Magazín
Rozhovor s bikiny fitneskou Andreou Neumannovou
dátum: 06.11.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Dvadsaťštyriročná bikiny fitneska Andrea Neumannová sa tri roky venuje cvičeniu, súťaží v rámci SAKFST druhý rok a štartuje za klub Mozolani Trainings. Chcete vedieť o nej viac? Prečítajte si náš rozhovor!

Prečo práve bikiny fitness?

Nebol to môj nápad, ale ako som cvičila vo fitku, prišiel za mnou jeden pán, ktorý mi povedal, že by ma začal trénovať na bikiny fitness, pretože vidí vo mne potenciál. Vtedy som si povedala: prečo nie, tak to poďme skúsiť. Skúsila som a zapáčilo sa mi to.

 

Čo sa ti na bikiny fitness páči, prečo napríklad neskúšaš šťastie v bodyfitness?

V bikinách sa mi veľmi páči, že sú dievčatá ženské a predsa majú aj svaly. Hoci vidieť na nich tie svaly, nemajú mužské črty. Páčia sa mi ladné pohyby, celkovo prezentácia, ktorá je iná ako v bodyfitness. Ten ma inšpiruje, páčia sa mi formy najlepších bodyfitnesiek, ale určite by som nechcela byť v objemovej fáze v bodyfitness.

 

Ale napríklad Adela Ondrejovičová nie je ani v objemovke moc veľká.

Ale ja nie som Adela a viem, ako by som vyzerala, keby som bola v bodyfitness. Ona má asi skvelú genetiku a je veľmi prísna na seba, preto je taká úspešná. Brutálny rešpekt!

 

Je tvojím snom zúčastniť sa majstrovstiev sveta, Európy alebo niektorých prestížnych zahraničných súťaží v rámci IFBB?

Každou sezónou sa posúvam vyššie. Dúfam, že na jar 2015 sa posuniem zasa o krok dopredu. Rada by som sa nominovala na „Európu“, je to mojím cieľom, trúfam si.

Zrekapituluj svoje umiestnenia od prvej po zatiaľ poslednú súťaž?

Na svojej prvej súťaži, ktorou boli majstrovstvá Slovenska v Nitre, som v apríli roku 2013 skončila na šiestom mieste. O týždeň neskôr som bola na Mozolani Classic 3 až štrnásta. V apríli 2014 som na slovenskom šampionáte v Nitre obsadila deviate miesto. O dva týždne neskôr som bola na Mozolani Classic 4 dvanásta. Zatiaľ najlepšie umiestnenie som dosiahla na Mozolani Fitness Cupe 2014 (5. 10.), kde som skončila piata. Vtedy som mala najlepšiu formu zo všetkých svojich súťaží. Teraz na Tatranskom pohári 2014 (1. 11.) to bola šiesta priečka. Na tejto súťaži som bola so svojou prezentáciou vcelku spokojná, ale s formou nie. Bolo tam veľa krásnych dievčat. Mám veľkú motiváciu a na jar 2015 to budem chcieť rozbaliť.

 

Predtým si robila nejaký šport?

Nie, nikdy v živote.

 

Máš vzor?

Páči sa mi Denisa Hargašová, ktorá má pekne vysekané brucho, stehná, ešte, ak doladí tie ramená, bude to perfektné. Je krásna, jej forma sa mi páči úplne asi najviac zo všetkých na Slovensku. Zo zahraničnej scény sa mi najviac páči Nathalia Melo. Ja ju zbožňujem. Takisto sa mi páči Michele Lewin, hoci ona už nie je v bikinách, ale je tiež brutálna.

 

Ako vidíš samú seba?

Myslím si, že stehná mám zlé, sú moc veľké, na jar by som chcela odbúrať nejaké to svalstvo z nôh, určite aj tuk, taktiež by som rada zlepšila brucho a trochu zväčšila ramená, ale zasa nie veľmi.

Ako si trénovala v jesennej sezóne?

Najskôr som mala riadnu objemovku, počas ktorej som nabrala až sedem kilogramov za tri-štyri mesiace. Tréningy som si rozdelila na všetky svalové partie. Robila som polhodinové kardio na zohriatie, objemové tréningy a sacharidové vlny. Prvé dva týždne to bolo 2 + 1, druhé dva týždne to bolo 3 + 1. Keď som prešla na predsúťažnú diétu, môj príjem sacharidov neprekročil dennú dávku 50 g. Každé ráno som nalačno robila kardio v trvaní 90 až 120 minút, následne to boli spaľovacie cviky na brucho a nohy, potom som pracovala ako osobná trénerka a neskôr som ešte mala silový tréning (45 – 50 minút). Takže som cvičila dvoj až trojfázovo. V rysovacej fáze som cvičila tak, že som sa snažila zoštíhliť nohy, bolo to veľa opakovaní, veľa sérii, ale na vrchnú časť tela som cvičila ako v objeme, keďže som nechcela stratiť svaly na ramenách a chrbte, ktoré som naberala veľmi ťažko.

 

Budeš niečo v tréningu meniť?

Chcem zmeniť tréningový plán i jedálniček. Už nebudem robiť klasickú objemovku. Určite pôjdem do objemu na vrchnú časť cvičením, ale stravou nie. Nechcem rapídne nabrať na svaloch aj na tuku, lebo musím zoštíhliť nohy. Tie aj prestanem cvičiť asi tak na mesiac. Teraz si dva týždne oddýchnem a potom sa pustím naplno do tréningu. Sľubujem sebe, že tie chyby napravím a bude to na sto percent.

Čo sa týka stravy, ako je to u teba?

Nakoľko som veľmi alergická na veľa vecí, tak v lepšie dni si ráno dávam štyri vajíčka s jedným žĺtkom, ostatné sú bielka, nedochucujem ich, dávam si k tomu 2 ks ryžových chlebíčkov a zeleninu. Ďalšie jedlo mám mäso s ryžou, potom jem čisté mäso, občas tuniaka, večer pred spaním si dávam polovicu tvarohu s ľanovými semiačkami alebo s lyžičkou oleja.

 

Vymenuj tie obmedzenia, čo nemôžeš jesť.

Nemôžem celozrné produkty, ovsené vločky, lieskovce, oriešky, jahody, kiwi, morské plody a ryby, niektoré mliečne výrobky, jablká, med, veľmi veľa vecí nemôžem, najnovšie by som mala aj vajíčka obmedziť.

 

Suplementy môžeš užívať?

Niektoré výživové doplnky mi nerobili dobre, takže teraz už mám osvedčené, ktoré používam a nespôsobujú mi nič okrem občasných vyrážok na tvári. To je preto, že takmer všetky obsahujú stopy po orechoch. Radšej budem žiť zdravšie, hoci aj s vyrážkami ako bez hlavných zložiek, ktoré potrebujem. Určite sa nebudem napchávať všelijakými blbosťami, umelými vitamínmi a pod.

Stravu si pripravuješ sama?

Samozrejme, jedlo si pripravujem každý večer na deň dopredu. Inak sa nedá, lebo ráno idem na tréning, potom pracujem ako osobná trénerka a potom mám ďalší tréning. Keď prídem domov, pripravujem si jedlo. Je to 600 g kuracích pŕs, na šesť porcií rozdelených po 100 g s brokolicou a ryžou. Svoje recepty dávam aj na svoj FB profil.

 

600 g mäsa, to je dosť na ženu...

No áno, ale z čoho iného budem čerpať bielkoviny, keď iné nemôžem, ani ryby, dokonca ani vajíčka by som najnovšie nemala. Takže ja ráno začínam s mäsom.

 

Keby si prešla na vegetariánsku stravu?

Ja mäso potrebujem. Tvaroh mi robil dobre, ale napríklad sóju by som mohla iba dvakrát týždenne, nie každý deň kvôli tým mojim obmedzeniam.

 

Na pódiu ste súperky, ale mimo súťaží, je možné udržiavať kamarátska vzťahy s inými bikinárkami?

Samozrejme. S Denisou Hargašovou, Jankou Milovou, Miškou Brutenič, Veronikou Guľášovou, Jankou Látkovou, Erikou Tarkuličovou, Sabínou Plevákovou, Jankou Majerníkovou i Karinou Antovskou. Som v kontakte s viacerými, s niektorými viac, s inými menej.

 

Rodičia podporujú tvoju športovú kariéru?

Teraz už áno, ale v prvom roku nie, lebo sa báli o mňa. Nevideli v tom zmysel, v tej strave, v tom všetkom, mysleli si, že idem proti svojmu organizmu, ale postupne prišli na to, že som dosiahla pravý opak. Tým pádom ma začali podporovať a teraz ma už úplne podporujú. Som rada, že je to tak a ďakujem im za to.

 

Ľubomír Chochula

 

Súvisiace články