Magazín
Domča: Chcem byť ešte ostrejšia a kvalitnejšia
dátum: 16.10.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Dominika Multáňová je vo fitness do 163 cm svetovou hviezdou. Pred niekoľkými dňami na IFBB juniorských majstrovstvách sveta v Mexiku obhájila titul a tento víkend bude na IFBB majstrovstvách sveta žien v Montreale obhajovať ďalšie zlato. Dva dni pred odletom za more sme s ňou urobili rozhovor.

Vyhrala si juniorský „svet“ v Mexiku, ale aj rok predtým v Mongolsku. Môžeš tieto dva šampionáty porovnať, čo sa týka konkurencie, organizácie a pod.

Keď sme vlani išli do Mongolska, mali sme obavu, ako to celé dopadne, či to podujatie organizačne nevybuchne, ale práveže Mongoli to zvládli celkom dobre. Čakali sme, že aj v Mexiku to môže byť také crazy, ale v porovnaní s Mongolskom to bolo oveľa horšie. Mexickí organizátori nesiahali tým mongolským ani po členky. Jediný pozitívny bod, ktorý by som im dala, bolo to, že hala bola plná a domáci diváci vytvorili v hľadisku skvelú atmosféru.

 

Kto sa vedľa teba postavil na pódium?

Keďže sa spojili kategórie, vytvorila sa jedna kategória fitness open. Tým pádom bola väčšia konkurencia ako v Mongolsku. Za súperky som mala tohtoročnú juniorskú absolútnu majsterku Európy, ďalej tohtoročnú juniorskú majsterku Európy mojej kategórie, domácu fitnesku, ktorá vyhrala majstrovstvá Južnej Ameriky a ktorá mala veľkú podporu nielen v publiku, ale aj v porote, tiež striebornú z Arnold Classic 2014 a vychádzajúcu hviezdu vo fitness Nikol Szabó, ktorá mala veľmi dobrý potenciál. Ešte tam bola jedna Ukrajinka, ktorá napriek tomu, že cvičí len pol roka, dokázala zaujať všetkých už na prezentácii. Aj môj tréner Ľubo Hečko mi hovoril, že ona je postavou veľmi dobrá. Konkurencia bola silná, čo pretekárka, to kvalita. Mohlo to dopadnúť akokoľvek, ale napokon som zvíťazila, z čoho sa veľmi teším. Som rada, že mi prialo športové šťastie.

 

Vyšla ti voľná zostava?

Keďže v Amerike sa preferujú skôr živšie, dynamickejšie zostavy, nevedela som, ako sa bude hodnotiť tá moja, predsa len o niečo pomalšia. Bola som veľmi rada, že Mexičania moju voľnú zostavu ocenili. Všetci mi hovorili, že to bolo úžasné. Aj v publiku som mala veľkú podporu. Začali tlieskať aj ľudia, ktorí ma nepoznali. Dokonca organizátori prišli za mnou do zákulisia a povedali mi, že to bola nádhera.

 

JMS sú už minulosťou, teraz ťa čaká druhá veľká výzva – MS žien...

Na týždeň som vypadla z tréningu. Tým, že sme kvôli tlačovke museli po prílete z Mexika prespať v Bratislave, som začala s tréningom až vo štvrtok 9. 10. Hneď som nabehla do klasického tréningového splitu. Priznám sa, že po prvých tréningoch som mala neskutočnú svalovicu, ale prekonala som to. Včera (streda 15. 10. – pozn. red.) som si dala ešte tréning nôh a vo štvrtok (16. 10.) to bude tréning polky tela a precvičím si aj zostavu.

 

Odlet do Kanady je v piatok 17. 10. ráno. Vieš už, kedy sa na pódium na MS dostanú fitnesky?

Presný program nevieme. Dozvieme sa to, až keď tam budeme. Býva to zväčša tak, že v sobotu je semifinále a v nedeľu finále. Finálový galavečer by sa mal začať o 15.30 h miestneho času, na Slovensku bude asi o 6 hodín viac. Fitnesky idú na pódium zvyčajne ako prvé. Kým sa dostaneme na vyhlásenie výsledkov, potom u nás doma bude asi polnoc.

 

Forma je dobrá?

Našťastie som si formu nepokazila. Môj tréner mi vravel, že od Mexika som sa ešte zlepšila. Trochu som sa obávala, čo so mnou urobí dlhá cesta, únava, ale zvládli sme to v pohode. Uvidím, ako to bude vyzerať na samotnom pódiu MS. Verím, že to bude ešte ostrejšie a kvalitnejšie ako v Mexiku. Želám si, aby sa počas cesty do Kanady nevyskytli žiadne komplikácie, ktoré by narušili prípravu. Chcem formu správne načasovať.

Bonusom pre teba je, že tvoj tréner cestuje na MS do Montrealu ako člen slovenskej výpravy.

Je to veľké plus. Je to úplne super, keďže on ma dobre pozná ako pretekárku. Vie, čo na mňa platí. Ak by sa aj niečo počas cesty skomplikovalo alebo by forma začala odchádzať, tak sa okamžite môžem na neho obrátiť a stopercentne sa na neho spoľahnúť. V takom prípade by sme hneď urobili patričné opatrenia. Pán Hečko mi veľmi pomáha.

 

Pozícia obhajkyne titulu je nevďačná, ale ty si víťazný typ...

Určite dám do toho všetko. Netrénovala som toľko každý deň úplne takmer do mŕtva, neobetovala som rok života preto, aby som to teraz pokazila. Uvedomujem si, že konkurencia bude veľmi kvalitná, samotná obhajoba bude náročná, ale budem bojovať zo všetkých síl. Vynasnažím sa podať čo najlepší výkon a potom to už všetko bude v rukách rozhodcov. Niekedy môžete prísť na preteky v lepšej forme ako na predošlej súťaži, ale zoskúpenie všetkých faktorov dokola môže spôsobiť to, že to nedopadne podľa vašich predstáv. Uvedomujem si, že na vlaňajších MS žien v Kyjeve som vyhrala ani neviem ako, vtedy to bolo veľké prekvapenie. Vážim si, že môžem štartovať aj na tohtoročných MS žien. Bez všetkých tých ľudí, ktorí ma podporujú – veľkou oporou sú mi moji rodičia – by som nebola nikde. Táto podpora ma teší, ale je to aj väčšia zodpovednosť a väčší tlak. Na MS v Montreale nechcem nikoho sklamať.

 

Ľubomír Chochula