Magazín
Rozhovor s Tatarkom po návrate z MS v Brazílii
dátum: 25.11.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Slovenský reprezentant v kulturistike a pretekár SAKFST Peter Tatarka sa po druhý raz v živote prebojoval do finálovej šestky IFBB majstrovstiev sveta. Stalo sa tak na MS 2014 v Brazílii, kde pred desiatimi dňami obsadil v kategórii do 95 kg piate miesto. Po návrate domov sme sa s ním porozprávali.

 

ŠAMPIONÁT

Si spokojný so svojím umiestnením?

Neobhájil som tretie miesto z vlaňajšieho svetového šampionátu v Maroku, ale v Brazílii som mal formu zhruba rovnakú, ak nie lepšiu ako vtedy. Na MS 2014 bola veľká konkurencia, ale som rád, že som sa po roku znovu dostal do finále. Nie som z toho moc znechutený, viem, čo mám ešte zlepšiť, aby som nabudúce zabojoval o vyššie priečky. Beriem to tak, že je to celkom dobrý úspech. Čo sa týka organizácie šampionátu, bolo to super. V tomto smere sa nevyskytol žiadny problém.

 

V tvojej kategórii do 95 kg zvíťazil Iránec Ayari.

Ten bol najbrutálnejší zo všetkých, mal najväčšiu hustotu aj objemy na svoju výšku. Myslel som si, že bude triumfovať aj v absolutke, kde napokon zvíťazil víťaz kategórie nad 100 kg Egypťan Shalan. Na druhom mieste v mojej kategórii skončil Ukrajinec Kucharčuk, ten bol dobre stavaný, mal široké ramená, mal guľatejšie tvary ako ja, takže tomu to hralo do kariet. Bronzovú medailu získal domáci pretekár z Brazílie dos Anjos, ktorý bol objemovo na svoju výšku perfektný. Štvrtý skončil Egypťan El Maroumy. Keby som bol trochu objemnejší, tak by som ho asi porazil. Ale keby-keby, to sa nedá. Dostal som sa do TOP 5, myslím si, že to vzhľadom na silnú konkurenciu nie je zlý výsledok. Potrebujem však ešte zlepšiť tie svoje slabiny.

Čo by si mal teda zlepšiť?

Myslím si, že guľatosť ramien, proste ten vršok, vrchnú časť chrbta, trochu šírku chrbta aj hmotu navrchu pridať a v neposlednom rade by som chcel zlepšiť tiež nohy, hlavne spredu, aby tvorili trochu väčší objem. Trochu moju postavu rozšíriť do tej siluety x-ka. Plánujem zmeniť tréning, cvičiť trochu iným spôsobom, nie tou klasikou. Uvidím, ako to pôjde. Proste treba niečo zmeniť, aby sa zmenilo aj telo. Ešte si to musím ustáliť, ten iný tréning.

 

Naznač, ako si predstavuješ tú zmenu...

Trochu iné prevedenie cvikov, trochu iná skladba tréningu, viac oddychu. Aktuálne teraz po MS pôjdem systémom 1 + 1, budem deň trénovať a na ďalší deň budem mať oddych, ale tomu prispôsobím aj split. Spočiatku budem mať telo rozdelené do dvoch dní, čiže áčko, béčko, aby sa to opakovalo častejšie, ale nie toľko cvikov. Potom neskôr zasa budem musieť zmeniť objem tréningu a uvidím, či to dám do troch alebo štyroch dní. Lenže, nie tak, že štyri dni budem v kuse trénovať a iba jeden deň budem mať voľno.

Okrem teba reprezentovali Slovensko na MS 2014 v kulturistike aj Ján Soták a Miroslav Škadra, ktorí napokon do finále nepostúpili. Čo hovoríš na ich výsledok?

Na pódiu som ich súťažiť nevidel, lebo vtedy som sa pripravoval v zákulisí. Miro mal trochu problém, rozhodcovia sa nejako pomýlili v eliminácii, potom sa zasa vrátil súťažiť, ale formou bol perfektný, škoda, že sa nedostal do finále. Janko bol trochu horší ako v Poprade, nemal takú formu ako na Tatranskom pohári. V nejakom rozhovore to vysvetľovať, že sa pod to podpísal väčší stres, ani dlhý let a zhadzovanie hmotnosti v saune mu neprospeli.

 

MIMO PÓDIA

Aký máš dojem z Brazílie?

Do dejiska MS, hlavného mesta Brazílie, ktoré sa volá Brasília, sme leteli s dvomi medzizastávkami. Najskôr sme leteli z Viedne do Paríža, odtiaľ do Sao Paula a odtiaľ do Brasílie.Na spiatočnej cesty bol o jeden let menej, leteli sme z Ria de Janeiro do Amsterdamu a odtiaľ potom do Viedne. Po šampionáte sme si v Brazílii dopriali niekoľkodňový výlet a vôbec sa nepotvrdili rôzne chýry o zvýšenej kriminalite. Neboli ani náznaky niečoho, že by sme sa museli báť. Žiadne ohrozovanie, žiadne nebezpečenstvo.

Tvoj najväčší mimošportový zážitok?

Po súťaži sme z hlavného mesta Brasílie leteli do Ria de Janeiro, kde sme dovolenkovali jeden deň a jednu noc. Navštívili sme legendárnu pláž Copacabana, vyšli sme lanovkou k majestátnej soche Ježiša Krista, odkiaľ bol úchvatný výhľad, ale najväčším zážitkom bola návšteva úžasných vodopádov iguazu na hranici Brazílie a Argentíny. Tie vodopády boli neskutočné, to sa nedá ani popísať.

 

NÁVRAT DOMOV

Kedy si prišiel na Slovensko?

Z piatka na sobotu 22. 11. K svojim rodičom na Oravu som sa dostal v sobotu popoludní. Do Prahy za manželkou som dorazil v nedeľu.

 

Tvoja drahá polovička čaká bábätko, termín pôrodu má okolo Vianoc. Je všetko v poriadku?

Áno. Vydržala. Obaja sa tešíme na potomka, bude to syn.

 

Kedy si začal opäť s tréningom?

Dnes (24. 11. – pozn. red.). Bol to tréning zameraný na veľké svalové skupiny, kvadricepsy, chrbát a prsia. Robil som všetko po dva cviky, niektoré po tri a to bolo celé. Tréning mi trval 70 minút. V utorok mám voľno a v stredu budem cvičiť ten zvyšok, tie menšie svalové skupiny, hamstringy, lýtka, ramená a ruky. Tým bude celé telo uzavreté, potom zasa štvrtok budem mať voľno a v piatok absolvujem znovu ten pondelkový tréning. Pár týždňov pôjdem takto a potom sa uvidí.

Naďalej máš pustenú uzdu v strave alebo sa už kontroluješ?

Už v Brazílii som si užil jedlá, ktoré som v príprave nemohol. Keď som prišiel za rodičmi na Oravu, ani som nič nemusel hovoriť, boli navarené halušky s bryndzou, na ktorých som si veľmi pochutil. Ale už sa musím krotiť, aby som si nepokazil formu, lebo som pozvaný na Športfestival (13. 12.) do Trenčína, kde budem mať exhibíciu. Nemôžem tam prísť ako prasiatko, musím si dávať pozor.

 

V Prahe robíš osobného trénera. Budeš mať po tomto úspechu viac klientov?

Na facebooku mi pribudlo veľa lajkov, už sa mi ozvali aj niektorí ľudia, ktorí by chceli aj online poradiť a trénovať podľa toho. Môj facebook využívam aj ako trénerskú stránku, je to dobrá vec na propagáciu seba. Čo sa týka ľudí v Prahe, som tu prvý deň, momentálne je skoro na to, aby som vedel povedať, či budem ešte viac žiadaný u klientov.

 

Najbližšie budeš súťažiť až na jeseň 2015?

Skôr určite nie, ale teraz má prednosť rodina...

 

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs a facebook Petra Tatarku