Magazín
Purdjaková chce 10. titul! Potom skúsi Physique?
dátum: 02.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Deväťnásobná majsterka sveta v kulturistike a dvojnásobná absolútna svetová šampiónka, 37-ročná Jana Purdjaková vyzerala na reprezentačnom zraze (27. 7.) v Mozolani Trainings Fitness Clube dobre. V polovici septembra sa na MS v Kyjeve bude snažiť o zisk jubilejného desiateho titulu. Tentoraz to však na svetovom šampionáte bude mať ťažšie. Prečo?

Do minulého roka boli v ženskej kulturistike dve kategórie, ale žiaľ, teraz urobili len jednu bez rozdielu váhy – open kategóriu. Ja som štartovala v kategórii do 55 kg, ale po týchto zmenách budem súperiť aj s ťažšími pretekárkami o 10 až 20 kg. Preto mám trochu obavy, ale na druhej strane, dávam si najvyššie ciele. Už dva razy som sa stala absolútnou majsterkou sveta, takže nie je nereálne vyhrať aj v Kyjeve, ale nič nie je isté. Idem si svojou cestou, neženiem sa za objemami, lebo to by išlo na úkor kvality. Na svetový šampionát musí prísť v takej forme, v akej som bola pred dvomi rokmi v Srbsku, kde som vyhrala "absolutku".

Ako napredujete v príprave?
Moja príprava je štandardná, tak ako v minulých rokoch. Nič na tom nemením. Váhu mám oproti vlaňajšku o 4 kg nižšiu, čo je, myslím si, pozitívne, lebo staviam viac na kvalitu ako na svalový objem. Momentálne vážim 58 kg, pričom moja súťažná váha na nominačných pretekoch v Trenčíne (8. septembra) bude okolo 54 kg.

Tréningový režim?
V podstate celý rok trénujem 6 + 1 dvojfázovo, akurát v záverečnej fáze prípravy si pridám viac kardia. Pri silovom tréningu sa snažím nepoľaviť a udržať si vyššie záťaže, aby som nestratila svalovú hmotu. Mám už dostatok skúseností, veď tento šport robím dvadsať rokov. Nič extra nevymýšľam, stále je to tá klasika na to, aby som si udržala svalovú hmotu, mala čo najnižšie percento podkožného tuku a správne načasovala formu na preteky.

Kde beriete motiváciu?
Kulturistika je mojím životným štýlom. Aj keď raz ukončím aktívnu činnosť, budem chcieť naďalej cvičiť a dodržiavať stravu. Mojou motiváciou je jednoznačne Dukla Banská Bystrica, ktorá je mojím zamestnávateľom. Je to moja práca a to je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa venujem kulturistike. Okrem Dukly sa chcem poďakovať ešte aj môjmu sponzorovi na doplnky výživy. Je to firma Scitec Nutrition. Viacerí sa ma pýtajú, dokedy budem ešte súťažiť, ale mňa tento šport v ničom neobmedzuje a mám ho rada. Hoci posledná fáza príprava je ťažšia a v tvrdšej diéte je človek bez nálady, stojí to za to...

V súčasnosti zažíva boom bikiny fitness. Čo na to hovoríte?
Aj mne sa najviac páčia bikinárky. Nie som zástancom svalov u ženy. Sama sa v bežnom živote snažím svaly čo najviac zakrývať. Vôbec sa nečudujem, že ženská kulturistika upadá, lebo vznikli krajšie kategórie. Bikinárky majú najkrajšie postavy, asi tak by mala vyzerať žena v skutočnosti. Kulturistiek ubúda aj preto, že v tomto športe sa nemôžete stať majsterkou sveta hneď, treba na to veľa rokov driny, pričom v bikiny fitness môžete vyhrať svetový šampionát aj za rok.

Vy ste si vybrali kulturistiku...
Pred 20 rokmi neboli také možnosti ako teraz. Vtedy, keď som začínala, bola len kulturistika. Keď vznikol fitness, bola som už majsterkou sveta v kulturistike. Potom pribudol bodyfitness a naposledy bikiny fitness. Nedávno otvorili novú kategóriu Physique, čo je jemnejšia forma ženskej kulturistiky. Uvidím, ako dopadnú MS a podľa toho sa rozhodnem, či prestúpim do Physique, alebo nie.

Text a foto: Ľubomír Chochula