Magazín
Extrifitslovakia poradňa – odpovedá Norbert Zajac
dátum: 16.12.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Člen Extrifitslovakia tímu a juniorský majster sveta v kulturistike Norbert Zajac, ktorý užíva suplementy značky Extrifit, vám znovu v niečom poradí v rámci Extrifitslovakia poradne.

Otázka od Alexa: Chcem mať väčšie svaly, potrebujem k tomu okrem pravidelného tréningu a kvalitnej stravy aj klasické doplnky výživy, prípadne tie špeciálne na rýchlejší svalový rozvoj? Čo konkrétne mám užívam, aby som si nepoškodil zdravie?

Odpoveď: Zaradenie suplementácie závisí od tvojej tréningovej vyspelosti, to znamená, že ak si úplný začiatočník, je úplne zbytočné hneď zaraďovať nejaké doplnky výživy. Ak si len mierne pokročilý, základom tvojej suplementácie by mali určite tvoriť: kvalitný proteínový prípravok, najlepšie hydrolizovaný proteín, bcaa, l-glutamine. Špecifické doplnky by som zaraďoval určite najskôr až po nejakých troch mesiacoch kvalitného tréningu a samozrejme veľa sa odvíja táto doba aj od tvojho veku. U starších cvičencov, resp. mojich klientov zaraďujem suplementáciu aj skôr za predpokladu, že máme nejaké určité ciele, na ktoré sme si stanovili aj nejaký časový limit. Postupne by som zaraďoval, ak ti ide o nabratie svalovej hmoty kreatin monohydrád, l-arginine alebo nejakú NO pumpu a v prípade menšieho % telesného tuku aj nejaký sacharidový prípravok, ako je napríklad gainer. Čo sa týka poškodenia zdravia, ak budeš dodržiavať pokyny tvojho trénera, určite sa ti nič nemôže stať, avšak treba si dôkladne prečítať zloženie a prípadné nežiadúce účinky, ktoré by mohli vyvolať nejaké látky daného produktu, keby bolo tvoje telo na ne citlivé alebo alergické. Odporúčam poradiť sa o tom s nejakým špecialistom.

Otázka od Václava: Aké sú najlepšie cviky na ruky, resp. na biceps a triceps. Môžete ich popísať? Koľko sérii a počet opakovaní je vhodný?  

Odpoveď: Veľmi zle položená otázka, pretože cvikov je milión a ešte každý cvik má milión možných rôznych prevedení. Na to, aby si si vybral tie správne, ktoré ti konkrétne budú dobre fungovať a aj správny počet opakovaní či sérii, vyžaduje si to, buď dostatočne poznať svoje telo alebo využiť rady osobného trénera.

 

Otázka od Michala: Čo to znamená trénovať do zlyhania?

Odpoveď: Trénovanie do zlyhania je vlastne metóda v silovom tréningu, kde napríklad na cviku bench-press, prevádzame opakovania dovtedy, kým už nebudeme schopní opäť vytlačiť činku.

 

Otázka od Mareka: Ste zástancom vysokointenzívnych posilňovacích tréningoch, alebo nie. Je lepšie mať medzi jednotlivými opakovaniami a sériami kratšiu pauzu, alebo naopak. Prečo? 

Odpoveď: Ľudský organizmus prudko odmieta akékoľvek zbytočné zmeny, pokiaľ sa cíti najlepšie v konštantnej kondícii a rovnováhe. Aby sme ho 'vytiahli' z jeho pasivity, potrebujeme mu občas ponamáhať viac, ako je zvyknutý. Signál, ktorý telo potrebuje k tomu, aby začalo budovať silu a hmotu je vyvolaný hmotnosťou a tvrdým a intenzívnym tréningovým nasadením. To však môže pozostávať aj z niekoľkých málo sérií. Napríklad 5 - 8 sérií na veľké svalové partie a 3 - 4 sérií na malé svalové partie je úplne postačujúce, pokiaľ je však každá séria vykonávaná až do úplného zlyhania svalu. Stačí si ako príklad zobrať Doriana Yatesa, ktorý netrénoval viac ako 30-45 minút denne a maximálne 4-krát týždenne a aj napriek tomu bol viacnásobným Mr. Olympia. Vo svojom tréningu vsadil na intenzitu a kvalitu.

 

AKO FUNGUJE EXTRIFITSLOVAKIA PORADŇA?

Nebojte sa položiť otázky, všetko, čo vás zaujíma, čo chcete vedieť, v čom potrebujete poradiť! Otázky ohľadne zdravého životného štýlu, tréningu, cvičenia, stravy, doplnkov výživy píšte a posielajte na mail: redaktor@mozolani.com. Akonáhle dostaneme od vás otázky, prepošleme ich tomu členovi Extrifit tímu alebo Extrifitslovakia tímu, ktorého sa pýtate o radu. Ak to budú otázky nie na konkrétneho adresáta, potom ich budeme posielať „extrifiťákom“ tak, aby sme nenechali „vychladnúť“ ani jedného z nich. Odpovede nájdete na www.mozolani.com.

Položte otázku, dostanete odpoveď a možno aj niečo vyhráte!!!

 

EXTRIFITSLOVAKIA PODPORUJE NORBERTA ZAJACA

About Extrifit

Značka Extrifit ® bola zaregistrovaná v roku 2007. V roku 2010 sa firma transformovala na EXTRIFIT ®, sro Extrifit Sports Nutrition dnes patrí medzi najdynamickejšie výrobcov športovej a doplnkovej výživy v Českej republike a veľmi úspešne distribuuje svoje produkty do zahraničia. Výhradným dovozcom výrobkov EXTRIFIT ® na Slovensko sa tento rok stala naša spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach . Doplnky výživy zn EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness.

Všetky výrobky, nesúce značku EXTRIFIT ®, vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie. Firma EXTRIFIT ® uviedla na trh niekoľko unikátnych produktov, ako je napr enzymaticky hydrolyzovaný srvátkový proteín Hydro Instant, originálny bulharský terrestris s obsahom 90% saponínov - Bulgarian Tribu 90%, hydrolyzované srvátkové aminokyseliny Amino Hydro s obsahom 85% bielkovín, alebo jedinečné aminokyseliny Beef Amino Hydro 4000, vyrobené z hovädzieho hydrolyzovaného proteínu. Tieto aminokyseliny vynikajú extrémne vysokým obsahom bielkovín a unikátne sú minimálnym obsahom pojív. Špičkou v ponuke EXTRIFIT ® je tiež multivitamínový a multiminerálny produkt V52 Vita Complex Forte, obsahujúci 52 revitalizačných ingrediencií.

www.mozolani.com