre poradiť každému. V rámci Extrifitslovakia poradne odpovedal v ďalšej časti tohto seriálu na otázky našich čitateľov.

Otázka: Chcem sa spýtať, či máte skúsenosti s ckd diétou, ako dlho sa môže držať? Niekde som čítala, že sa môže ísť 4 týždne, že vraj potom stráca účinok,  taktiež niekde píšu, že sa pri tejto diéte prichádza o svaly. Je to pravda?

Odpoveď: Základom pre CKD je viac ako 20 rokov stará diéta vytvorená Dr. Atkinsom, ktorý sa zaoberal liečbou obezity a počas svojej kariéry svoj systém aplikoval na viac ako 10 000 pacientov. Výhodou tejto diéty je to, že po víkende obsahujú svaly veľké množstvo glykogénu a sú pripravené na záťaž. Preto by sa ťažké tréningy mali zaraďovať na začiatok týždňa (pondelok, utorok). Tréningové plány pri tejto diéte môžu byť rôzne. Odporučujem tréningový plán: cvičiť pondelok, stredu, piatok. Pondelok ísť na tvrdý tréning, máte dostatok glukózy. Utorok voľno alebo si môžete dať taký mierny tréning , ale pozor, aby ste sa nevyčerpali úplne. Streda ťažký tréning ako v pondelok. Štvrtok oddych, v ktorom by som ale zaradil aspoň hodinovú aeróbnu aktivitu ráno na lačno. Piatok ťažký tréning. V sobotu ľahký tréning. Pred tréningom je dôležité 50 g malty, aby mohlo telo čerpať z glykogénu. Tréning by ste mali mať ľahší (zhruba 30% až 50% maxima, ale s viac opakovaniami 12 až 15, nie do zlyhania). Po tréningu by ste si hneď mali dať 1,5 malty na kg hmotnosti a o dve hodiny znovu. Potom v nedeľu začína sacharidová fáza. Odporúčam v sacharidovej fáze dať tréningový day off. Po štyroch týždňoch by sa vám mala ručička na váhe posunúť smerom nadol o 5 – 10 kg v závislosti od počiatočne váhy. CKD je podľa mňa efektívna pre ľudí, ktorí chcú zhodiť viac kilogramov, ale určite to nie je štandardný postup pre fitnessky a kulturistov s výnimkou tých, ktorí sa potrebujú dostať do určitého váhového limitu. Sám som mal s niečím podobným skúsenosť pred juniorskými MS 2012, keď som sa potreboval zmestiť do váhového limitu 75 kg avšak ani ten sacharidový deň som si nemohol dovoliť. Či sa prichádza v tomto diétnom režime aj o svaly?  Myslím si, že áno, ale za predpokladu, že váš tréning bude dostatočne prispôsobený k danej diéte a taktiež aj vaša suplementácia, môže byť tento fakt eliminovaný.

Otázka: Ako zlepším tvrdosť a hĺbku stehien?

Odpoveď: Hĺbku stehien je možné vylepšiť maximálnym rozsahom pohybu pri cvikoch, ako sú drepy a jeho rôzne varianty a ako tip u mňa osvedčený je prevedenie týchto cvikov tak, že pozitívna fáza pohybu je plynulá, ale negatívna bude oveľa pomalšia ako tá pozitívna. V spodnej časti pohybu by som na 3 – 5 sekúnd zastal a podržal sval v izometrickom napätí. Izometriu a podobné princípy by som využíval aj pri ostatných cvikoch na stehná a tým sa zlepší aj tvrdosť svalu za predpokladu, že budete dodržiavať aj zásady kvalitného stravovania.

 

Otázka: Chcel by som sa vás opýtať na veci ohľadne stravy pri naberaní svalového objemu. Za deň zvládnem z toho, čo by som mal podľa obsahu zivín zjesť asi polovicu. Ako prispôsobiť žalúdok na prijem takého množstva potravy?

Odpoveď: Neviem či dobre rozumiem otázke, ale ak máte problém s príjmom bielkovín, tak na ich navýšenie by som využil rýchlo vstrebateľné bielkoviny a odporúčam medzi jedlami skúsiť Hydro 77, čo je hydrolizovaný protein, resp. predtrávaný a tým ten transport bielkovín bude do tela maximálne rýchly, pričom to tráviaci trakt vôbec nezaťaží, lebo klasický tráviaci proces bude ako keby prekročený. Ak ide o celkové doplnenie kalórii, netreba sa pozerať len na príjem sacharidov a bielkovín, ale máme tu ďalšiu a to veľmi dôležitú makrožinu a tou je tuk. Skúste počas dňa na doplnenie kalórii a zdravých tukov si pochutnať na arašidovom masle, ktoré je vhodné použiť, či do prípravy jedál, alebo len tak samostatne si pocuckávať z lyžice, prípadne ho môžete použiť aj do shakeov.

 

Otázka: Nemôžem konzumovať žiadne mliečne výrobky. Dá sa okrem proteinu niečím 'dobehnúť' tento deficit príjmu bielkovín?

Odpoveď: Môžete vyskúšať produkt značky Extrifit EGG  100, čo je protein vyrobený z vaječného albumínu.

 

AKO FUNGUJE EXTRIFITSLOVAKIA PORADŇA?

Nebojte sa položiť otázky, všetko, čo vás zaujíma, čo chcete vedieť, v čom potrebujete poradiť! Otázky ohľadne zdravého životného štýlu, tréningu, cvičenia, stravy, doplnkov výživy píšte a posielajte na mail: redaktor@mozolani.com. Akonáhle dostaneme od vás otázky, prepošleme ich tomu členovi Extrifit tímu alebo Extrifitslovakia tímu, ktorého sa pýtate o radu. Ak to budú otázky nie na konkrétneho adresáta, potom ich budeme posielať „extrifiťákom“ tak, aby sme nenechali „vychladnúť“ ani jedného z nich. Odpovede nájdete na www.mozolani.com.

 

EXTRIFITSLOVAKIA PODPORUJE NORBERTA ZAJACA

About Extrifit

Značka Extrifit ® bola zaregistrovaná v roku 2007. V roku 2010 sa firma transformovala na EXTRIFIT ®, sro Extrifit Sports Nutrition dnes patrí medzi najdynamickejšie výrobcov športovej a doplnkovej výživy v Českej republike a veľmi úspešne distribuuje svoje produkty do zahraničia. Výhradným dovozcom výrobkov EXTRIFIT ® na Slovensko sa tento rok stala naša spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach . Doplnky výživy zn EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness.

Všetky výrobky, nesúce značku EXTRIFIT ®, vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie. Firma EXTRIFIT ® uviedla na trh niekoľko unikátnych produktov, ako je napr enzymaticky hydrolyzovaný srvátkový proteín Hydro Instant, originálny bulharský terrestris s obsahom 90% saponínov - Bulgarian Tribu 90%, hydrolyzované srvátkové aminokyseliny Amino Hydro s obsahom 85% bielkovín, alebo jedinečné aminokyseliny Beef Amino Hydro 4000, vyrobené z hovädzieho hydrolyzovaného proteínu. Tieto aminokyseliny vynikajú extrémne vysokým obsahom bielkovín a unikátne sú minimálnym obsahom pojív. Špičkou v ponuke EXTRIFIT ® je tiež multivitamínový a multiminerálny produkt V52 Vita Complex Forte, obsahujúci 52 revitalizačných ingrediencií.

www.mozolani.com