Magazín
Tatarka obľubuje cviky na triceps
dátum: 07.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Slovenský reprezentant v kulturistike, 35-ročný Peter Tatarka pochádza z Istebného, ale dlhodobo žije v Prahe. Reprezentuje SAKFST a štartuje za oddiel Dynamic Dolný Kubín. V roku 2012 vyhral na ME v Santa Susanne nielen svoju kategóriu do 100 kg, ale stal sa aj absolútnym majstrom Európy. V rámci prípravy na novembrové majstrovstvá sveta absolvoval 27. júla jeden zo svojich tréningov (ramená a triceps) v Mozolani Trainings Fitness Clube v Žiline, kde sa v ten istý deň zúčastnil reprezentačného zrazu.

Na "Európe" sa vám darí, ale na "svete" ste zatiaľ na medailu nedosiahli.

Dvakrát som zvíťazil na majstrovstvách Európy (v roku 2009 v Novom Sade a v roku 2012 v Santa Susanne), z toho na ME 2012 som sa stal absolútnym víťazom šampionátu. Okrem toho mám z "Európy" dve strieborné medaily (v roku 2005 v Brašove a v roku 2006 v Bratislave). Niekoľkokrát som triumfoval na majstrovstvách Slovenska. Na majstrovstvách sveta som bol už trikrát, ale ani raz som sa nedostal do finálovej šestky. Raz ma síce po nejakých diskvalifikáciách dodatočne posunuli na 5. miesto, ale to nie je ono. Teraz by som sa chcel prebojovať do finále už na pódiu.

Najskôr sa však musíte nominovať na MS 2013 (budú 4. – 8. 11. v Marakeši v Maroku).

To je jasné. Na Tatranskom pohári v Poprade (26. 10.) musím mať takú formu, ktorou si vypýtam miestenku na MS. Budem to však ladiť tak, aby som špičkovú formu mal až na svetovom šampionáte. Vynasnažím sa o to, aby som v rozhodujúcej časti sezóny bol čo najlepšie pripravený.

Z čoho pozostáva váš tréning?

Môj tréningový split je 4 + 1, jednotlivé dni mám označené a, b, c, d. V áčku trénujem prsia a bicepsy, v béčku kvadricepsy a lýtka, v céčku chrbát, hamstringy a brucho, v déčku ramená a tricepsy. Čo sa týka záťaže, zatiaľ silu mám, hoci ja som nikdy nebol silovým pretekárom, navyše som mal problémy s väzivom v kolene, takže som zo záťaží trochu ubral. Drepy robím so záťažou 160 kg, nie je to veľa, ale robím to až po rozcvičení, keď som už poriadne rozohriaty.

Skúste nám priblížiť tréning nôh.

Najprv mám predkopávanie (15 až 20 opakovaní) v supersérii s výpadmi, to sú štyri supersérie, potom je to leg-press (štyri série), kde robím 15 až 20 opakovaní, ale s maximálnou váhou okolo 400 kg je to 12 až 15 opakovaní. Potom sú to drepy, kde si s pracovnou váhou od 140 kg dávam 4 až 5 sérii. Počet opakovaní pri drepoch závisí od záťaže, je to od 6 do 12 opakovaní. Mám ešte technicky izolovaný cvik, ako sú predkopávanie s výskokmi.

Obľúbený cvik?

Všetky cviky mám rád, ale za predpokladu, že ma nič nebolí. Ono sa to strieda. Niekedy mám radšej drepy, inokedy je to sťahovanie tricepsovej kladky, ale celkovo obľubujem cviky na triceps.

Ako ste na tom so stravou?

Je zložená z komplexných sacharidov a bielkovín, mäsa, proteínov, aminokyselín. Možno po tréningu si dám ešte 20 až 30 gramov jednoduchšieho cukru v prípravku alebo v glukóze, ale už to obmedzujem. Znížil som príjem sacharidov, ale nepoužívam klasické sacharidové vlny. Bielkovín mám okolo 2,5 až 3 gramy na 1 kg.

Akú doplnkovú radu beriete?

Sú to prípravky značky Aminostar, základ tvorí proteín, beceáčka beriem vo veľkom množstve, crealkalín, glutamín, tribulus, teraz si objednám nejaký spaľovač, ďalej používam synefrín, synefrín plus a kopec ďalších, ešte pred spaním si dávam stimulant rastiového hormónu. Z tejto značky majú zo všetkého niečo, čo môžem použiť v každej časti prípravy.  

Od minulého zrazu, ktorý bol 22. júna, ste schudli a zlepšili ste si postavu. Je vidieť, že ste na sebe pracovali.

Za štyri týždne som schudol štyri kilá. Ako som spomínal, znížil som príjem sacharidov a niekedy som zaradil dvojfázový tréning. Ráno to bol, buď nejaký "kruháč" alebo kardio. Naplno na dvojfázový silový tréning prejdem asi dva mesiace pred súťažou. Jednu svalovú partiu budem cvičiť ráno a druhú večer.

Máte čas na iné športy?

Na doplnkové športy mi nezvyšuje žiadny čas, ale baví ma chodiť na prechádzky so psom, ktoré s ním denne absolvujem, aby som ho vyvenčil.

Kto je vašou oporou?

Hlavne moja priateľka, s ktorou žijem v Prahe. Podporujú ma tiež kamaráti z fitka. Od rodiny som ďaleko, ale keď prídem domov, cítim, že mi všetci doma držia palce, čítajú o mne články a sú na mňa pyšní, čo ma teší.

Pochádzate z Oravy, ale žijete v Prahe, prečo?

Predtým som sedem rokov žil v Čelákoviciach, čo je neďaleko Prahy, kde som po vysokej školy nastúpil do hutníckej firmy Kovohute. Keď v tomto podniku začali prepúšťať, rozhodol som sa skúsiť to, čomu rozumiem a čo ma baví. Presťahoval som sa do Prahy, kde pracujem ako osobný tréner. Ukázalo sa, že táto práca ma dokáže uživiť lepšie ako tá, ktorú som robil predtým.

Koľko rokov sa venujete kulturistike? Čo vás inšpirovalo?

Trénujem už skoro 20 rokov a súťažiť som začal v roku 1998, bolo to v kondičnej kulturistike. Od začiatku sa mi páčili veľké svaly. Motivovalo ma to, keď som videl ako sa mi mení postava, rastú mi svaly. Cvičiť som začal už na strednej škole, tam ma to v podstate chytilo za srdce.

Vaším osobným trénerom je reprezentačný kolega Peter Kokoška. Aký je?

Je dobrý tréner, pozná ma dôkladne. Spolupracujeme od začiatku mojej kariéry, od mojej prvej súťaži v kondičnej kulturistike. Spočiatku mi všetko radil, ale časom som nazbieral skúsenosti, viem už, čo a ako, a konzultujem s ním len záverečnú prípravu.

Text a foto: Ľubomír Chochula