Magazín
Exkluzívne hodnotenie repre-trénera po MS žien
dátum: 29.10.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
V utorok 28. októbra navštívil Mozolani The Fitness Authority reprezentačný tréner SAKFST pre ženy Ľuboš Matejička, s ktorým sme sa porozprávali o veľkom úspechu slovenských pretekárok na IFBB majstrovstvách sveta v Montreale.

Na snímke je reprezentačný tréner Ľuboš Matejička.

 

Aké to boli majstrovstvá sveta?

Každý šampionát, či už európsky alebo svetový je niečím výnimočný, každý je v niečom iný. Tento pre nás je veľmi hodnotný z toho hľadiska, že to bolo asi po prvý raz, keď všetky naše dievčatá postúpili do finále MS. Lebo vždy sa stáva, že keď sú nejaké nové dievčatá, tak nepostúpia do semifinále a finále, ale to je súčasťou športu. Úspech bol zvýraznený tým, že sme mali veľa medailí. V Pohári národov sme boli na druhom mieste, čo je veľmi potešiteľné, vyhrala Ukrajina asi o 4 body a tretia bola Brazília.

 

Šampionátov ste absolvovali už veľa, takže máte s čím porovnávať. Tieto MS v Montreale boli organizačne zvládnuté?

Šampionát bol organizačne pripravený dobre. Aj s celým zázemím. Ubytovanie bolo dobré, strava bola presne taká, aká mala byť pre športovcov. Majstrovstvá sveta boli na veľmi slušnej úrovni, konali sa nie v športovej hale, ale v divadle s veľkým pódiom a veľmi pohodlným sedením pre divákov. Záujem divákov bol adekvátny významu tejto súťaže.

 

Poďme k hodnoteniu jednotlivých kategórii, začneme kategóriou fitness.

Dominika Multáňová štartovala vo fitness do 163 cm. Je to veľmi talentovaná fitneska, toto mladé dievča máme ako v úvodzovkách odchov z fitness detí. Na to, aká je mladá je veľmi úspešná v kategórii juniorov i kategórii dospelých, o čom svedčia jej tituly majsterky sveta. Postavou ešte má nejaké rezervy, pretože je ešte mladá. Predsa len tie dievčatá, ktoré sú staršie, majú viac rokov nacvičených, ale do budúcnosti to zvládne. Zostavou je veľmi dobrá, ale má na to, aby ju mala ešte lepšiu, len treba niečo urobiť s hudbou. Povedal som jej, že na súčasné pomery tá hudba nemôže byť takáto pomalá. Ale summa-summarum dosiahla na MS v Montreale vynikajúci výsledok. Ďalšia naša pretekárka Barbora Sečkárová-Bunčáková súťažila vo fitness nad 163 cm, kde obsadila 3. miesto. Mnohí by mohli polemizovať, prečo neskončila druhá. Barbora môže byť rada, že skončila tretia, lebo po semifinále to vyzeralo veľmi zle. Z jedného dôvodu: Barbora sa môže ešte zlepšiť aj v postave, hlavne, čo sa týka brušného lisu, aj v zostave. Keď chce byť niekto úspešný medailista a mať najvyššie ambície, musí mať špičkovú zostavu. Barbora zostavu má dobrú, ale nie takú špičkovú, ako majú ostatné súperky. Ona sa zostavou prepadla na 6. - 7. miesto a to ju potom v celkovom hodnotení dalo na nižšie priečky. Verím, že nájdeme nejaké riešenie a posunieme to dopredu.

 

V bodyfitness sme mali Adelu Ondrejovičovú, ktorá potvrdila kvalitu.

Adela naplnila svoje ambíciu, vyhrala svoju kategóriu. Absolútny titul nezískala, ale ja boj o absolútne víťazstvo nepovažujem za podstatný. Vyhrala svoju kategóriu. Bodka. Je vynikajúca. Chcem poznamenať, že po Arnolde (11. miesto – pozn. red.) mi Adela telefonovala, bola veľmi sklamaná, plakala, ale ja som jej povedal, že to sa stáva, to je bežnou súčasťou športového života. Niekedy človek, keď niečo robí alebo športuje, tak sa potkne alebo sa niečo prihodí, niečo neočakávané, čo ho trochu prekvapí. Na Arnolde sa to stalo Adele. Hneď som jej povedal, že pre nás to nič neznamená, že je to jedno. Vznikol tam rozhodcovský lapsus, bol tam nový rozhodca, ktorý to trochu prehliadol, trochu mu to ušlo, skrátka sekol sa. Ale aj to patrí k životu. Kto nič nerobí, ten nič nepokazí.

 

V bikiny fitness reprezentovala Slovensko až pätica pretekárok...

V kategórii do 163 cm sme mali dve dievčatá. Stanislava Prítrská skončila na 6. mieste. Stanke tentoraz forma až tak nevyšla, dosť bola subtílna, štíhla, ale to sa dá do budúcnosti napraviť. Má na to, pretože má veľmi dobrú koncepciu postavy, rezervy sa dajú ľahko odstrániť. V rovnakej kategórii štartovala aj Miša Brutenič, ktorá urobila najviac práce, pretože ešte začiatkom leta to s ňou vyzeralo veľmi biedne. Vtedy ju trápili zdravotné problémy, ktoré našťastie pominuli. Nastúpila na cestu tvrdého tréningu. Sama sa k tomu odhodlala, sama sa pre to rozhodla a sama si to v hlave nejako upratala, že išla do toho natvrdo a dokázala to. Miša Brutenič je dôkazom toho, že všetko sa dá, len treba chcieť. Každý má všetko zakódované v hlave a keď vie, čo chce, je len otázkou času, kedy to dosiahne. V kategórii do 166 cm sa predstavila Denisa Hargašová. Jej to v juniorskej kategórii nevyšlo, teraz sme to vyskúšali, aké by to bolo medzi ženami. Na nominačných pretekoch v Žiline mala dobrú formu, všetko bolo v poriadku. Tak sme išli do toho a Denisu sme nominovali na MS žien, na ktoré sa pripravila zodpovedne. Jej túžbou a cieľom bolo zúčastniť sa takéhoto veľkého podujatia a na ňom dobre obstáť, čo sa jej podarilo. Ale nebola to náhoda, bol to výsledok systematickej práce. Denisa skončila na krásnom druhom mieste, z čoho bola milo prekvapená a uvidíme, čo bude ďalej. Všetko má pred sebou, je to mladé dievča, všetko má vo svojich rukách. V kategórii do 169 cm súťažil ďalší nováčik Jana Milová. Na nominačných pretekoch v Žiline som zbadal, že sa výrazne zlepšila, lebo predtým ten jej štandard bol dosť chatrný. Zlepšila sa, nuž tak dostala šancu, ktorú využila a skončila na krásnom piatom mieste. Takisto je to mladé dievča a všetko má pred sebou. V najvyššej kategórii nad 172 cm sme mali Olíviu Pohánkovú, ktorej to na ME 2014 moc nevyšlo, ale vtedy som jej povedal, že to nie je žiadna tragédia. Je to mladé dievča a ako čerstvá víťazka na Arnolde mala pred MS 2014 tiež veľké ambície. Trochu zostala prestrašená, keď ju v prvom porovnávaní nevyvolali. Zostala z toho mierne šokovaná, ale dievčatá sa musia naučiť, že to ešte nič neznamená. Nakoniec Olívia získala striebornú medailu, je to pre ňu ďalšia výzva a pokračujeme ďalej.

Na snímke zľava sú: Olívia Pohánková (striebro bikiny fitness), Adela Ondrejovičová (zlato bodyfitness), Dominika Multáňová (zlato fitness), Jana Purdjaková (absolútne zlato physique), Jana Milová (5. miesto bikiny fitness), Stanislava Prítrská (6. miesto bikiny fitness), Denisa Hargašová (striebro bikiny fitness) a reprezentačný tréner Ľuboš Matejička.

 

Brutenič, Hargašová a Milová si náklady na MS hradili z vlastného vrecka. Výsledky dosiahli dobré, čiže všetko by im asociácia mala automaticky preplatiť, nie?

Všetko si zaplatili sami, ale neboli béčko, boli áčko, lebo výkonnosťou si to zaslúžili. Keby aj zaplatili neviem čo a boli v slabej forme, tak by nemali šancu odísť na MS. Museli si to zaplatiť, lebo vzhľadom na naše obmedzené možnosti, sme mohli postaviť určité množstvo pretekárov. Ako reprezentačný tréner som na Výkonný výbor SAKFST napísal žiadosť, kde žiadam o preplatenie nákladov na vycestovanie na MS na základe dosiahnutých výsledkov a výkonnostných kritérií. V piatok zasadne VV a rozhodne čo ďalej. Dúfam, že rozhodne dobre, ale to je už vec VV.

 

V kategórii women´s physique dokázala Jana Purdjaková, že je to športovec par excellance.

V tejto kategórii sa Janka Purdjaková predstavila už na MS 2013 v Kyjeve, kde bola po prvý raz táto kategória. Kategória kulturistika žien sa zrušila a adekvátne ju zastúpil women´s physique. V tejto kategórii dievčatá nie sú až tak extrémne objemné a svalovo disponované, ale musia byť súmerné, estetické, musia dobre vyzerať a dávať si pozor na celkovú visáž. V tomto smere má Janka výhodu, ona má postavu súmernú, symetrickú, má dostatočný svalový rozvoj, má pekné dlhé husté svaly, ktoré nevynikajú extrémnosťou a okrem toho vyzerá veľmi dobre, je pekná, to je bonus navyše. Ona je prototypom pretekárky vo physique žien. Nakoniec sa stala absolútnou víťazkou.

 

Po svetovom šampionáte v Montreale ste zostali niekoľko dní v tomto najväčšom meste kanadskej provincie Quebec. Prečo?

Jedna polovica sa vrátila na Slovensko hneď v pondelok a druhá polovica (Stanka Prítrská, Janka Purdjaková, Janka Milová, Adela Ondrejovičová a Denisa Hargašová) zostala spolu so mnou v dejisku MS ďalších šesť dní. Som toho názoru, že keď je taký ďaleký výjazd, tak si treba aj z iných dôvodov pobyt predĺžiť. Samozrejme, že pobyt, čo bol navyše, sme si zaplatili z vlastného. Pre dievčatá to bolo motivujúce, trochu sme si popozerali Montreal. Všetky boli spokojné. Pochopiteľne, museli myslieť aj na to, že sa ešte chcú zúčastniť nejakých pretekov, preto si museli dávať pozor na stravu a iné veci, ale ony majú v sebe obrovskú vnútornú disciplínu, vedia, kedy majú jesť a čo majú robiť.

 

Najbližšie sa bodyfitnesky a bikiny fitnesky predstavia na Tatranskom pohári v Poprade (1. 11.).

Na tomto tradičnom podujatí by mali štartovať všetky dievčatá v bodyfitness a bikiny fitness až na nejaké výnimky, lebo nejaké dievčatá sú choré. Dokonca aj ja som prechladnutý. Tatranský pohár sa určite nenechám ujsť.

 

Koncepčná práca SAKFST s pretekármi prináša ovocie, úspechy žne aj detský fitness...

Stále hovorím to isté, je to výsledok našej koncepčnej práce, starostlivosť je rovnaká pre všetky kategórie, máme fitness detí, dorastenecké, juniorské a seniorské kategórie. Všetko funguje. Počul som o tých úspechom na ME v detskom fitness v Budapešti. Je to super, z detského fitness nám rastú dievčatá, ktoré potom súťažia aj medzi dospelými. Je to vidieť, prináša to výsledky.

 

Ľubomír Chochula