Magazín
Dobos: „Pevne verím, že rameno vydrží“
dátum: 26.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Kulturista Ákos Dobos má 32 rokov, súťaží v rámci SAKFST za ŠK D. A. Fitklub Leles Kapoňa. Prípravu na jarný európsky šampionát musel pre zranenie ramena prerušiť, ale teraz už naplno zaberá a jeho cieľom je nominovať sa na jesenné majstrovstvá sveta.


Rameno už poslúcha?
Zdravotné problémy s ramenom sa mi opakujú ostatné tri-štyri roky. Po návrate z Arnold Classic, ktorý sa uskutočnil v Columbude a kde som obsadil 7. miesto, sa mi staré zranenie obnovilo a nemalo zmysel pokračovať v príprave. Teraz je situácia iná. Musím zaklopať na drevo, zatiaľ rameno drží. Dúfam, že tak bude aj naďalej.

Prvou veľkou výzvou budú na jeseň nominačné preteky Tatranský pohár v Poprade (26. 10.).
Ešte pred nimi by som chcel štartovať, ak mi to asociácia umožní, na Arnold Classic Europe v Madride. Samozrejme, na Tatranskom pohári by som sa rád presadil a nominoval sa na majstrovstvá sveta (7. – 11. 11. v Maroku). Už štvrtý týždeň som v príprave na jesenný vrchol sezóny, ktorým budú MS. Dúfam, že budem mať stopercentnú formu.

Čo pre to momentálne robíte?
Zatiaľ som trénoval 2 + 1 jednofázovo, ale už skúšam dvojfázový tréning. Ráno i večer absolvujem tréning jednej svalovej partie, tiež systémom 2 + 1. U mňa to funguje tak, že si musím dať jeden až dva cviky s veľkými váhami, približne 3 série a 12 opakovaní a potom jeden až dva cviky s vyšším opakovaním. Ako príklad uvediem bench press. Prvú sériu absolvujem so záťažou 120 až 130 kg a 8 až 10 opakovaní. Potom si záťaž zvýšim na 150 kg a urobím 8 opakovaní, potom si znížim váhu na 100 kg a dám si približne 15 opakovaní. Obľúbený cvik nemám. Trénujem všetko. Čo až tak nemusím, to je tréning nôh, ale už som k tomu zmenil prístup a viem sa prinútiť.

Ako sa vám darí predchádzať stagnácii?
Keď vidím, že moje telo už na tréning nechce reagovať, tak skúsim niečo nové alebo robím také cviky, ktoré som v živote necvičil. Sledujem internet, skúšam, hľadám nové metódy.

Strava?
Znížil som príjem cukrov o 1,5 g až 2 g. Momentálne mi to vychádza 3,5 g až 4 g denne na 1 kg váhy. Čo sa týka bielkovín, tak je to 1,5 g, maximálne 2 g denne na 1 kg váhy. Cítim sa hladnejší ako predtým, ale to je diéta. Už som schudol okolo 7 kg, ale ešte potrebujem dať dole minimálne 7 kg alebo 13 kg. Podľa toho, v akej súťažnej kategórii budem štartovať. Mám na to ešte dva a pol mesiaca.

V akej kategórii sa teda chcete predstaviť?
To ešte neviem. Ak budem mať dobrú formu a vysekané i pevné svalstvo, potom si vyskúšam kategóriu do 90 kg. V opačnom prípade budem musieť viac chudnúť a štartovať v kategórii do 85 kg.

Koľko rokov sa venujete kulturistike a aké sú vaše najväčšie športové úspechy?
Je to asi 12 rokov. Ako junior som súťažil dva a pol roka, potom som mal štvorročnú prestávku, ktorá, keď uplynula, tak som znovu začal s pretekaním, ale nebolo to kontinuálne, vynechával som roky. Mojimi najväčšími úspechmi medzi mužmi sú 6. miesto na ME 2010 v holandskom Maastrichte, 7. miesto na Arnold Classic 2013 v Columbuse a viacnásobné tituly vicemajstra Slovenska. Veľkou oporou mi je moja životná partnerka Janka Majerníková. Ona súťaží v bikiny fitness, vie, o čom je tento šport. Spolu držíme diétu a skôr ona dáva pozor na mňa, aby som nejedol nejaké sladkosti či niečo iné. S prípravou mi pomáha tréner Milan Čížek. Obom sa chcem za všetko poďakovať. Sponzorov nemám. Podnikám pre to, aby som mohol súťažiť.

V čom podnikáte?
Spolu s Jankou podnikáme v oblasti solária. Máme vlastné solárne štúdia, predávame solárne prístroje a dávame solária do prenájmu. Vlastníme fitnescentrum a zaoberáme sa tiež predajom športovej výživy. Je to dosť časovo náročné. Nedá sa len spoliehať na ľudí, treba všetko kontrolovať, často sme na cestách. Máme päť prevádzok, v ktorých sú minimálne tri solárne prístroje a niekde aj osem. Čo sa týka počtu ľudí, ktorí pracujú v našich troch firmách, spomeniem aspoň jednu – Big Man SOLÁRIUM, s. r. o. – je ich minimálne desať. Ale keďže si budujeme vlastné budovy, aby sme nemuseli platiť nájom, tak sa tento počet navyšuje o robotníkov na stavbe.

Máte vôbec voľný čas?
Voľný čas je relatívny pojem. Ak človek chce, tak si ho urobí, ale viac-menej ho nemám ja ani Janka. Je to chyba. Vidieť to aj v príprave, pretože všetko nestíhame na sto percent. Keby sme nemalý spoločný biznis, videli by sme sa málo. Napríklad nedávno sme pre pracovné povinnosti mohli začať trénovať až o 23. h a domov sme z fitka prišli pol hodinu po polnoci, pričom ráno o 4. h sme vyrážali na služobnú cestu. Keď si dokončíme svoj dom, tak sa to dúfam zlepší. Verím, že po jesenných súťažiach bude naše hniezdočko lásky hotové...

Ľubomír Chochula

Foto: Ľubomír Chochula a Eastlabs