Magazín
Maliňák patrí medzi favoritov na každej súťaži
dátum: 31.10.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Majster sveta v klasickej kulturistike (2012) Ľuboš Maliňák sa podľa formy rozhodne, či bude v sobotu 1. 11. štartovať na Tatranskom pohári, kde mimochodom vlani zvíťazil medzi 'klasikmi'.

Kedy padne definitíva ohľadne tvojej účasti alebo neúčasti?

Rád by som štartoval na Tatranskom pohári, ale stále to zvažujem, lebo majstrovstvá sveta 'klasikov' budú až v polke decembra. Prihlásený som, ale rozhodnem sa podľa formy deň pred pretekmi.

 

Ako často trénuješ?

Mám čo robiť, aby som skĺbil moju prácu, starostlivosť o synov a rodinu s tými mojimi tréningmi. Som rád, že stíham aspoň jednu tréningovú fázu denne. Pracujem v Centre voľného času v L. Mikuláši, kde sa venujem deťom a mládeži. V dopoludňajších hodinách organizujem športové súťaže, na ktorých aj rozhodujem. A popoludní sú to záujmové útvary. Rodina je pre mňa veľmi dôležitá. Naši dvaja synovia (jeden má 8 a druhý 10 rokov) hrajú hokej. Takmer každý deň majú tréningy a cez víkendy zápasy. Preto veľa času trávim na týchto tréningoch a zápasoch.

 

Ako trénuješ?

Až na výnimky, keď mi plán naruší pracovný alebo rodinný režim, sa snažím trénovať každý deň. Prestávku mám len z vynútených príčin. Moje tréningy sa vždy snažím vtesnať do hodinového časového limitu, prípadne aj kratšie, ale napríklad pri tréningu nôh sa to ani nedá. Trénujem intenzívne a takmer bez prestávky. Je to môj štýl. Viem, že mi to prináša výsledky. Základom úspechu v tréningu nie je ani tak výber cvikov alebo celkový objem práce, ale intenzita, čo človek dokáže urobiť v čo najkratšom čase.

Robíš aj kardio?

Nerobím žiadne kardio. Ani to moje intenzívne plávanie, ktoré som predtým robil raz až dvakrát týždenne. V lete by mi to s tým časom aj vyšlo, ale vtedy som mal nanešťastie problém s trieslami. Plávam hlavne prsia a to dosť intenzívne i dlho a tie kopy nohami pri tomto štýle plávania mi robili veľké problémy. Teraz, keď je to moje trieslo na tom lepšie, by som už mohol plávať, ale z časových príčin to nejde.

 

Je tvojou túžbou vrátiť sa na medailové posty na MS 2014?

Keď človek dosiahne vrchol, keď je majster sveta a niekoľkonásobný majster Európy, tak na každej súťaži chtiac-nechtiac patrí medzi favoritov. Túžim po úspechu. Vlani som bol na 'svete' štvrtý a teraz chcem byť lepší. Urobím všetko, aby som to dokázal. Treba ísť krok za krokom. Najskôr treba zvládnuť elimináciu, lebo aj tam sa môže stať všeličo, potom semifinále a postúpiť do finále, kde sú už karty rozdané zaujímavo a môže to dopadnúť akokoľvek.  Samotný postup do finále je úspechom, je to taká čerešnička na torte. Keďže je to možno moja posledná sezóna, rád by som sa na MS rozlúčil s výbornou formou. Ak sa mi to podarí, budem spokojný.

 

Ľubomír Chochula