Magazín
Tatarka teraz myslí na MS, potom ho čaká rodičovstvo
dátum: 11.11.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V sobotu 8. novembra otestoval naše moderné fitko Mozolani Fitness Solinky v ZOC Max absolútny majster Európy v kulturistike (2012) a bronzový medailista na vlaňajších IFBB majstrovstvách sveta v kategórii kulturistika do 100 kg. Absolvoval tréning chrbta. Ešte pred tréningom a následným videorozhovorom absolvoval s nami interview pre náš web.

Aké cviky si na chrbát dávaš?

Snažím sa pár cvikov dať ťažkých, takých základných, zhyby, príťahy v predklone, mŕtve ťahy teraz nerobím v tréningu chrbta, ale dávam rumunské mŕtve ťahy na hamstringy, takže spodný chrbát sa tam taktiež zapája. Potom rôzne priťahovacie cviky. Teraz už budovať hmotu je neskoro, ale sústredím sa na vrch chrbta, spodnú časť ten stred mám dosť vyvinutý oproti tomu hornému medzi lopatkami tomu trapézovému svalu. Teraz sa budem viac na to zameriavať.

 

Aké počty opakovaní a počty sérii robíš?

Väčšinou trávim v posilňovni vyše hodiny. Robím veľa sérii, veľa cvikov. Na ten chrbát mi vyjde minimálne päť cvikov. Počet opakovaní u ťažších cvikov je minimálne šesť, maximálne, ak už znížim záťaž, tak 15. To už sú tie posledné cviky, keď sa to snažím napumpovať, čo sa to dá. Vtedy relatívne používam menšiu hmotnosť, ale tých 15 opakovaní, aby to už bolo na zlyhanie. Počet sérii na jednotlivé cviky, štyri minimálne, päť väčšinou.

Robíš aj supersérie?

Robím niekedy supersérie, dva cviky spojím na ten chrbát alebo zhadzovanú sériu, ktorá je väčšinou tá posledná séria. Keď jedenkrát zhodím záťaž a ešte to poriadne dorazím.

 

Radšej cvičíš s činkami alebo na strojoch?

Oboje mi vyhovuje. Snažím sa udržať hmotu, vyprodukovať čo najviac testosterónu, hormónov tými voľnými váhami. Až ku koncu tréningu prídu na rad stroje, kde je to pohodlnejšie.

Máš sparringpartnera?

Mám už niekoľko rokov sparringpartnera v Prahe. Spočiatku to bol môj klient, ale časom to prerástlo v také priateľstvo, že už cvičíme ako kamaráti stále spolu. On je vytrvalý, vládze. Aj dva tréningy denne dávame spolu. Možno až 95% času, ktorý trávi v posilňovni, je so mnou. Nie je to žiadny kulturista, ani sa neplánuje ním stať, chce si len vybudovať svaly. Na začiatku bol trochu viac pri tele, naberal hmotu a tá jeho forma za tie dva roky alebo koľko spolu cvičíme je taká, že svaly má dostatočne vyvinuté. Už vyzerá dobre.

 

Aké máš silové výkony?

Teraz mi trochu klesla sila, ale aj keď mám silu, tak váhy nemám veľké. Benchpress, maximálne jedno opakovanie 150 kg, ale niekto s tým cvičí 15 opakovaní. Ale keď si zhodím tú stopäťdesiatku, tak so stovkou dám ešte 20 opakovaní. Skôr mám asi vytrvalejšie, húževnatejšie svaly ako silovo disponované. Moje silové výkony sa nemenia tak často, takže si ich pamätám. Maximálne výkony nerobím na jedno opakovanie, na drepoch dávam 3 – 4 opakovania so 180 kg, benchpress cvičím so 120 – 130 kg a 5 – 6 opakovaní. Mŕtvy ťah klasický na chrbát moc necvičím, ale keď ho zaradím, tak so 180 – 190 kg párkrát. Nevenujem sa silovému tréningu zámerne. Dlhodobo sa venovať len silovému tréningu, aby som nabral iba silu, to je zdržiavanie sa a musí to vyhovovať konštrukcii tela. Ja asi od prírody nie som tak silovo disponovaný, lebo inak by tie moje výkony po toľkých rokoch museli byť niekde inde, ale nejde to.

Mal si už nejaké vážnejšie zranenie?

Vážnejšie nie, sem-tam väzy okolo kolena, ale to už bolo pred niekoľkými rokmi. Vtedy som mal aj tréningový výpadok, ale nie moc dlhý. Ono sa to tým rehabilitačným cvičením postupne vracalo do normálu a netrvalo viac ako mesiac a bol som znovu v poriadku.

 

Ako zabraňuješ stagnácii?

Tým spôsobom, že každý tréning je trochu iný. Už len či zmením poradie cvikov a zaradím iné cviky, vymením za iné cviky, lebo tých cvikov na danú svalovú partiu je veľmi veľa. Druhý spôsob, aby nenastala stagnácia, je zmena splitu alebo počtu voľných dní v danom týždni. Napríklad, ak mám väčšie váhy v objemovom období, tak si doprajem viac voľna, cvičím 3 + 1, ale telo mám rozdelené do štyroch dní, takže sa to tam mieša, ale ten voľný deň príde už za tri a nie za štyri dni alebo za dva dni, aby som poskytol viac oddychu svalom.

Koľko sacharidov a bielkovín si prijímal v ostatnom období.

Vo štvrtok (6. 11.) som mal posledný vysokosacharidový deň so 400 - 500 g a potom som sacharidy utlmil na 100 g. Bielkoviny nemám presne spočítané, ale malo by to byť 3 g na 1 kg telesnej hmotnosti. Viac sa nedá, to by som musel jesť štvrť kila mäsa na jednu porciu.

 

Bez ktorého jedla by si si nevedel predstaviť deň?

Keď súťažím a pripravujem sa, tak to nie je o mojom prianí. Keď mám voľnejšie obdobie, tak mäso musím mať vo svojom jedálničku. Obľubujem hovädzie mäso na rôzne spôsoby, hlavne stejky a z bezmäsitých jedál si najlepšie pochutím na bryndzových haluškách. Na to sa najviac teším po súťaži. Na bankete po Tatranskom pohári v Poprade som si dal halušky aj s kapustou aj s bryndzou.

 

Máš sponzora?

Dlhodobo spolupracujem s Aminostar, poskytujú mi všetky doplnky výživy, vitamíny, minerály. Základom je CFM proteín, jem veľa beceačiek, tribullus pred spaním, glutamínu taktiež veľa spotrebujem, ako pred tréningom, tak i pred spaním a v závere prípravy to bolo už aj pred tréningom ráno nalačno, ďalej spaľovače a iné. Ja doplnky beriem skoro až do konca prípravy. Keď je súťaž v sobotu, tak ešte v stredu si dávam proteín po tréningu i beceačka a glutamín pred spaním a tribullus. Okrem kreatínu asi všetky. Keď je už cukrovacie obdobie, tak si ešte dám L-carnitine, nejaký draslík a vitamíny.

 

Ako odvodňuješ?

Najskôr by sa malo viac vody vypiť, to dodržiavam, ale nepreháňam to, lebo som s tým nemal dobré skúsenosti. Viac ako osem litrov vody mi potom moje telo ako keby nechcelo vypustiť, akoby to nestihlo za tie dva dni vytiecť. V utorok a stredu prestávam soliť a držím to až do súťaže. Niekto ešte aj v stredu veľa solí, ale ja nepracujem s tým sodíkovým efektom, že najskôr veľa soli a potom veľa draslíka. Ako som spomínal, solím do stredy a potom pridám trochu draslíka pred súťažou v tie cukrovacie dni. Vo štvrtok už vypijem len asi liter vody a v piatok je to už len malá káva. Keďže ja jem len varenú ryžu, tam trochu tých tekutín je aj tam, ale v piatok a sobotu nepijem skoro vôbec, len tú raňajšiu kávičku.

Na Tatranskom pohári si ako absolútny víťaz vyhral automatickú práčku. Už ju máš doma v Prahe?

Ešte nie, zatiaľ som si ju nechal u svojich rodičov na Orave. Prídem si po ňu vtedy, keď sa vrátim z Brazílie. Ešte je zabalená.

 

Manželka je momentálne s tebou na Orave?

Už nie. V nedeľu ráno som ju po Tatranskom pohári viezol do Žiliny, kde nasadla do rýchliku a odcestovala späť do Prahy kvôli práci. Je posledné dni v práci, ale už pôjde na materskú dovolenku, lebo v decembri okolo Vianoc čakáme bábätko. Bude to chlapec. Meno sme mu zatiaľ nevybrali, stále sa ešte rozhodujeme. Obaja sa na potomka veľmi tešíme. Práve tá nová práčka sa nám teraz veľmi zíde, lebo naša stará práčka už melie z posledného. Je to taká dobrá náhoda... Moja manželka mi do kulturistiky veľmi nerozpráva, neprekáža jej to, že sa venujem tomuto športu. Obaja sme pracovne dosť vyťažení, takže si nemáme kedy liezť na nervy a doma sa stretávame až večer. Ona bola na začiatku moja klientka.

Onedlho sa ti zmenia priority...

Aktuálne sa sústredím na MS a môj výkon, ale po návrate zo svetového šampionátu sa budem venovať rodine. Bude to náročnejšie, malý syn, bývanie bude treba vyriešiť, bude viac starostí, preto v tejto chvíli neviem, kedy sa zapojím do ďalšej prípravy na rok 2015.

 

K profíkom ťa to neťahá? Ako absolútny majster Európy by si mohol požiadať o profi-kartu.

O tomto nerozmýšľam, profi je o niečom inom.

Vlani si na MS v Maroku získal bronz. Čo chceš dosiahnuť na MS v Brazílii?

Doteraz som bol na piatich svetových šampionátoch, v Katare, Bahrajne, Južnej Kórei, Azerbajdžane a Maroku, pričom do finále som sa dostal jedine v Maroku, kde to bola napokon medailová priečka. Dobre viem, aké ťažké je dostať sa do finálovej šestky. Na Tatranskom pohári som nemal zlú formu a za ten týždeň aj niečo od tohto podujatia sa mi forma, dúfam, ešte zlepšila. Ale ako to u mňa býva, pokiaľ to neodvodním, tak nie som až tak spokojný, je to síce väčšie, ale nie je to až tak ostré. Uvidíme. Na MS 2014 zabojujem o čo najlepšie umiestnenie. V Južnej Amerike som ešte nebol. Na americkom kontinente som bol len v Las Vegas, keď sme išli na súťaž v benchpresse. Som zvedavý, aké to bude v Brazílii, hoci som počul, že to nie je až tak veľmi bezpečná krajina...

 

Cesta do Brazílie bude zrejme strastiplná....

Počítam s tým, že cestovanie bude náročné. Myslím si, že bude trvať celý deň, kým sa dostaneme na hotel. Na cestu si spravím mäso a zoberiem si ho so sebou. Budú to plátky mäsa, ktoré trochu viac vysuším v rúre, aby sa nekazilo a aby som v lietadle mohol mať bielkoviny z mäsa.

Tým, že si úspešný, si si na seba uplietol bič. Športová verejnosť od teba bude očakávať ďalšiu medailu. Uvedomuješ si ten tlak?

Klamal by som, keby som povedal, že to nevnímam. Cítim určitý tlak, napätie, je to taká vnútorná zodpovednost nebyť horší ako minulý rok, ale čo sa týka formy, môžete mať lepšiu formu a skončíte nižšie. Je to nevyspytateľné. Záleží na tom, kto príde na MS, ako sa to vyvinie... Chcem obhájiť medailu, ale som realista. Predtým som sa štyrikrát nedostal do finále, ale po stránke formy to nebolo slabšie ako vlani, keď som obsadil tretie miesto. Dúfam, že si na MS v Brazílii finále vybojujem. Ak tam bude kategória do 95 kg, tak sa do nej váhovo zmestím. V propozíciach táto kategória figuruje, tak dúfam, že sa na tom nič nezmení, lebo vlani deväťdesiatpäťka nebola a musel som štartovať v kategórii do 100 kg, hoci som vážil 93 kg.

 

Ľubomír Chochula