Magazín
„Úspechu v tomto roku podriadim všetko“
dátum: 26.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Slovenský reprezentant v kulturistike Peter Kokoška pochádza z Dolného Kubína, má 38 rokov, súťaží za klub Dynamic Dolný Kubín v rámci SAKFST. V Mozolani Trainings Fitness Clube na Solinkách v Žiline trénoval ramená a lýtka. Pri tejto príležitosti sme s ním urobili rozhovor.

Prečo ste si vybrali kulturistiku?

V minulosti som sa venoval atletike a chodili sme trénovať aj do starej činkárne. Keď som s atletikou skončil, hľadal som šport, v ktorom by som sa mohol uplatniť. Začal som s chalanmi cvičiť viac s činkami. Najmä pre dobrý pocit a pre to, aby sme lepšie vyzerali. Následne, ako som napredoval, vynorili sa súťažné ambície a potom to už išlo. S poriadnym kulturistickým tréningom som začal v roku 1996, ale súťažím od roku 1998.

Vypichnite svoje najväčšie úspechy...

V rokoch 2001, 2002 a 2003 som sa trikrát za sebou stal majstrom Slovenska, v rokoch 2003 a 2004 som získal bronz na ME, v roku 2006 som obsadil 9. miesto na MS, od dva roky neskôr som bol na svetovom šampionáte šiesty. Môj najväčší športový úspech sa zrodil v roku 2010, keď som sa v holandskom Maastrichte stal majstrom Európy. Vlani som skončil ôsmy na MS v Guayaquile. Od týchto MS som čakal trochu viac, lepšie umiestnenie i formu. Vlani na "svete" ma predstihli aj dvaja Kórejci, ktorých som porážal, ale mojím hendikepom bolo, že som sa vrátil po zranení. V roku 2010 som vyhral ME, ale potom som vyše roka vôbec netrénoval. Tým pádom sa nemal takú kvalitu svalstva, ako som chcel. Chcel som byť tvrdší, no nemal som na to, aby som štartoval v kategórii do 80 kg. Musel som zhadzovať do kategórie do 75 kg. Kulturisti, ktorí postúpili do finálovej šestky, boli fakt dobrí. Na Bahrajčana, ktorý skončil pred mnou na 7. mieste, som mal, ale zdolal ma asi preto, že mal užší pás.

V tomto roku budú MS v Maroku (7. – 11. 11.). Váš cieľ?

Neviem, či sa mi podarí byť tak kvalitný, aby som mohol bojovať v osemdesiatke alebo znovu obsadím kategóriu do 75 kg. Chcem absolvovať čo najlepšiu prípravu. Mojím základným cieľom je zvládnuť nominačnú súťaž, Tatranský pohár, v Poprade (26. 10.) a prebojovať sa MS. Ak sa mi to podarí, potom urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som sa dostal finálovej šestky, to je najväčšia motivácia. Pokúsim sa dosiahnuť čo najlepší výsledok, ale to bude závisieť nielen odo mňa, ale aj od kvality súperov a hodnotenia rozhodcov. Úspechu v tomto roku podriadim všetko. Tvrdo trénujem.

Priblížte nám váš tréningový split...

Už pred MS 2008 v Bahrajne som si otestoval systém, ktorý mi vyhovuje. Cvičím systémom 4 + 1, z toho v prvý a štvrtý deň trénujem dvojfázovo a v druhý a tretí deň jednofázovo. Podľa situácie budem intenzitu tréningov a tréningový split prispôsobovať potrebám. V prvý deň je to teraz nasledovné: ráno mám triceps, lýtka, večer biceps, brucho a nejakú aeróbnu činnosť. V druhý deň je to tréning nôh. V tretí deň mám lýtka, ramená plus kardio. Vo štvrtý deň cvičím ráno chrbát, brucho, večer chrbát plus aeróbna činnosť. Po každom tréningu si dám trochu aeróbnej aktivity, ktorú budem postupne zvyšovať, čím sa mi predĺži samotný tréning. Momentálne je dĺžka jedného tréningu 80 minút. Aeróbnu aktivitu striedam. Veľmi rád má steper, ten som vždy používal v príprave. Vtedy, keď si po tréningu chrbta ordinujem najdlhšiu aeróbnu fázu, uprednostňujem kráčanie do kopca na bežiacom páse.

Aké záťaže si nakladáte?

Trochu som ubral zo záťaže, keďže v diéte sa stráca sila. Snažím sa trénovať ťažko, ale nie úplne ťažko ako v objemovke. Používam také váhy, ktoré sú primerané môjmu výkonu, aby som sa nezranil a dostal zo seba čo najviac.

Povedzte nejaký príklad.

Tlaky na úzko na triceps robím so 110 kg v 5 sériách od 11 po 7 opakovaní. Podľa toho, ako vládzem. Francúzsky tlak dole hlavou zvládal so 60 kg po 10 opakovaní, 4 až 5 sérii. Obľúbené cviky nemám. Už roky cvičím základné cviky, ale ak už mám niektorý spomenúť, tak sú to tlaky na ramená, ktoré robievam na jednom stroji, ktorý mám v jednom i druhom mojom fitku. Toto ma celkom baví.

Máte sponzora?

Keďže sa kulturistike venujem už nejaký piatok, nepotrebujem nikomu nič dokazovať, skôr sebe. Je to hlavne o mojej motivácii. Sponzorov nemám, akurát pán Dušan Prachár, ktorý je distribútorom výrobkov Nutrend na Slovensku, mi pomáha s určitým množstvom doplnkov výživy.

Ako vám ide podnikanie?

Vlastním dve fitnescentra v Dolnom Kubíne, jedno priamo v aquaparku, druhé na sídlisku. Dolný Kubín je malé mestečko, nemáme ani 20-tisíc obyvateľov, takže nie je to zázrak, ale robím to už 15 rokov a má to stúpajúcu tendenciu. Ľudia sa začínajú viac o seba starať. Je to lepšie ako kedysi. Pre mňa je veľkou výhodou, že môžem trénovať naplno a kedy chcem vo vlastnom zariadení. Takisto, že nemusím chodiť niekde osem hodín do roboty a manuálne pracovať. Z hľadiska spestrenia, niektoré tréningy absolvujem v jednom mojom fitklube, ďalšie v tom druhom.  

Doplnkové športy?

Ak mi zvýši čas, tak v zime je to lyžovanie. Kedysi som hrával tenis, ale keďže mi operovali oba lakte, už to neriskujem. Myslím si však, že sa k tomu ešte vrátim, lebo môj starší 9-ročný syn Matej hráva od svojich štyroch rokov tenis. Dúfam, že mu to chvíľu vydrží a budem si môcť s ním na kurte mimo prípravy zahrať tenis. Aj druhý môj syn športuje, mladší 5-ročný Peter si vybral futbal.

Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs