Magazín
„Niektorí majú rezervy, ale progres je viditeľný“
dátum: 01.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V sobotu 27. júla sa v priestoroch Mozolani Trainings Fitness Clubu na Solinkách v Žiline uskutočnil reprezentačný zraz v kulturistike a klasickej kulturistike mužov, vo fitness, bodyfitness, bikiny fitness žien a v kulturistike žien. Nikto neprišiel v zlej forme. Od minulého zrazu, ktorý bol pred mesiacom, všetci na sebe do určitej miery popracovali. O hodnotenie sme požiadali prezidenta SAKFST Milana Čížeka.

Začnime reprezentantkami vo fitness žien...

Barbora Sečkárová-Bunčáková sa dostala už do pomerne slušnej formy. Myslím si, že to je mesiac a pol pred svetovým šampionátom žien v Kyjeve (13. – 16. 9.) dobrým prísľubom. Dominika Multáňová určite bude štartovať na majstrovstvách sveta juniorov v mongolskom Ulanbátare (25. – 27. 10.) a predpokladám, že takisto tam dosiahne dobrý výsledok. Oddych na jar jej pomohol, čo sa týka svalstva išla mierne hore. Verím, že zužitkuje ten súťažný výpadok, nie tréningový, vo svoj prospech.

Ako sa vám javia dievčatá v bodyfitness?

Predpokladám, že Adela Ondrejovičová bude súťažiť nielen na juniorských MS, ale aj na svetovom šampionáte žien. Verím, že má na to, aby aj medzi ženami dosiahla dobrý výsledok. Na zraze bola vo výbornej forme. Nie je jej aktuálne čo vyčítať, hoci mierne potrebuje zlepšiť prezentáciu, ale to je dlhodobejšia záležitosť a už sa to zlepšuje. V záložnom tíme je Stanislava Focková, ktorá dosiahla finálové umiestnenie na tohtoročných ME v Santa Susanne. Je to nová pretekárka, ambície samozrejme má, čo je dobré, chce súťažiť, ale uvidíme, ako sa to vykryštalizuje na nominačnej súťaži v Trenčíne (8. 9.).

V kategórii bikiny fitness je vždy pretlak ambicióznych pretekárok...

V tejto kategórii bude najväčší boj o letenku na MS. Všetkých sedem dievčat (Majerníková, Lipovská, Kažímírová, Kuglerová, Rosenbergerová, Pleváková, Prítrská), ktoré kandidujú na štyri áčkové miesta, sa oproti minulému zrazu zlepšili. Najvýraznejšie azda Rosenbergerová, veľmi dobru formu ukázala Pleváková. Niektoré pretekárky majú ešte  rezervy, ale do "nominačky" zostáva niečo vyše mesiaca. Verím, že Kažimírová bude vo veľmi dobrej forme, dnes možno nebola najlepšia, ale vidím diametrálny rozdiel medzi predošlým zrazom a súčasným. Pleváková si dlhodobo udržiava štandardne dobrú formu. Je to talent, verím, že na MS juniorov bude najlepšia, ale pravdepodobne jej dáme šancu súťažiť aj na MS žien.

Progres naznačili aj kulturisti a "klasici".

Najväčší skok oproti minulému zrazu urobil Peter Kokoška, potom Peter Tatarka, Miro Škadra sa mierne zlepšil, ale on bol dobrý už na minulom zraze, takže on nemohol spraviť taký pokrok ako tí dvaja, ktorí boli pred mesiacom, ako hovorím v žargóne, v zdevastovanom stave. Maliňák na minulom zraze nebol, ale teraz nebol v najhoršej forme a dlhodobo dobrú kvalitu má Tabačiar. U neho je predpoklad, že bude úspešný.

Kočiš sa ospravedlnil, nemohol prísť na zraz. Ako je to s ním?

Igora som videl pred mojím odchodom z Košíc, bolo to tri dni pred zrazom. Má celkom obstojnú formu. Igor v tej forme, akú mal, by bol na zraze z tých štyroch kulturistov najlepší.

Koľko leteniek chcete rezervovať?

Na MS vo fitness, bodyfitness, bikiny fitness a kulturistike žien chceme poslať 10 až 11 pretekárok. Vo fitness počítame s účasťou Multáňovej a Sečkárovej, v bodyfitness dostane dôveru Ondrejovičová a v bikiny fitness by sme boli radi, keby všetkých sedem pretekárok  – Majerníková, Lipovská, Kažimírová, Kuglerová, Rosenbergerová, Pleváková, Prítrská – malo takú formu, ktorá by ich oprávňovala štartovať na MS. V kulturistike žien bude naším želiezkom v ohni Purdjaková. U dievčat je výhodou, keďže ich do Kyjeva pôjde viac ako desať, vybaviť skupinovú letenku, kde môžeme do poslednej chvíle meniť mená pretekárok. Meniť meno, prípadne stornovať letenku, môžeme aj pri ostatných výjazdoch, ale tam už za nejaký poplatok. Na MS v kulturistike (4. – 8. 11.) v marockom Marakeši počítame s účasťou štyroch reprezentantov – Škadra, Kočiš, Kokoška, Tatarka. Medzi klasikmi sú dvaja adepti na štart na MS – Maliňák a Tabačiar. Klasici absolvujú svetový šampionát v rakúskom St. Pőltene (15. – 18. 11.). Tam môžeme ísť jedným mikrobusom alebo dvoma autami. Do St. Pőltenu chceme poslať aj dve dievčatá na Svetový pohár v bikiny fitness, ktorý bude v rámci MS klasikov. Zrejme tam vyšleme Plevákovú, ktorá nemá absolútne problém byť v prijateľnej forme počas celého roka a k nej možno ešte jedno až dve dievčatá. Na juniorskom svetovom šampionáte v mongolskom Ulanbátare (25. – 27. 10.) určite budú štartovať Pleváková, Multáňová, Ondrejovičová, Grip a Piačková. Uvidíme, či niekto ďalší nevyskočí na juniorskej nominačke v Dubnici (5. 10.).

Investovať do mládeže sa oplatí, nie?

Určite. Uvedomujeme si, že treba budovať aj novú generáciu. Investovať do mládeže je alfou a omegou, je to jednou z hlavných línii našej asociácie, ktorá je finančne natoľko silná, že si to môžeme dovoliť.

Po májovej medailovej žatve na ME v Santa Susanne a ME v Kišiňove je latka postavená veľmi vysoko...

Na MS nominujeme len takých športovcov, ktorí majú reálne šancu na finálovú účasť, výletníkov tam nebudeme posielať. Verím, že dievčatá, až na malé výnimky sú to skúsené pretekárky, budú mať na MS dobrú formu a prinesú domov nejaké medaily. Čo sa týka kulturistov, tak všetci štyria môžu atakovať medailu, ale to nezávisí iba od nich, ale aj od súperov. Duo klasikov môže mať rovnako smelé ambície a na juniorskom "svete" by sme tiež radi dosiahli nejaký úspech.

Text a foto: Ľubomír Chochula