Magazín
Rozhovor s prezidentom SAKFST Milanom Čížekom
dátum: 16.12.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Po slávnostnom vyhlásení ankety Najlepší športovec v neolympijských športoch (Večer hviezd), ktoré sa uskutočnilo 13. decembra v Trenčíne, sme sa porozprávali s prezidentom SAKFST Milanom Čížekom.

Čo hovoríte na triumf Jany Purdjakovej v kategórii Najlepší športovec v neolympijských športoch?

Jana si tohto roku toto prvenstvo zaslúžila. Napriek tomu, že sa jej zmenila kategória, vedela sa pripraviť tak, aby vo physique rozhodcov zaujala. Komisia neolympijských športov, ktorá rozhodovala o tom, kto zvíťazí i o ďalších miestach v Top 10, sa priklonila k nej. Je to pre ňu zadosťučinenie za celú prácu, ktorú za to dlhé obdobie pre našu asociáciu odviedla. Myslím si, že byť najlepší v kategórii neolympijských športovcov je vynikajúci výsledok.

 

V Top 10 boli až traja športovci SAKFST...

Okrem Jany Purdjakovej tam ešte boli fitneska Dominika Multáňová (4. miesto), ktorá tohto roku obhájila tituly na juniorských i ženských majstrovstvách sveta, a bodyfitneska Adela Ondrejovičová (6. miesto), ktorá tiež obhájila prvenstvo na MS žien. Sú to naše piliery v ženskej kategórii. Na tieto dievčatá sa dá vždy spoľahnúť, vždy urobia v príprave maximum a v asociácii si ich veľmi vážime. Jana je dlhoročná pretekárka a chce pokračovať v kariére, čo je dobré. Dominika je v podstate ešte juniorka a ako juniorka získala dvakrát titul majsterky sveta medzi ženami. Perspektívu ďalšieho napredovania má takisto aj Adela.

 

V kulturistike mužov nedosiahli pretekári SAKFST na MS 2014 v Brazílii až také úspechy, ako by ste očakávali, nie?

Ja som to práve očakával. Zoberme si to reálne. V roku 2011 vyhrali na MS Igor Kočiš a Rastislav Solár, v roku 2012 triumfovali na MS Igor Kočiš a Marián Čambal, ale títo borci na tohtoročných MS neštartovali. Čambal prestúpil k profíkom, Solár je už tiež profík, ale sezónu pre zranenie vynechal a vôbec nikde neštartoval, no a Kočiš bol operovaný. Nahradiť takéto osobnosti sa nedá len tak ľahko. Kulturistika je šport, keď sa na vrcholnú súťaž treba pripravovať sedem až desať rokov. Nie je to tak, že dnes mi niekto odíde a zajtra niekoho vytiahnem z klobúka ako kúzelník zajaca. Myslím si, že výsledky neboli tragické. Peter Tatarka mal tohto roku vynikajúcu formu. Vlani bol na MS bronzový, teraz to stačilo na 5. miesto.

 

Je to však ústup z tých najvyšších pozícii...

Keď som bol štátny tréner, tiež sme mali obdobie bez cenných kovov. Po odchode Jaroslava Horvátha, ktorý bol v Bratislave majstrom sveta, z amatérskej scény sme museli počkať tri roky na lepšie výsledky a vtedy najlepším výsledkom bolo 5. miesto Kočiša. Ale postupne sa to zlepšovalo. Stáva sa však aj to, že niekedy prídeš lepšie pripravený na preteky, ale je väčšia konkurencia a skončíš horšie. Naopak, niekedy aj s horšou formou môžeš dokonca vyhrať. Spomeniem MS 2004 v Moskve. Mário Ondriš mal na 'svete' medailové ambície, vyhral Grand Prix Slovakia i Tatranský pohár, bol na jeseň 2014 našou kulturistickou jednotkou, ale na svetovom šampionáte obsadil až 9. miesto. Tak to vtedy vyšlo. Vtedy našu finálovú česť obhajoval Andrej Mozoláni, ktorý skončil v Moskve štvrtý. Nikto nemôže očakávať, že z každých MS budeme domov voziť zlatú medailu. Ak sa naši pretekári budú zlepšovať oproti vlaňajšku, keď ich forma bude napredovať, to bude zárukou toho, že na medailové umiestnenia môžeme nadviazať.

 

Šancu v reprezentácii dostanú aj mladší kulturisti?

Samozrejme, v roku 2015 dostanú šancu aj mladí talentovaní kulturisti. Je tu Roman Vavrečan, Dávid Oravec, v príprave na jarnú sezónu 2015 je Norbert Zajac. Samozrejme, na MS je silnejšia konkurencia ako na ME, keďže arabské a ázijské štáty v ostatných rokov zaznamenali obrovský boom v kulturistike. Najmä Južná Kórea ide neuveriteľne dopredu a kulturistika tam má veľkú štátnu podporu.

 

SAKFST vypísala konkurz na pozície reprezentačných trénerov pre mužov, ženy a juniorov. Prihlásilo sa veľa uchádzačov?

Musím povedať, že áno. Záujem bol veľký. Ani sám som neočakával taký počet prihlášok. Dokonca sa prihlásili aj nám neznámi ľudia. V sobotu 20. decembra bude výberové konanie, na konkurz sme pozvali všetkých, na základe toho konkurzná komisia rozhodne, ktorí uchádzači dostanú dôveru byť štátnym trénerom v týchto troch kategóriách na jednoročné obdobie. Výsledky budú známe hneď v ten deň popoludní alebo na druhý deň ráno.

 

Každoročne budete robiť takéto výberové konania na posty reprezentačných trénerov?

Áno, myslím si, že je to správna cesta, aby nikto, ako sa hovorí, nemal na ružiach ustlané. Máme aj mladých trénerov, ktorí dosahujú vynikajúce výsledky s juniormi a dorastencami. Keď sa budú ďalej vzdelávať, získavať ďalšie vedomosti a skúsenosti, tak určite dostane príležitosť aj mladšia generácia.

 

Kedy SAKFST vyhlási svojich najlepších športovcov za rok 2014?

Bude to v piatok 16. januára 2015 v Poprade. Čas a miesto konania ešte upresníme. Dúfam, že aj naše vyhlásenie najlepších športovcov bude také vydarené ako Večer hviezd, kde vyhlásili najúspešnejších športovcov v neolympijských športoch. Toto bolo vynikajúca akcia, všetci boli nadmieru spokojní s programom.

 

Ľubomír Chochula