Magazín
Godzsák: „Aj v Opave chcem zabojovať o prvé priečky“
dátum: 22.10.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Slovenský kulturista Filip Godzsák zvíťazil pred štyrmi dňami na pretekoch Partners Cup 2014 v českých Čelákoviciach v kategórii kulturistika nad 80 kg a stal sa aj absolútnym víťazom v kulturistike. Ako sa pripravoval na túto súťaž, čo hovorí na tento výsledok a kde bude ešte štartovať v tomto roku, dozviete sa v nasledovnom rozhovore, ktorý sme s ním urobili.

 

Odkedy si v príprave na jesenné súťaže?

Prípravu na jeseň som začal už dosť skoro. Bolo to začiatkom júla, lebo som mal v pláne zúčastniť sa Arnold Classic Europe. Žiaľ, krátko pred touto súťažou som sa dozvedel, že mi nie je umožnené v Madride štartovať. Tým pádom sa moja príprava musela natiahnuť, keďže ostatné súťaže boli až mesiac po Arnolde. Ale ja som už mal celkom slušnú formu pred dvomi mesiacmi, teda mesiac pred Arnoldom... Aby som diétu vydržal ďalej, musel som trochu povoliť, zvoľnil som v tréningu a v strave a nabral som nazad dva kilogramy. Znovu som to potom pritvrdil až mesiac pred pretekmi v Čelákoviciach.

 

Z čoho pozostával tvoj tréningový proces?

Ja viac-menej trénujem rovnako počas celého roka. Môj tréning v objemovom a rysovacom období nemá nejaké výrazné odlišnosti, akurát v diéte sa snažím opakovania robiť precíznejšie, zatínať svaly a pod. Trénujem klasicky. Na začiatku prípravy som mal telo rozdelené do štyroch tréningových dní, potom nasledoval deň oddychu a znovu to isté. Tri týždne pred súťažou v Čelákoviciach som to zmenil na tri dni, čiže telo som precvičil za tri dni, nasledoval deň voľna a potom zasa dokola.

 

Aké svalové partia s akými si kombinoval v tréningu?

Keď sa bavíme o tom trojdňovom splite, tak som prsia kombinoval s plecami a tricepsom, ďalej chrbát s bicepsom a bruchom, nohy som cvičil samostatne.

 

Ktorú partiu trénuješ najradšej a naopak?

Paradoxne, nohy mám dobré, ale necvičím ich rád. Všetko ostatné cvičím s radosťou, okrem tých nôh.

 

Trénoval si dvojfázovo?

Áno, prvá fáza spočívala v kardiu, ktoré som začal zaraďovať až mesiac pred súťažou. Druhou fázou bol popoludňajší silový tréning. Kardio som si dával nalačno, ale neboli to hodinové maratóny, snažil som sa o 20-minútovú aeróbnu aktivitu v intenzívnom tempe. Silový tréning trval hodinu až hodinu a pol.

Uveď nejaké svoje silové výkony...

Nie som silový typ, ani to veľmi neskúšam. Nechcem napodobňovať veľké výkony, aby som si nenatiahol šľachu a aby ma neboleli kĺby. Radšej si naložím menej na činku a snažím sa robiť opakovania pomaly.

 

Aká bola tvoja strava?

Vychádzal som zo zaužívaných princípov sacharidovej diéty, akurát som nerobil tie extrémy, v príprave vôbec nevyužívam sacharidové vlny. Pod 100 g sacharidov denne som ani nešiel. Bežný príjem sacharidov bol 200 – 250 g denne, čerpal som ich väčšinou z ryže. V ostatnej dobe som si obľúbil thajskú jasmínovú ryžu, tá mi veľmi chutí. Ak si nestihnem navariť, tak je alternatívou ryžový chlebík. Zeleninu jem tiež. Pri nabúravacích dňoch bol môj príjem komplexných sacharidov 500 g a robil som ich každú nedeľu v týždni. Ale takým štýlom, že som v ten deň jedol väčšie množstvo komplexných zdravých sacharidov a zavŕšil som to aj nejakým nezdravým jedlom. Vyslovene som sa však nevyžieral. Dva týždne pred súťažou som nabúravacie dni vypustil. Čo sa týka bielkovín, čerpal som ich z kuracieho mäsa, ktoré miestami nahradila hovädzina. Mäsa som zjedol maximálne 800 g denne a mal som ho rozdelené do štyroch porcií. Bielkoviny som dopĺňal ešte vajciami (12 – 14 denne). Samozrejme, nezabúdal som ani na doplnky výživy, proteíny, aminokyseliny a pod.

 

Tvoja príprava ide dobrým smerom, absolútne víťazstvo na pretekoch v Čelákoviciach to len potvrdzuje.

Do Čelákovíc som si prišiel otestovať formu. Keďže som dva roky nesúťažil, nevedel som, ako na tom som. Myslím si, že svoj účel to splnilo. Forma? Nejako špeciálne som to nešťavil, poriadne odvodniť to chcem až na Grand prix Pepa, ktorá sa uskutoční 25. 10. v Opave. Preteky v Čelákoviciach boli dobre zorganizované, bola tam dobrá atmosféra, možno úroveň pretekárov nebolo až taká, aká bude v Opave, ale bolo to tam fajn.

 

Dva roky si mal prestávku, prečo?

Od roku 2007 som súťažil každý rok, a tak som si chcel dať prestávku. V polovici apríla 2012 som sa v Košiciach stal majstrom Slovenska v kulturistike do 80 kg a o tri týždne neskôr som vyhral aj otvorené majstrovstvá Rakúska. Potom nastala pauza a na súťažné pódium som sa postavil až teraz v Čelákoviciach. Ale už na jar 2014 som bol v príprave na Mozolani Classic 4, žiaľ, kvôli zraneniu a dlhšej rekonvalescencii som to musel zabaliť

 

Aktuálne sa pripravuješ na preteky v Opave. Kedy máš posledný tréning?

Posledný tréning – už trénujem len jednofázovo, kardio som vypustil – budem mať vo štvrtok 23. 10. Potom začnem pomaly cukrovať a odvodňovať. Som zvyknutý cukrovať ryžou, do toho si zmiešam sušené alebo čerstvé ovocie, to mi vyhovuje.

V akej kategórii budeš v Opave štartovať?

Pokiaľ viem, sú tam tri kategórie – do 80 kg, do 90 kg a nad 90 kg. Po odvodnení, čo robí u mňa zhruba 2 kg, plánujem mať 82 – 83 kg, takže to vychádza na deväťdesiatku. Zatiaľ som v Opave neštartoval, ale mám informácie z viacerých zdrojov, že je to veľmi dobrá súťaž, s vysokou úrovňou, dobrou organizáciou a kvalitnou konkurenciou. Preto tam chcem súťažiť. Účasť na pretekoch v Opave avizujú pretekári z viacerých krajín.

 

Čo chceš v Opave dosiahnuť?

Pre mňa bude Opava vrcholom jesennej sezóny. Chcem zabojovať o prvé priečky. So sezónou sa rozlúčim však až o týždeň neskôr na Tatranskom pohári v Poprade (1. 11.). To bude nominačka na MS, ale ja momentálne nemám ambície ísť vonku, skôr na budúci rok. Opava je prestížnejšia, súťaž sa koná v divadle a nie v starej hale.

 

Na záver, aké sú tvoje silné a slabé stránky?

Tí, ktorí ma registrujú, vedia, že mojou silnou stránkou sú hlavne nohy, kvadricepsy. Počas tých dvoch rokov súťažnej odmlky sa mi podarilo vyrovnať nepomer medzi vrškom a spodkom, zlepšil som si ramená i chrbát, ale musím popracovať na strede tela, brucho, prsia, to vnímam ako slabiny.

 

Ľubomír Chochula

Foto: ronnie.cz a svetkulturistiky.cz

 

Výsledky kulturistov na Partners Cupe 2014 v Čelákoviciach

Kulturistika mužov do 80 kg

1. Miroslav Trnečka, Metal Gym Moravská Třebová

2. Martin Mancini, Gym 2000 Kladno

3. Tomáš Lukáč, M-klub Roudnice nad Labem

4. Milan Bodlák, Fitness Centrum Aura Plzeň

5. Zdeněk Bečka, Atomy Sport-club Kroměříž

6. Michael Straka, Atomy Sport-club Kroměříž

7. Tomáš Rajnoha, Fitness Sásová

8. Pavel Balog, Delta Fitness Praha

 

Kulturistika mužov nad 80 kg

1. Filip Godzsák, Slovensko

2. Guran Bartosz, Polsko

3. Adam Romanec, Fitness Sásová

4. Roman Kamarýt, MD-Posilovna Brno

5. Pavel Svinka, Muscle Factory Březnice

6. Tomáš Mikula, Favoritfitnessclub Rokycany

 

Kulturistika mužov - absolútny víťaz

1. Filip Godzsák, Slovensko