Magazín
Havlík má popáleninu na stehne, je ohrozená jeho účasť na súťaži?
dátum: 21.11.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Tridsaťdeväťročný slovenský kulturista Štefan Havlík sa pripravuje na svoj druhý profesionálny štart, ktorý absolvuje 28. novembra na pretekoch Lou Ferrigno Legacy v Santa Barbare. Momentálne žije na Floride. Ako sa pripravuje, aké ciele si dáva a ako prekonal jeden šokujúci úraz, si môžete prečítať v prvej časti nášho rozhovoru.

Štefan Havlík momentálne žije v Miami Beach.

 

Čo ťa prieviedlo do Ameriky?

Som v Miami Beach, kde sa teraz rapídne ochladilo. Dnes ráno (19. 11. - pozn. red.) som sa zobudil ako cencúľ. Tu je bežne aj v zime 28 – 30 stupňov, preto dúfam, že sa to zasa rýchlo dá do normálneho stavu. Môjmu pobytu v Amerike hovorím služobná cesta na neurčito. Mňa tu priviedlo to, že aj napriek tým mojím dobrým výsledkom nemám na Slovensku seriózneho sponzora a už dlhodobo si hradím prípravu sám s výnimkou pár ľudí, ktorí mi pomohli. Ale nie sú to veľké peniaze, ktoré by riešili môj problém. Táto situácia ma dohnala k tomu, aby som hľadal inú cestu. Presunul som sa do Ameriky a uvidím, ako to bude vyzerať. Hľadám nové možnosti, nových reklamných partnerov, sponzorov, ktorí by mi pomohli v príprave, lebo na Slovensku to nevyzerá dobre. Okrem toho väčšina profi-súťaží sa odohráva v Amerike. Keď chceš, aby si dobre dopadol a aby ľudia o tebe vedeli, musíš si robiť piár, čo z Európy ide oveľa horšie. Z toho dôvodu je určite lepšie byť tu.

 

S kým si tam?

Som čerstvo ženatý, druhý raz som sa oženil. Som tu so svojou manželkou Veronikou, ktorá je 14-násobná majsterka sveta v karate. Svadbu sme mali na Slovensku. Ako sme sa dali dokopy? Vzhľadom na to, že Romana Voláka, čo je jej exmanžel, poznám už možno 15 rokov, on je tiež Košičan, tak som poznal aj Veroniku. Tie naše manželstvá, ktoré sme mali, nám nevyšli, tak každý hľadá svoje šťastie. Nejako sme si našli cestu k sebe.

 

Si v príprave na svoju druhú profesionálnu súťaž. Čo to budú za preteky?

Bude to 1. ročník pretekov Lou Ferrigno Legacy. Súťaž sa uskutoční v Santa Barbare. Ide o dvojdňové podujatie. V piatok 28. novembra sa uskutočnia preteky profesionálov v open kategórii a na druhý deň v sobotu budú na NPC pretekoch súperiť amatéri.

Profesionálny debut Štefana Havlíka - súťaž Wings Of Strengh Chicago 2013.

 

Svoj profi-debut si absolvoval vlani, keď si na súťaži Wings Of Strengh Chicago obsadil 7. miesto? Čo ti táto súťaž dala?

Hlavne som videl, ako funguje profesionálna súťaž, že preteky sa rozhodujú v prvých piatich minútach a potom už je to úplne jedno. Zistil som, že medzi tými profíkmi sa vôbec nestrácam. Keby to vtedy malo byť objektívne, tak moje umiestnenie by bolo oveľa lepšie. Ale bola to moja profesionálna premiéra, a tak som bol spokojný. Neriešil som výsledok, ale svoju formu a tá mi vyšla. Takže, bolo to dobré.

 

Trúfaš si na svojej druhej profi-súťaži skončiť vyššie a postúpiť do finále?

Neviem, aká bude konkurencia. Či mi to tentoraz vyjde, to bude závisieť aj od toho, akých budem mať súperov. Deadline na prihlášky bol 15. novembra. Zatiaľ nemám presné informácie o zozname pretekárov, kto všetko sa tam ukáže. Viem akurát tak o piatich až šiestich kulturistoch, čo sa objavilo na webe, keď zverejnili, buď videá alebo fotky z prípravy. Nemyslím si, že by som bol z nich najhorší, takže uvidíme. Dúfam, že sa mi podarí postúpiť do finále. V podstate na každej profesionálnej súťaži sa zbierajú body na Olympiu. Myslím si, že za posledné finálové miesto je jeden bod a potom to ide hore.

 

Na čo sa potrebuješ v posledných dňoch pred súťažou zamerať?

Hlavne na to, aby som neochorel, lebo ku konci diéty je telo tak vyčerpané a unavené, že je náchylné nachytať kade-čo. Snažím sa zamerať najmä na to, aby som bol zdravý.

Štefan Havlík je Terminátor. Štyri dni po popálení vriacou vodou vyzeralo jeho stehno takto.

 

Vraj sa ti nedávno stalo niečo horúce?

Pred tromi týždňami som utŕžil popáleninu na stehne. Stalo sa to v lietadle cestou do Miami, zhruba tri hodiny pred príletom. Manželka Veronika sa necítila dobre, chceli sme spraviť theraflu, vypýtali sme si vriacu vodu, tú nám doniesli v pohári a nám sa to podarilo prekotiť rovno na moju nohu. Mal som na nohách hrubé tepláky a tie sa mi nalepili na nohu. Hrozný pocit. Bŕŕŕ. Strašne to pálilo. V prvom momente som si myslel, že je po príprave a so súťažou sa môžem rozlúčiť, lebo bolo to dosť zlé a bolo to na dosť veľkej ploche. O niekoľko dní neskôr sa mi na tom popálenom mieste urobila jedna veľká hrubá chrasta, ale už to odpadáva. Dúfam, že do pretekov to úplne zmizne.

Predsa len, nemôže tento úraz, nehoda ovplyvniť tvoju formu?

Mohol som trénovať drepy, tie klasické veci, čo sa týka kvadricepsov, ale nemohol som cvičiť hamstringy, lebo to mám na prednej strane stehna. Nemohol som si ľahnúť na brucho a robiť klasické zakopávania, ale musel som sa nejako vynájsť. Ono to vždy tak bolo, že ak sa mi niečo pred pretekmi stalo, potom to vždy na súťaži dobre dopadlo. Keď som išiel na Arnold Classic, tak som dva týždne pred súťažou mal päť dní takú hnačku, že som ani nespal a schudol som sedem kíl, ale na výsledku sa to negatívne neprejavilo. Keď som štartoval v Grécku na jednej súťaži po majstrovstvách Európy 2011, tak som deň pred pretekmi spadol na motorke. Štyri hodiny som strávil v nemocnici, na hlave som mal stehy, trčali mi z nej nitky, celý som bol poškriabaný, ale natrel som to farbou a na pódiu som porazil malého Bulhara Christa Christova, ktorý dva týždne predtým vyhral na ME absolutku, lebo bola doma v Sofii. Skrátka, vždy, keď sa mi stane nejaká sprostosť, tak výsledok je nakoniec dobrý. Dúfam, že to bude platiť aj teraz.

 

Koľko momentálne vážiš?

Momentálne je to asi 104,5 kg. Na súťaži chcem mať formu, vôbec netuším, akú budem mať hmotnosť. V posledných dňoch pred súťažou je dosť kritické to udržať, aby to nepadlo. Keď budem mať 103 alebo 102,5 kg a bude to také, ako by som chcel, tak budem veľmi spokojný.

Ako a kde teraz trénuješ?

Trénujem jednofázovo každý deň. Chodím do fitka, ktoré nepatrí žiadnej kulturistickej osobnosti alebo legende, je to taká sieť fitnescentier. Celé telo mám rozdelené do štyroch tréningov a idem ich každý druhý deň. Čiže áčko, voľno, béčko, voľno, céčko... Ale v podstate cvičím každý deň, lebo aj počas voľného dňa robím kruhový tréning. Úplne voľno od tréningu si doprajem raz za desať dní, prípadne raz za dva týždne, zvyčajne je to spojené s nejakým cestovaním, keď mi na tréning nezvýši čas.

 

Ako kombinuješ v tréningu partie?

Mám nohy, kvadriceps a lýtka, potom prsia a biceps, chrbát a hamstringy, ramená a triceps. Kardio si nedávam, mojím kardiom je ten kruhový tréning.

 

Máš sparringpartnera?

Pokiaľ je to možné, tak si naložím na činku koľko zvládnem, ale tým vekom je to horšie. Momentálne tu na Floride trénujem sám, nemám sparringa. Keď potrebujem pomoc, musím si vo fitku niekoho odchytiť, ale nie je to na sto percent. Nemôžem drepovať s 260 kg činkou a mať za sebou človeka, ktorému neverím. Aj od toho sa odvíja môj tréning.

Eviduješ si svoje silové výkony?

Nie, ja to beriem vždy od toho posledného tréningu. Pamätám si, čo som urobil na poslednom tréningu a pokiaľ je to možné, snažím sa to minimálne vyrovnať alebo posunúť ďalej. Samozrejme, nikdy to nejde stále hore, sú to určité fázy, niekedy ideš silovo, niekedy nie, nedá sa celý rok zlepšovať každý tréning kilo na činke. Mám nejaké maximálky zafixované, čo som dokázal spraviť, ale už sa to ani nesnažím prekonávať.

 

Tvoj jedálniček?

Sacharidy si nepočítam. Snažím sa zjesť toho čo najviac. Keď to už do mňa nejde, vtedy je stop. V tomto smere sa neobmedzujem. Ale jem iba ryžu, zemiaky len výnimočne a to vtedy, keď už nemôžem ryžu ani vidieť. V tejto príprave som jedol zemiaky asi len raz. Tuky sa snažím držať do limitu 20 g na deň. Nemyslím si, že by som to niekedy prestrelil. Bielkovín mám 3 g na 1 kg hmotnosti. Z mäsa uprednostňujem, buď mleté hovädzie mäso alebo kuracie prsia. Denne je to asi pol kila mäsa.

 

Aké suplementy používaš?

Čo sa týka zdroja bielkovín, používam len čistý bielkovinový hydrolyzát, potom už len klasické veci – karnitín, predtréningový arginín, to je asi všetko, ja to s doplnkami nepreháňam. Kedysi som zjedol denne 100 kapsúl kadečoho, ale mal som z toho len hnačku.

 

!!! Druhú časť rozhovoru uverejníme zajtra !!!

 

NAJVÄČŠIE ÚSPECHY ŠTEFANA HAVLÍKA:

Amatéri: ME 2001 zlato do 90 kg, ME 2006 zlato do 90 kg, ME 2006 zlato zmiešané páry, ME 2010 zlato do 90 kg a absolútny titul, ME 2011 zlato do 100 kg, ME 2012 striebro do 100 kg, MS 2003 zlato do 85 kg, MS 2006 striebro do 100 kg, MS 2007 striebro do 100 kg, Arnold Classic 2012 absolútny titul.

Profesionáli: Wings Of Strengh 2013 siedme miesto.

 

Ľubomír Chochula