Magazín
Extrifitslovakia poradňa – odpovedá Norbert Zajac
dátum: 27.11.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Potrebujete poradiť, neviete, ako ďalej? Obráťte sa na odborníkov! Tentoraz v Extrifitslovakia poradni odpovedá na vaše otázky juniorský majster sveta v kulturistike a člen Extrifitslovakia tímu Norbert Zajac.

 

Otázka od Henriety: Chcem mať ploché brucho. Ako to dosiahnuť?

Odpoveď: Na to, aby ste dosiahli ploché bruško, potrebujete mať kvalitnú a vyváženú stravu. Plochosť dosiahnete tak, že budete musieť redukovať tuk, samozrejme za predpokladu, že nemáte problém s kontrolou brušných svalov a preto vám bruško odúva, čo zväčša býva problém u ľudí, ktorí sú schopní príjmať veľké množstva potravy a pritom nemusia mať na bruchu veľa tuku. Aj súťažní kulturisti priamo na súťažiach dosť často mávajú tento problém. Na to, aby ste sa zbavili tuku na bruchu, potrebujete príjmať určitý kalorický balík, ktorý nesmie prevyšovať váš telesný výdaj energie. Pre zistenie vášho kalorického príjmu potrebujeme zistiť vašu spotrebu energie v pokoji, teda váš bazálny metabolizmus. Je to množstvo energie, ktoré organizmus potrebuje minúť pre základné životné funkcie a pochody v organizme (dýchanie, trávenie, regulovanie telesnej teploty a pod.) za úplného telesného aj duševného pokoja, bez pohybu, v spánku.

Otázka od Hany: Chcem si zachovať svoju ženskosť a cvičením zvýrazniť svoje prednosti. Mám cvičiť s menšími váhami, intenzívnejšie alebo ako? Nestačí len kardio?

Odpoveď: Deväťdesiat percent žien, ak nie viac, má problém s tréningom s činkami, nakoľko sa bojí, že bude neprirodzene naberať svalovú hmotu. Vyvediem vás hneď z omylu. Ono to vôbec nie je také jednoduché naberať svalovú hmotu, je to zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje veľa trpezlivosti a času, takže sa neobávajte, nič také vám nehrozí. Ak počítam za ženské prednosti pevné stehná, vypuknutý zadoček, tak na toto budete potrebovať nielen silový tréning a kardio, ale aj vhodne upravený jedálniček. Netreba sa pri tom báť používať aj váhy ťažšie, samozrejme tie sú relatívne podľa toho, ako sa vám ukladá tuk a ako vám telo na ťažkú váhu a menší počet opakovaní reaguje, alebo naopak na ľahké váhy a vysoký počet opakovaní. Nikde nie je napísané, že čo platí na jednu ženu, platí aj na druhú. Na toto je vhodný osobný tréner, ktorý vám diagnostikuje vhodný tréningový program a bude ho vhodne obmieňať, pretože, čo zaberá prvý mesiac, dva, tri, nemusí tie nasledujúce. Druhá vec je, ak počítam za ženskú prednosť aj prsia, s tým sa trošku budete musieť zmieriť, že pri redukcii tuku zväčša sa ubúda aj na veľkosti poprsia, nakoľko sa skladá z prevažne tukového tkaniva. Samozrejme nie je to pravidlom, ale prsia pokiaľ je vhodne upravený tréning sú síce menšie, ale pevnejšie a na pohľad príťažlivejšie. Intenzita je tiež dôležitá, ale opäť to treba prispôsobiť podľa vašej tréningovej vyspelosti, veku a ďalších parametrov.


Otázka od Petra: Je lepšie cvičiť na stroji alebo s činkami?

Odpoveď: Ak ste začiatočník, tak určite odporúčam využívať spočiatku prevažne stroje, aby ste sa naučili správne dýchať a vnímať svaly. Väčšinia strojov nám pomáha vhodne odizolovať danú cielenú partiu, čo pri cvičení s voľnými váhami na viackĺbových cvikov môže byť u začiatočníka problém. Výnimkou sú brušné svaly, kde som zástanca klasiky a štandardu hlavne u začiatočníkov a to cvičenie s vlastnou váhou. Samozrejme čo sa týka detí a pre ľudí s problémami s motorikou, je vhodné zaraďovať tréningy celého tela s vlastnou váhou, kde sa zameriavame na stabilizačné cviky chrbtice a stredu tela a môžeme pritom využiť pomôcky ako fitlopty, bosu, TRX a pod...


Otázka od Mariany: Aké cviky sú najlepšie proti celulitíde?

Odpoveď: Celulitída vzniká v dôsledku hromadenia tukového tkaniva a v dôsledku starnutia podkožného väziva. K množeniu tukových buniek dochádza najmä v dôsledku pôsobenia ženských pohlavných hormónov. Je za to zodpovedný hlavne hormón estrogén, ktorý má, okrem iného, schopnosť zvláčňovať a zmäkčovať väzivo. Tukové bunky sa preto môžu bez zábran rozširovať. Vznik celulitídy podporuje i usporiadanie podkožného väziva, ktoré je u žien a mužov odlišné. Pevné zväzky väziva v podkoží žien prebiehajú súbežne a všetky kolmo k povrchu kože. medzi sebou uzatvárajú zhluky tukových buniek tvoriace jednotlivé lalôčiky. Pokiaľ tieto bunky zhrubnú, cestou najmenšieho odporu sa vytlačia smerom k povrchu kože a podmieňujú tak vznik drobných hrbolčekov a vyvýšenín na koži. Úpony jednotlivých väzivových vláken naopak zapríčiňuje drobné jamky. U mužov je väzivo usporiadané do prepletenej siete. Pri zväčšení tukových lalôčikov dôjde k rozťahovaniu siete do strán a povrch kože zostáva hladký. Prvé známy ženskej celulitídy sa môžu objaviť pri používaní hormonálnej antikoncepcie, pri počiatočnej nadváhe i v tehotenstve. Skôr či neskôr postihne celulitída 80% žien. Častejšie postihnuté bývajú ženy obézne, ale nevyhýba sa ani štíhlym a mladým dievčatám. Teda odporúčam, ako som uvádzal v predošlých otázkach, upraviť stravu pridať vhodný tréning a samozrejme masírovanie postihnutého miesta.

AKO FUNGUJE EXTRIFITSLOVAKIA PORADŇA?

Nebojte sa položiť otázky, všetko, čo vás zaujíma, čo chcete vedieť, v čom potrebujete poradiť! Otázky ohľadne zdravého životného štýlu, tréningu, cvičenia, stravy, doplnkov výživy píšte a posielajte na mail: redaktor@mozolani.com. Akonáhle dostaneme od vás otázky, prepošleme ich tomu členovi Extrifit tímu alebo Extrifitslovakia tímu, ktorého sa pýtate o radu. Ak to budú otázky nie na konkrétneho adresáta, potom ich budeme posielať „extrifiťákom“ tak, aby sme nenechali „vychladnúť“ ani jedného z nich. Odpovede nájdete na www.mozolani.com.

Položte otázku, dostanete odpoveď a možno aj niečo vyhráte!!!

 

About Extrifit

Značka Extrifit ® bola zaregistrovaná v roku 2007. V roku 2010 sa firma transformovala na EXTRIFIT ®, sro Extrifit Sports Nutrition dnes patrí medzi najdynamickejšie výrobcov športovej a doplnkovej výživy v Českej republike a veľmi úspešne distribuuje svoje produkty do zahraničia. Výhradným dovozcom výrobkov EXTRIFIT ® na Slovensko sa tento rok stala naša spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach . Doplnky výživy zn EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness.

Všetky výrobky, nesúce značku EXTRIFIT ®, vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie. Firma EXTRIFIT ® uviedla na trh niekoľko unikátnych produktov, ako je napr enzymaticky hydrolyzovaný srvátkový proteín Hydro Instant, originálny bulharský terrestris s obsahom 90% saponínov - Bulgarian Tribu 90%, hydrolyzované srvátkové aminokyseliny Amino Hydro s obsahom 85% bielkovín, alebo jedinečné aminokyseliny Beef Amino Hydro 4000, vyrobené z hovädzieho hydrolyzovaného proteínu. Tieto aminokyseliny vynikajú extrémne vysokým obsahom bielkovín a unikátne sú minimálnym obsahom pojív. Špičkou v ponuke EXTRIFIT ® je tiež multivitamínový a multiminerálny produkt V52 Vita Complex Forte, obsahujúci 52 revitalizačných ingrediencií.

www.mozolani.com