Magazín
Rasťo Solár by chcel na jeseň 2015 absolvovať profi-súťaž
dátum: 26.11.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Rastislav Solár skončil svoju amatérsku kariéru na vrchole – v roku 2011 sa stal majstrom sveta a na MS 2012 získal striebro. V roku 2014 pôsobí v pozícii štátneho trénera pre mužov v rámci SAKFST. Pred pár dňami sa vrátil z Brazílie, kde bol so svojimi reprezentantmi na IFBB majstrovstvách sveta 2014. Tentoraz si naši kulturisti – Peter Tatarka (5. miesto do 95 kg), Miroslav Škadra (10. miesto do 70 kg) a Ján Soták (12. miesto do 75 kg) – na cenný kov nesiahli. S Rasťom Solárom sme sa porozprávali nielen o MS.

Reprezentačný tréner Rastislav Solár so svojimi zverencami (zľava: Miroslav Škadra, Ján Soták a Peter Tatarka) na brazílskej pláži Copacabana.

 

Ako hodnotíš tvojich zverencov na MS 2014?

Peťo Tatarka si postupom do finále splnil cieľ. Síce sa mu nepodarilo získať medailu ako minulý rok, keď bol bronzový, ale jeho forma bola kvalitná. Nemám k nemu nejaké pripomienky, ani ku chalanom, lebo si myslím, že odviedli kus dobrej roboty. To, že ich umiestnenia boli také, aké boli, s tým už nespravíme nič. Peťova forma bola lepšia ako na Tatranskom pohári, bolo to už úplne dotiahnuté. Škoda, že Janko mal trochu problémy s hmotnosťou, musel sťahovať, možno aj to mu trochu ublížilo, ale aj tak mal dobrú formu. Žiaľ, skončil tak, ako skončil. Čo sa týka Mira, myslím si, že mal životnú formu, bol perfektne spracovaný, vyrysovaný, s dobrou separáciou svalstva. Boli tam aj zmätočné rozhodnutia rozhodcov, dokonca musel aj náš prezident asociácie zasahovať, ale Mirka by som ja osobne pokojne posunul do finále. Je vecou rozhodcov, ako rozhodnú a pri tom bodovaní to vyšlo takto.

 

Slovenská verejnosť si zvykla na úspechy kulturistov, ale tentoraz sa musela zmieriť s jedným finálovým umiestením.

Konkurencia na MS býva veľmi silná, vždy sa nájdu kvalitní súperi a stále treba bojovať o dobrý výsledok. Z nášho trojlístka je jedine Tatarka ostrieľaný pretekár, ktorý už viackrát štartoval na MS, Škadra bol druhý raz na 'svete' a pre Sotáka to bola premiéra na svetovom šampionáte. Chalani musia získať skúsenosti, navyše nie sú to majstrovstvá Európy. Niektorí ľudia si to predstavujú tak, že ak má nejaký borec medailu z ME, tak na MS získa takisto nejaký cenný kov, ale nie je to tak. Na MS sú pretekári z celého sveta. Tie medaily nepadajú z neba.

 

VV SAKFST vypisuje konkurz aj na pozíciu reprezentačný tréner mužov. Prihlásil si sa?

Zatiaľ ešte nie, ale hádam sa prihlásim.

 

Keďže vlastníš profi-kartu, pohlo sa niečo dopredu v tvojom uvažovaní o profesionálnej kariére?

Chcel by som si vyskúšať jedny až dvoje profesionálnych pretekov na jeseň 2015, buď v októbri alebo v novembri, prípadne už v septembri. Toto ešte konkrétne neviem, ani o aké súťaže by išlo. Ambíciu pripraviť sa mám, aj preto pomaly začínam trochu viac cvičiť, ale uvidím, ako to pôjde a potom to zhodnotím, či to má význam. Bude to závisieť aj od zdravia, financií a rodiny. Teraz v decembri okolo Vianoc, pod stromček, čakáme prírastok.

 

V tomto smere si s Peťom Tatarkom narovnako...

Presne v tom termíne, ako budú čakať Tatarkovci bábätko, tak aj my. Dobre sme si to vypočítali (smiech). Bude to chlapec. Bude to premiéra, zatiaľ otcom nie som. Samozrejme, v mojom rozhodovaní o profi-štarte zaváži aj to, či mi rodičovstvo moc nezmení život.

 

Ako trénuješ?

Cvičím podľa chuti. Keď sa mi chce, tak idem na tréning. Rozhodujem sa tiež podľa toho, či som počas dňa prijal dostatok stravy. Neriešim to tak, že musím ísť cvičiť. Ale teraz je už najvyšší čas rozložiť si prípravu na celý rok, preto od decembra začnem trochu viac trénovať. Pôjdem podľa toho, ako budem vládať, či 3 + 1 alebo 2 +1, ak budem potrebovať viac oddychu, tak to bude 1 + 1. Nebudem to mať extra rozdelené. Budem mať špeciálny tréning podľa partií a budem to ťahať, ako budem vládať.

 

Koľko vážiš?

Mám okolo 128 kg, tak do 130 kíl. Koľko chcem mať na súťaži, to sa nedá takto povedať.

 

Ako na zvýšenú tréningovú aktivitu zareaguje tvoje telo?

Podľa mňa normálne. Trénoval som stále, udržiaval som sa v takom stave, aby nenastali problémy, keď rozbehnem prípravu. Myslím si, že to bude v pohode.

 

Ľubomír Chochula