Magazín
Bodyfitneska Focková má sympatické ciele
dátum: 02.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Stanislava Focková dosiahla v máji 2013 na majstrovstvách Európy v Santa Susanne svoj najväčší úspech v športovej kariére. V kategórii bodyfitness do 158 cm skončila na 4. mieste. Na podujatí tohto rangu štartovala po prvý raz a s umiestnením bola spokojná. Momentálne sa pripravuje na majstrovstvá sveta, na ktoré by sa chcela nominovať.

Focková má 32 rokov, pochádza z Ružomberka, tomuto športu sa venuje už šesť rokov, z toho štyri roky súťažne. Reprezentuje Fitness Club Liptovská Lužná a asociáciu SAKFST. Takisto aj ona absolvovala reprezentačný zraz v Mozolani Trainings Fitness Clube v Žiline (27. 7.). "Trénujem systémom 3 + 1 dvojfázovo a silový tréning vynechávam iba v deň voľna. Čo sa týka kardia, tak do tréningu zaraďujem bicykel. Snažím sa cvičiť chrbát s bicepsom, brucho každý druhý deň, nohy trénujem samostatne, potom mám prsia, ramená a triceps. Budem to meniť, až keď zaznamenám nejakú stagnáciu, zatiaľ som spokojná, ako to napreduje. Nad tréningovým procesom mi odborný dohľad robia Mirko Veselovský a Rastislav Tišťan z oddielu."

Jej najobľúbenejšou partiou je brucho. "Všetky cviky na brucho sú moje obľúbené. Zvykla som si robiť supersérie. Rada kombinujem dvíhanie nôh vo zvise a skracovačky na lavičke. To sa mi najviac osvedčilo" podotkla Stanislava Focková, ktorú v príprave podporujú rodina i priatelia. "Som rada, že moja 9-ročná dcéra Karin mi nevyčíta čas, ktorý venujem tomuto športu a držím mi palce."

Ako je na tom Focková so stravou? "Jem každé dve hodiny v malých porciách. Na raňajky sú to vaječné bielky so zeleninou, na desiatu si zvyknem dať tuniaka, obed pozostáva z ryže a kuracieho mäsa, na olovrant mám nejaké ovocie a na večeru si dám zeleninku, prípadne mäso."

Focková pracuje ako osobná trénerka vo fitnescentre v Ružomberku. "Takto ušetrím veľa času a energie. Práca je mojím koníčkom, baví ma to, odovzdávam skúsenosti ďalším a popri tom sa môžem dobre pripravovať na preteky. Mojím cieľom je uspieť sa nominačnej súťaže (8. septembra v Trenčíne). Rada by som sa nominovala na MS v Kyjeve (13. až 16. septembra). Na iných pretekoch neplánujem v tomto roku štartovať," povedala Focková, ktorá by bez sponzorov (Technické služby Ružomberok, Vodárne Ružomberok, Annín Tree Camp, Peter Erzvo Zvonár, AP Fitness Ružomberok, Lužňan, Peter Staš Zvolen) prípravu zvládala oveľa ťažšie.

Text a foto: Ľubomír Chochula