Magazín
Desať otázok pre kulturistu Filipa Godzsáka
dátum: 28.10.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Ponúkame vám exkluzívny rozhovor so slovenským kulturistom Filipom Godzsákom, ktorý v rozpätí siedmich dní vyhral dve absolutky. Najskôr nenašiel premožiteľa na Partners Cupe v Čelákoviciach a v sobotu 25. 10. dosiahol absolútny triumf aj na Grand Prix Pepa v Opave.

Na snímke z GP Pepa Opava je Filip Godzsák vľavo.

 

1. Ako hodnotíš preteky v Opave po stránke organizácie, konkurencie a pod.

Súťaž GP Pepa Opava hodnotím ako veľmi kvalitné preteky po všetkých stránkach. Svoje renomé si vybudovala už roky dozadu, však tento ročník bol už 36. v poradí. Dovolím si tvrdiť, že organizačne, počtom pretekárov a ich úrovňou je GP Pepa Opava najzaujímavejšou súťažou v našom okolí. Ako sa u nás hovorí, klobúk dole pred promotérom tejto súťaže, pánom Stanislavom Pešátom a celým jeho organizačným tímom. Na atraktivite tejto súťaže pridáva príjemné komorné prostredie historickej budovy Slezského divadla, bohatý a nie nudný sprievodný program, čo mi potvrdili aj samotní diváci. Za celé tie roky sa jej zúčastnilo mnoho vtedajších majstrov z viacerých krajín a súboje boli vždy pre divákov a fanúšikov atraktívne a napínavé. Výnimkou nebol ani tento ročník, zúčastnilo sa ho úctyhodných 159 pretekárov z 12-tich krajín. Mal som tú možnosť porovnať si svoju formu s viacerými špičkovými kulturistami, majstrami svojich krajín, ako aj s medailistami z ME alebo MS. A je mi nesmiernou cťou, že som sa svojím absolútnym víťazstvom zapísal do análov tejto súťaže vedľa takých zvučných mien, akými boli a sú Miroslav Jastrzebski, Oleg Zhur, Jaroslav Horvát, Petr Weinlich, Ľuboš Černý, Bogdan Szczotka, Štefan Havlík, Robert Piotrkowicz, Martin Dráb, Peter Molnár, Andrej Kolodzijeczyk, Tomáš Kašpar a mnoho ďalších.


2. Formu si mal lepšiu ako v Čelákoviciach, ale veril si, keď si sa postavil na pódium, že môžeš dosiahnuť absolútny triumf na GP PEPA Opava?

Áno, svoju formu som časoval práve na tieto preteky. V Čelákoviciach na Partners Cupe som si chcel osvojiť pózovanie po dvojročnej súťažnej odmlke a pripomenúť si súťažnú atmosféru, aby som bol lepšie pripravený na Opavu. Absolútne víťazstvo v Čelákoviciach mi dodalo trochu sebavedomia a v Opave sa mi už súťažilo ľahšie, ako keby to bola moja prvá súťaž v sezóne. Čo sa mojich ambícií pred samotnou súťažou v Opave týka, trúfal som si na prvé priečky vo svojej kategórii, ale absolútne víťazstvo bolo pre mňa obrovským prekvapením, čo bolo aj vidno pri vyhlásení. Nečakal som, že so svojou váhou 81 kg dokážem poraziť o 30-40kg ťažšieho vicemajstra sveta, preto som na absolútku išiel úplne uvoľnený, ako keby už o nič nešlo.

 

3. Kam vo svojej kariére radíš toto absolútne prvenstvo a čo považuješ za svoj najväčší úspech v doterajšej športovej činnosti?

Doteraz som za svoje najväčšie súťažné úspechy považoval titul juniorského vicemajstra Európy, tretie miesto z juniorských majstrovstiev sveta, ale aj tituly majstra Slovenska v kulturistike mužov. Absolútne víťazstvo v Opave radím zatiaľ na vrchol svojho pomyselného rebríčka, ale ambície do budúcna mám vyššie.


4. Bola aspoň nejaká symbolická oslava po tom skvelom výsledku v Opave? Čo si robil v sobotu večer po súťaži a čo v nedeľu?

Samozrejme oslava bola. S mojim dobrým kamarátom, oddielovým kolegom a taktiež úspešným pretekárom Romanom Jandurom, ktorý sa o mňa na súťaži vzorne postaral, sme si ten posúťažný večer patrične užili. Na banket sme sa však dostali pomerne neskoro. Kým sme na izbu dovliekli všetky veci, ceny a kým sme sa dali dokopy, v Hoteli Koruna to už poriadne žilo. Po príchode na banket ma samozrejme zaujímalo len jedlo, ktorého som si patrične užil. Banket bol skvelý, nechýbalo na ňom nič, na čo má kulturista po súťaži chuť, takže som ochutnal asi všetko. Banket som však kvôli neznesiteľnej bolesti chrbta (zrejme z pózovania alebo ma prefúklo počas cesty z divadla na hotel) musel pomerne skoro opustiť a nestihol som tak podebatovať so všetkými, ako som chcel.

 

5. Kto je tvojou najväčšou oporou v príprave a v živote?

V príprave ma samozrejme podporovala rodina a priateľka, čo si nesmierne cením. Každý kulturista prežíva v príprave „zvláštne stavy“ spôsobené diétou a vyčerpanosťou. Tieto stavy dokáže pochopiť len ten, kto si ich sám zažil a vyskúšal si predsúťažnú prípravu až do konca. Bez psychickej podpory a bez pochopenia rodiny, priateľky a blízkych by to bolo ťažšie. Kto ma pozná, ten vie, že nemám trénera a všetko, čo sa prípravy týka si riešim sám na základe vlastných dlhoročných skúseností. Ale ak ma prepadnú pochybnosti ohľadom formy, je tu pár ľudí, na ktorých sa obrátim a ktorí ma vedia utvrdiť v tom, že moje smerovanie je správne. Medzi tých ľudí patrí môj dobrý kamarát Fero Feja, ďalej už spomínaný kamarát a oddielový kolega Roman Jandura , ale aj Ľuboš Turčina, Luboš Kalina či ďalší pretekári, ktorých názor si vážim. Veľmi ma potešil aj Igor Kopček, ktorý nás s Romanom Jandurom prišiel natočiť mesiac pred AC v Madride. A jeho slová, „Godzsák zlepšil si sa, páčiš sa mi“, ma taktiež nakopli k tomu, aby som pokračoval v príprave. V tohtoročnej príprave ma podporoval aj kolektív M-Gymu v Liptovskom Hrádku, za čo som im vďačný.


6. Máš aj nejakých sponzorov?

Sponzorov nemám žiadnych, celú prípravu som si hradil z vlastných zdrojov a poviem vám, mohol som za tie peniaze ísť s priateľkou napríklad na dva týždne na Kubu a užívať si leto naplno bez obmedzenia. Ja som si však vybral prípravu. Za celú svoju súťažnú kariéru som od nikoho nedostal zadarmo ani protein, teda ak nepočítam pár doplnkov z juniorských reprezentačných zrazov 7 rokov dozadu a aj napriek tomu som nevyplakával, nevtieral sa a neprosil nikoho o pomoc, ako to robia mnohí pretekári bez výsledkov. Touto cestou by som možno aj oslovil nejakých potenciálnych sponzorov, pretože mám určite v pláne pokračovať ďalej a myslím, že vo mne drieme ešte nejaký ten nevyužitý potenciál, ktorý by mohol byť zaujímavý aj pre prípadného sponzora.


7. O pár dní je Tatranský pohár, ako budeš fungovať v tomto týždni? Kedy začneš trénovať, ako budeš trénovať, dokedy budeš trénovať, ako budeš držať stravu a či budeš v tom samom závere manipulovať s vodou a soľou, ale aj cukrovať tak ako pred Opavou?

Fungovať budem tak ako pred každou inou súťažou. Trénovať začínam od pondelka, v nedeľu som si dal voľno aj tak som mal svalovicu na celom tele z pózovania a pumpovania na súťaži. Manipulovať s vodou budem, no nie tak ako pred Opavou. Keďže na Opavu som robil formu na doraz, do Popradu sa mi to určite nepodarí, lebo týždeň je strašne krátka doba na to, aby sa telo úplne spamätalo z predchádzajúceho odvodnenia. V Poprade bude moja forma taká 80-percentná v porovnaní s Opavou.


8. Tatranský pohár je nominačný. A pre teba bude aký?

Áno, Tatranský pohár je nominačnou súťažou mužov pre blížiace sa MS v Brazílii. Pre mňa bude Tatranský pohár bodkou za tohtoročnou súťažnou sezónou. Po dohode s reprezentačným trénerom Rasťom Solárom a jeho asistentom Ľubomírom Hečkom na jednom s reprezentačných zrazov, ktorý sa konal koncom augusta, sme sa bavili o mojom štarte na budúcoročných ME alebo MS.


9. Na akých pretekoch v roku 2014 ťa fanúšikovia ešte uvidia?

Tento rok už na žiadnych.


10. Aké máš plány do budúcnosti? Chceš sa pripravovať už na jar 2015 alebo až na jeseň 2015?

Čo sa mojich súťažných plánov a ambícií týka, tie som čiastočne spomenul vyššie. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však na súťažných pódiách ukážem už na jar 2015. Všetko to závisí aj od financií, pomohol by mi sponzor. Pokúsim sa dovtedy popracovať na svojich slabinách a na vršok tela nalepiť ešte nejaké to kilo svalovej hmoty. V tomto roku som v Liptovskom Hrádku založil kulturistický oddiel ŠK Kalokagatia Liptovský Hrádok, v ktorom sa popri vlastnej príprave realizujem aj ako tréner, mám svojich zverencov.


-ľch-

Zobraziť galériu (2)
Súvisiace články