Magazín
Vavrečan si pochvaľuje spoluprácu s Extrifitom
dátum: 25.10.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Jeden z najtalentovanejších mladých kulturistov na Slovensku Roman Vavrečan musel pred nejakým časom prehltnúť horkú pilulku. Nemohol štartovať na juniorských majstrovstvách sveta v Mexiku, na ktoré sa veľmi tešil. Nezlomilo ho to, sám dobre vie, že celú budúcnosť má ešte len pred sebou. Je to veľmi perspektívny pretekár, najnovší člen Extrifit tímu, s ktorým sme urobili rozhovor.

 

Ako si prekonal to, že si sa nemohol predstaviť na juniorských majstrovstvách sveta 2014 (konali sa 5. 10.)?

Mrzí ma, že mi udelili zákaz štartovať na JMS. Chcel som naposledy využiť šancu dosiahnuť niečo medzi juniormi na svetovom pódiu. Bolo to nepríjemné, ale ťažkú hlavu som si z toho nerobil. Považujem to za ďalšiu prekážka, ktorú mi život hodil pod nohy a je len na mne, či sa budem niekde sťažovať alebo zaťnem zuby a budem bojovať ďalej. 

 

Zvolil si druhú možnosť, zobral si to športovo, čo je fajn, ale na akej súťaži ťa najbližšie fanúšikovia kulturistiky uvidia?

Žiaľ, mám mierne komplikácie, čo sa týka prípravy. Pramení to z toho zákazu, neštartoval som na JMS a tým pádom nespĺňam podmienky účasti na Olympia Amateur v Moskve (28. – 30. 11.), pretože Mozolani Classic, kde som medzi juniormi vyhral, neboli juniorské majstrovstvá Slovenska a ja nie som reprezentant, tak neviem... Je veľká pravdepodobnosť, že sa tento rok už nezúčastním žiadnej súťaže a všetko sa presunie na jar 2015, kde najskôr absolvujem majstrovstvá Slovenska, na ktorých by som sa rád nominoval na majstrovstvá Európy mužov. Musím však najskôr absolvovať tieto súťaže, aby som mal otvorené dvere na ďalšie amatérske preteky typu Arnold Classic alebo Olympia Amateur. 

Moskovská amatérska Olympia je teda definitívne pasé...?

Definitívne nie, ale vysoko pravdepodobné. Jednak kvôli tým veciam, ale aj z vlastného presvedčenia. Túto jesennú prípravu som mal komplikovanú, dvakrát som bol chorý. Naposledy pred tromi týždňami. Moja forma nie je taká, ako by som si predstavoval. Hlavný dôvod mojej pravdepodobnej neúčasti je však ten, že sa najskôr musím zúčastniť nejakej súťaže pod záštitou SAKFST, reprezentovať Slovensko na MS alebo ME, až potom môžem pomýšľať na štart na Olympia Amateur a Arnold Classic, ktoré ja osobne považujem za najvyššie v amatérskej lige.

Podľa toho, čo hovoríš to vyzerá tak, že na Tatranskom pohári v Poprade (1. 11.) budeš chýbať.

Pravdepodobne áno. Jedine, že by som tam musel ísť, keby som dostal príkaz. Dúfam, že nie, lebo tie odvodňovačky, to je náročná vec a bol by to šok pre telo, rád by som sa tomu vyhol. Štartovať na Tatranskom pohári, ktorý je nominačnou súťažou mužov na MS, nemá pre mňa veľký zmysel, keďže ma nepustia na Olympia Amateur. Ak by som náhodou v Poprade musel súťažiť, potom by som vôbec neodvodňoval. Chcem využiť čas na jarnú prípravu. Žiaľ, tie plány nie sú z mojej hlavy. Nevedel som, že dostanem zákaz súťažiť na juniorských majstrovstvách sveta, tým pádom sa všetky moje plány zmenili a už sa to nedalo zachrániť. Ja som chcel ísť najskôr na Arnold Classic, ale tam som sa z rovnakého dôvodu ako teraz nemohol zúčastniť, potom som sa sústredil na JMS a bohužiaľ ani to nevyšlo.

 

Nechceš konkrétne povedať ohľadne toho zákazu tvojej účasti na JMS, čo sa stalo?

Ja to neviem povedať. Tých dôvodov bolo asi viac. Je to aj moja chyba, že som pomerne krátko komunikoval s reprezentáciou. Myslím si, že reprezentačný tréner za mňa bojoval, ale tam ide o veľkú dôveryhodnosť a ja som so slovenskou reprezentáciou komunikoval iba od Mozolani Classic 4 a nie dajme-tomu rok vopred. Teraz už budem pod dohľadom reprezentácie. Očakávam, že budú mať ku mne väčšiu dôveru, bude väčší dohľad nad mojou prípravou a myslím si, že mi to len prospeje.    

 

Ako teraz trénuješ?

V podstate držím diétny režim, ako keby som mal ísť na súťaž. Chcem nadobudnúť nejakú formu. Postupne budem zvyšovať kalorický príjem, oddýchnuť si, ale využiť výhodu tej formy. Nedostať sa do prehnanej objemovej fázy, ale naopak snažiť sa to nejakou strednou cestou udržiavať a potom to jemne vyladiť na jar, aby som mohol prísť ešte plnší, ťažší a prepracovanejší.

Aký máš split?

Je to 4+1 plus nejaké kardio, už je to dosť také intenzívne, vyčerpávajúce. Je to ako pred súťažou, ale tým pádom, že mi preteky pravdepodobne odpadnú, tak ten cyklus ešte dokončím do fotenia pre Extrifit. Potom si oddýchnem a zameriam sa na jar 2015. 

 

Pri tom tvojom splite, ako máš telo rozdelené?

Klasicky. Jedna veľká a jedna malá svalová partia. Prvý tréning mám zameraný na ramená, keďže si ich chcem zlepšiť a postupne nasledujú ostatné partie až po nohy, ktoré si dávam posledné. Niekedy to mením, je to podľa pocitu. Keď som veľmi unavený, tak si voľno v tréningovom procese presuniem alebo iným spôsobom upravím split.

 

Na ktorej svalovej partii musíš najviac popracovať?

Podľa môjho názoru na všetkých, ale ak už mám nejaké pomenovať, tak by som chcel dorobiť nejaké detaily na chrbte, prehĺbiť ruky plus hamstringy. 

 

Koľko vážiš?

Momentálne 104 alebo 105 kg. Ešte mám čo dávať dole, je tam veľa vody. Nedokážem povedať, koľko by sa mi podarilo schudnúť na súťaž, lebo ja idem dole z hmotnosti v poslednom týždni po odvodnení aj šesť kilogramov.

 

Ako si na tom so stravou?

Bielkovín mám denne 320 gramov, počítam do toho aj tie z doplnkov výživ. Bielkoviny zo stravy čerpám prevažne z chudého mäsa (morčacie) alebo rýb (neglazurované filé, tresky, tilapie, príležitostne losos alebo iné druhy...), potom si ešte jeden až dvakrát denne dávam tvaroh. Sacharidy čerpám väčšinou z ryže, ale aj z pohánky, pohánkových vločiek, pohánkovej kaše a podobných produktov alebo aj z ryžových produktov. Sacharidy som teraz znížil, tých mám 170 g denne, to už je taký záver, také vypaľovanie a tukov z čisto kvalitných zdrojov mám 30 g denne. 

Si typ kulturistu, ktorý dbá na techniku pri tréningu a dáva si rozumné záťaže?

Technika je pre mňa na prvom mieste. Hmotnosti si nedávam obrovské, ale skôr primerané, aby som sval optimálne zaťažil. Samozrejme, tiež je dôležité precítenie.

 

Robíš aj zhadzované série, supersérie, rest-pause, pyramídy, opačné pyramídy a pod.?

Niekedy to používam v závere pri izolovaných cvikoch, ale zväčša nie, zväčša trénujem len intenzívne. Čím je bližšie k súťaži, tým zvyšujem intenzitu celkového tréningu. Pozorujem, ako je na tom moja výkonnosť, ak už idem príliš dole silovo, tak už viem, že času na prestávku je málo, ak je to stabilizované, tak je to v norme a nestrácam svaly.

 

Dostal si výbornú ponuku od Extrifitu. Čo na to hovoríš?

Je to pre mňa obrovská výhoda, z ktorej by som chcel ťažiť v najbližšom období. Odpadli mi výdavky na doplnky výživy. S produktami značky Extrifit som veľmi spokojný. Nečakal som, že budú také kvalitné. Poznal som iba starú radu týchto doplnkov a som veľmi prekvapený nielen kvalitou produktov, ale aj tým, aká je skvelá prezentácia tejto značky. Pravdu-povediac, ani mi nenapadlo, že by som mohol byť členom Extrifit tímu. Naozaj majú veľmi profesionálny prístup, aj čo sa týka hradenia nákladov na nejaké súťaže alebo akejkoľvek podpory. Hocičo sa spýtam pána Vacka, je ochotný a veľmi pružný. Dávajú mi pocítiť, že im na mne záleží. Je to super.

 

Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs

 

ROMANA VAVREČANA PODPORUJE FIRMA EXTRIFIT

About Extrifit

Značka Extrifit ® bola zaregistrovaná v roku 2007. V roku 2010 sa firma transformovala na EXTRIFIT ®, sro Extrifit Sports Nutrition dnes patrí medzi najdynamickejšie výrobcov športovej a doplnkovej výživy v Českej republike a veľmi úspešne distribuuje svoje produkty do zahraničia. Výhradným dovozcom výrobkov EXTRIFIT ® na Slovensko sa tento rok stala naša spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach . Doplnky výživy zn EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness.

Všetky výrobky, nesúce značku EXTRIFIT ®, vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie. Firma EXTRIFIT ® uviedla na trh niekoľko unikátnych produktov, ako je napr enzymaticky hydrolyzovaný srvátkový proteín Hydro Instant, originálny bulharský terrestris s obsahom 90% saponínov - Bulgarian Tribu 90%, hydrolyzované srvátkové aminokyseliny Amino Hydro s obsahom 85% bielkovín, alebo jedinečné aminokyseliny Beef Amino Hydro 4000, vyrobené z hovädzieho hydrolyzovaného proteínu. Tieto aminokyseliny vynikajú extrémne vysokým obsahom bielkovín a unikátne sú minimálnym obsahom pojív. Špičkou v ponuke EXTRIFIT ® je tiež multivitamínový a multiminerálny produkt V52 Vita Complex Forte, obsahujúci 52 revitalizačných ingrediencií.

www.mozolani.com